9. Sep 2011 15:41

PRIEVIDZSKÝ JARMOK so vzácnou návštevou

Dnes popoludní poctil svojou návštevou mesto Prievidza prezident SR Ivan Gašparovič. Jeho kroky najprv smerovali na radnicu, kde ho privítala spolu s členmi mestskej rady primátorka JUDr. Katarína Macháčková. Prvá oficiálna návšteva hlavy štátu po nástupe nového vedenia mesta na základe pozvania primátorky mala v prvej časti slávnostný charakter.

Pani primátorka v prvej časti návštevy, ktorej cieľom boli hlavne protokolárne veci, uviedla pána prezidenta nasledovnými slovami:

S potešením konštatujem, že ste si našli v mimoriadne náročnom programe dnešného magického dňa s dátumom 9. 9. čas, aby ste vstúpili aj na pôdu nášho mesta.

Mesta, ktoré si v tomto roku pripomína 240. výročie nevšednej historickej udalosti v dejinách Slovenska i Európy – Vzbury prievidzských žien. Som hrdá na toto výročie aj preto, že dejiny sa tak trochu zopakovali a Prievidzu ovládli po dva a pol storočí ženy. Vašu návštevu chápem ako výraz úcty k našim obyvateľom i jeho tradíciám.

Aj keď baníctvo nie je už vrcholom pomysleného ľadovca v hospodárskom živote nášho mesta, ctíme si ho a snažíme sa udržiavať tradície, ktoré toto čierne remeslo i priemyselné odvetvie charakterizujú. Využívam túto vzácnu príležitosť na vzájomné stretnutie v slávnostných priestoroch mesta za účasti členov mestskej rady.

Dovoľte mi, aby som Vám niekoľkými slovami predstavila len zlomok z histórie a súčasnosti mesta Prievidza. Mesto leží v oblasti hornej Nitry. Je obkolesené vencom pohorí, ktoré poskytujú jeho obyvateľom i návštevníkom možnosti oddychu a relaxu. Vďaka vhodným podmienkam sa tu ľudia usídľovali už od pradávna, o čom svedčia mnohé archeologické nálezy. Prvý písomný doklad o existencii Prievidze je v listine Zoborského opátstva z roku 1113. Výhodná zemepisná poloha, rozvoj remeselnej výroby a rastúci obchod vytvorili predpoklady, aby sa z trhovej osady stalo mesto.

Blížiaci sa rok 2013 bude pre Prievidžanov dvojnásobným dôvodom na oslavy. Pripomenieme si deväťsté (900) výročie prvej písomnej zmienky o meste v druhej listine zoborského opátstva. Zároveň budeme oslavovať už 630. výročie udelenia mestských privilégií, ktoré dostala Prievidza od uhorskej kráľovnej Márie z rodu Anjou (Anžú) v roku 1383.

Svojbytnosť nášho mesta v minulosti nikdy nebola jednoduchá. Vyvíjala sa v neustálom zápase so silnými šľachtickými rodmi sídliacimi na Bojnickom zámku.

Osobitou a hádam i jedinečnou je vzbura prievidzských žien, ktoré v roku 1771 ozbrojené najmä roľníckym náradím povstali na obranu mestských privilégií. Práve ženy a ich osud – porazených a ponížených, no hrdých, viedol Máriu Teréziu k čiastočnému obnoveniu a uznaniu mestských privilégií.

Do celoslovenských pomerov mesto vstúpilo v druhej polovici 20. storočia prudkým rozvojom priemyslu a poľnohospodárstva. Vtedy tu mala dominantné postavenie ťažba hnedého uhlia a lignitu. Z malého 5 tisícového mestečka vyrástla Prievidza do dnešnej podoby so svojimi viac ako 50 tisíc obyvateľmi.

Prudkému rozvoju a výstavbe mnohokrát však nekriticky padli za obeť malebné zákutia formované minulosťou, ale zároveň vyrástli nové sídliská, inštitucionálne budovy, školy, kultúrne a športové zariadenia.

Snahou vedenia mesta je v rámci možností samosprávy zachovať všetko pozitívne a v čo najväčšej miere vytvárať prostredie, ktoré by život nášho obyvateľa i návštevníkov napĺňalo spokojnosťou.

Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:“Normálna tabuľka“; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:““; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:“Times New Roman“;} Po prípitku a následnom predstavení mesta, sa uskutočnili aj neformálne rozhovory, ktorých predmetom boli taktiež otázky pána prezidenta smerujúce k iniciatíve primátorky Kataríny Macháčkovej za zmenu voleného zákona. Následne sa prezident republiky Ivan Gašparovič priamo zúčastnil na Námestí J.C.Hronského pred Magurou na otvorení Prievidzského jarmoku, ktorý otvorila primátorka mesta :

Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:“Normálna tabuľka“; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:““; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:“Times New Roman“;}

Vaša excelencia, pán prezident Slovenskej republiky, dámy a páni, milí Prievidžania.

Vyjadrujem úprimnú radosť z toho, že Vás môžem pozdraviť v tento príjemný septembrový deň.

Stretli sme sa na starom prievidzskom sídlisku pri príležitosti obľúbeného podujatia, ktoré si za roky svojej existencie vybudovalo v našom meste pevnú tradíciu. Prievidzský jarmok vnímam ako miesto, kde sa stretávame s priateľmi, známymi a rodinou. Vychutnáme si jeho jedinečnú atmosféru, ktorú do veľkej miery vytvárame my všetci, obyvatelia mesta Prievidza.

Verím, že aj tento rok tomu nebude inak a všetci sa budeme dobre cítiť nielen pri prechádzke jarmočnými trhmi, ale aj pri kultúrnom programe či zaujímavých atrakciách.

Naša myseľ je v týchto dňoch poznačená aj zármutkom. Správa o leteckom nešťastí, pri ktorom zahynul v stredu popoludní vynikajúci slovenský hokejista Pavol DEMITRA, nás zasiahla rovnako, ako milióny obyvateľov Slovenska i ďalších krajín, kde pôsobil.

Napriek tomu by so Vám rada zaželala príjemnú zábavu a splnenie všetkých vašich očakávaní, ktoré sú s Prievidzským jarmokom spojené.

Vyjadrujem úprimné potešenie, že svojou vzácnou prítomnosťou umocní atmosféru tohtoročného jarmoku aj náš pán prezident Ivan Gašparovič. Úprimne mu ďakujem, že si našiel vo svojom zložitom pracovnom kalendári čas aj na nás, Prievidžanov.

Verím, že tých pár hodín strávených v našom jubilujúcom meste, bude pre pána prezidenta i pre nás spoločne malým sviatkom.

Vážený pán prezident, milí hostia a vážení Prievidžania, týmto považujem Prievidzský jarmok za otvorený.

Prezident Ivan Gašparovič si následne išiel obzrieť pravú jarmočnú atmosféru. Svoju priazeň obyvateľom mesta vyjadril aj krátkymi rozhovormi s Prievidžanmi.

Ďalšie aktuality

Oznam o prerušení dodávky tepla TÚV a ÚK

6. Dec 2023 12:18
PTH, a.s. týmto oznamuje svojim odberateľom tepla, že z dôvodu odstránenia havárie…

Zrušenie zasadnutia VVO č. I

6. Dec 2023 11:09
Oznamujeme verejnosti, že zajtra t.j. vo štvrtok 7.12.2023 sa neuskutoční…

Stránkové dni a úradné hodiny

5. Dec 2023 16:39
Oznamujeme verejnosti, že s účinnosťou od 1.12. 2023 sa určujú stránkové dni a…