7. Apr 2021 7:29

Unikátna platba mobilom v autobusoch MHD Prievidza

Mesto Prievidza má dlhodobý cieľ zabezpečovať atraktívnu mestskú hromadnú dopravu v meste Prievidza. V spolupráci s dopravcom SAD Prievidza prináša revolučné technologické riešenie pre verejnú dopravu - platbu mobilom za cestovné lístky vo vozidlách MHD. Cestujúci môžu jednoducho a bezpečne zaplatiť za cestovné svojim mobilom v každom autobuse MHD Prievidza vďaka virtuálnej dopravnej karte.

Virtuálnu dopravnú kartu si cestujúci aktivuje v aplikácii Ubian, následne je uložená v mobile. Cestujúci viac nepotrebuje hotovosť ani plastovú dopravnú kartu. Virtuálnu dopravnú kartu si môže aktivovať v aplikácii UBIAN každý, kto vlastní mobilný telefón s operačným systémom Android a s podporou NFC technológie pre realizáciu platby.

Cestujúci si môže pohodlne dobíjať kredit na virtuálnu dopravnú kartu priamo v aplikácii Ubian, kde má prehľad o zostatku na karte aj o dopravných transakciách. Pre zaplatenie mobilom v autobuse, nemusí mať cestujúci prístup na internet, platba je realizovaná prostredníctvom NFC. Pri platbe za cestovný lístok stačí rozsvietiť displej a priložiť mobil k čítačke kariet
.

Projekt spúšťa SAD Prievidza ako prvý dopravca na Slovensku. Vozový park SAD Prievidza tvorí 280 autobusov, ktorými sa ročne prevezie približne 12 miliónov ľudí. Ako uviedol generálny riaditeľ Ing. Michal Danko: “Hlavnou víziou SAD Prievidza je zabezpečovať bezpečnú prepravu svojim cestujúcim a prinášať cestujúcim moderné spôsoby pri elektronickom vybavení cestujúcich. Dopravná karta je prevažujúci spôsob bezkontaktnej platby cestovného už viac než 20 rokov. Preto sme privítali, že práve SAD Prievidza sa stala prvým dopravcom, kde cestujúci môžu využívať virtuálnu dopravnú kartu na platbu v doprave.”

Projekt virtuálnej dopravnej karty je významný krok v zavádzaní moderných smart technológií do života obyvateľov celého Trenčianskeho kraja. Vybavenie cestujúceho v prímestskej doprave vďaka platbe mobilom vníma župa ako aktívny krok k zatraktívneniu využívania verejnej dopravy“, dodal Radovan Hladký, vedúci Odboru dopravy Úradu TSK.

Naučili sme sa viac uprednostňovať bezkontaktné platby a rovnako sme si obľúbili platbu mobilom alebo hodinkami. Virtuálna dopravná karta prináša možnosť platby mobilom aj v oblasti verejnej dopravy. Radi sme z úrovne samosprávy podporili túto inováciu. Tešíme sa, že sa ju podarilo úspešne otestovať a zaviesť do ostrej prevádzky aj v MHD Prievidza,“ uviedla Katarína Macháčková, primátorka mesta.


Podrobné informácie pre cestujúcich sú dostupné na www.ubian.sk na podstránke Virtuálna karta.

Ďalšie aktuality

Relácia mestského rozhlasu na 13. týždeň

30. Mar 2023 14:28
Uverejňujeme krátke správy, ktoré boli vyhlasované v mestskom rozhlase v 13. týždni.

Všeobecne záväzné nariadenie mesta Prievidza č. 5/2023 o…

30. Mar 2023 9:52
Číslo: 05/2023 Prílohy: VZN…

Borákova Prievidza 2023

30. Mar 2023 8:51
Vo štvrtok 23. marca 2023 sa uskutočnil v ZUŠ Ladislava Stančeka v Prievidzi už…