Aktuality k pešej zóne:

Otváranie pešej zóny sa uskutoční v piatok 22. júna o 15.00 h. Na otvorenie pozývame širokú verejnosť.

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:“Normálna tabuľka“; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:““; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:“Times New Roman“; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

Informácie o pešej zóne :

Stavebné práce na „Rekonštrukcii pešej zóny na Ul. A. Hlinku v Prievidzi“ boli začaté podľa predpokladu v júni 2011 oplotením staveniska. Do dnešného dňa bolo o. i. vykonané odstránenie drevín, odstránenie asfaltových podkladov, vytrhanie obrúb. Zhotoviteľ ďalej realizoval práce na novej vodovodnej prípojke a závlahovom systéme, pričom bola položená kanalizácia na odvod dažďových vôd z plochy pešej zóny, položený nový rozvod verejného osvetlenia a vybudovaná časť chodníka z betónovej dlažby. Práce ďalej pokračujú na budovaní terás, oporných múrikov, podkladových vrstvách pod dlažbu z prírodného kameňa a budovaním časti cesty Kláštornej ulice. Z tohto dôvodu bude táto časť cesty asi dva týždne uzatvorená a doprava presmerovaná. Pre chodcov a prevádzky, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne, je naďalej ponechaný z časti staveniska provizórny prechod. Počas prác vznikla potreba vyriešiť dodatočné odvodnenie plochy a oporného múrika od kaviarne EDEN.

Obnovu „Pešej zóny na Ul. A. Hlinku v Prievidzi“ pripravuje mesto Prievidza niekoľko rokov.

Nachádza sa pred jednou z najkrajších a štýlovo najčistejších barokových stavieb v strednej Európe, kostolom Najsvätejšej Trojice Rehole piaristov. Na daný zámer bola v marci 2009 vyhlásená Ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja SR výzva na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok v rámci Regionálneho operačného programu – Regenerácia sídiel. Mesto reagovalo podaním žiadosti pripravenej stavby v septembri 2009, pričom schválená bola v máji 2010 v celkovej hodnote 1 050 368,49 €. Sumu tvorí 95 % nenávratný finančný príspevok z prostriedkov EÚ v hodnote 997 850,06 € a 5 % v hodnote 52 518,43 € tvorí príspevok z rozpočtu mesta, ktorý bude uhradený v dvoch splátkach. Hlavným dôvodom predloženia projektu je značne poškodený a nevyhovujúci povrch pešej zóny, nevyhovujúco osadené verejné osvetlenie, ktoré nezabezpečuje dostatočné svetlo. Zeleň, ktorá sa nachádza v tejto centrálnej časti je prerastená, schátralá a vyžaduje si obnovu. Na akciu bola vypísaná v zmysle zákona o verejnom obstarávaní verejná súťaž, ktorej víťazom sa stala skupina zhotoviteľov: STRABAG, s.r.o. Bratislava, SATES, a.s., Považská Bystrica a „ROSS“ Realitno-obchodno-stavebná spoločnosť, s.r.o. Topoľčany. Zmluva so spoločnosťami bola podpísaná dňa 31. marca 2010. V prípade, že by mesto Prievidza nevyčerpalo poskytnuté finančné prostriedky na tento účel do 31. júla 2012, je povinné ich vrátiť. Mesto nemá dostatok vlastných zdrojov na obnovu pešej zóny a toto je preto optimálne riešenie, keď sa akcia financuje z prostriedkov EÚ. Mesto má záujem na vytvorení esteticky vyhovujúceho a bezpečného pohybu peších a vytvorenie odpočinkových plôch. Získa tým adekvátny reprezentatívny centrálny priestor pre návštevníkov a obyvateľov mesta z finančných prostriedkov EÚ.

Údaje sú použité z technickej správy projektovej dokumentácie:
1. plocha riešeného územia 3 980 m2
2. rekonštruovaná plocha komunikácii (zámková dlažba) 304 m2
3. rekonštruovaná plocha chodníkov (zámková dlažba) 512 m2
4. spevnené plochy z prírodného kameňa 1 674 m2
5. prvky drobnej architektúry lavičky + odpadkové koše 13 ks
6. plochy zelene – sadové úpravy 438 m2
7. nový rozvod verejného osvetlenia + stĺpové lampy 16 ks
Cieľom rekonštrukcie pešej zóny je výmena súčasného povrchu za novú dlažbu pozdĺž Ul. A. Hlinku v časti pred piaristickým kostolom až po objekt bývalej Jednoty.