29. Nov 2011 7:21

Skauti prinesú Betlehemské svetlo

Skautskí dobrovoľníci budú už po 22. raz roznášať na Slovensku Betlehemské svetlo. Plamienok odpálený v Bazilike Narodenia Pána v Svätej zemi sa už tradične dostane aj k ľuďom v Prievidzi a okolitých obciach hornonitrianskeho regiónu.

Betlehemské svetlo sa odovzdáva odpálením plamienka zo sviečky na sviečku, z ruky do ruky medzi miliónmi ľudí. „Naším cieľom je odovzdať plamienok z Betlehema čo najväčšiemu počtu ľudí, aby tento symbol ľudskej lásky, pokoja, jednoty a porozumenia zavítal počas týchto Vianoc aj k tým, ku ktorým sa doteraz nedostal. Tak, ako tento plamienok spája ľudí, chceme spojiť aj Prievidzu a celú hornú Nitru ostatnými mestami na Slovensku a vytvoriť symbolickú reťaz Svetla,“ povedal Alojz Vlčko, vodca Slovenského skautingu, 14. zboru Prievidza.

Plamienok odpaľuje každý rok z miesta narodenia Ježiša Krista dievča alebo chlapec z Rakúska, ktorý sa pre svoje príkladné správanie a ochotu pomáhať spolužiakom stal Dieťaťom svetla. Tento rok bol plamienok odpálený 21. novembra v Bazilike Narodenia Pána 11-ročnou Sarah Schinwald z dedinky Munderfing v Hornom Rakúsku, ktorá je dobrovoľníčkou mladých hasičov, miništrantkou a aktívne sa zapája do rozvojových projektov pomoci, ktoré organizuje jej škola.

Slovenskí skauti spolu s delegáciami ďalších krajín prevezmú Betlehemské svetlo v sobotu 10. decembra počas slávnostnej ceremónie vo farskom kostole Zur Heiligen Familie vo Viedni. Od tohto okamihu začne Svetlo pokoja a mieru svoju púť do desiatok krajín po celom svete. Ako prvý na Slovensku prijme Betlehemské svetlo prezident SR a verejnosti bude odovzdané pri sv. omši v Katedrále sv. Emeráma v Nitre. Ten istý deň, 18. decembra, budú skupinky skautských dobrovoľníkov postupne doručovať Betlehemský plamienok vlakmi do 300 miest a obcí po celej krajine a až do Štedrého dňa ho budú skautky a skauti ďalej rozdávať vo svojom okolí. Už po 18-krát zasvieti aj na najvyššie obývanom mieste na Slovensku, v observatóriu na Lomnickom štíte.

Betlehemský plamienok nám pripomína, aby sme sa snažili budovať jednotu a mier v našich životoch i v našom okolí. Prijmime ho, šírme ďalej a a symbolicky spojme Slovensko v žiarivej reťazi svetla.

Ďalšie aktuality

30-roční seniori v Necpaloch

27. Mar 2023 13:10
SLÁVNOSTNÁ ČLENSKÁ SCHÔDZA PRI PRÍLEŽITOSTI 30. VÝROČIA VZNIKU KLUBU DÔCHODCOV.

Rozprávkové javisko 2023

27. Mar 2023 7:43
Dňa 23. 3. 2023 sa v RKC v Prievidzi uskutočnila regionálna prehliadka detskej…

Relácia mestského rozhlasu na 12. týždeň

24. Mar 2023 10:44
Uverejňujeme krátke správy, ktoré boli vyhlasované v mestskom rozhlase v 12. týždni.