12. Nov 2012 6:12

Prievidzskí volejbalisti ohlásili útok na extraligovú súťaž

Prievidzský šport sa po slabšom období postupne stavia opäť na nohy. Jeho výstavnou skriňou je basketbal, no návrat na niekdajšie pozície hlásia aj jeho ďalšie odvetvia. Futbalový klub postúpil do vyššej súťaže a opäť je prvý, do druhej najvyššej súťaže sa vrátil hokejový klub. Napredovať sa snažia aj zápasníci a najnovšie sa chcú výkonnostne výrazne posunúť vpred aj volejbalisti. Už v minulej sezóne pomýšľali na postup, no účasť v najvyššej súťaži im ušla o vlások. V aktuálnom súťažnom ročníku je postup do extraligy jasným cieľom, nik v klube si nepripúšťa inú možnosť. Nový impulz TJ Stavbár dal minulý rok príchod nového prezidenta Petra Štepáneka. Porozprávali sme sa s ním o jeho plánoch a víziách.

Ako ste sa dostali k postu prezidenta TJ Stavbár? Kto vás oslovil?
K volejbalu mám dobrý vzťah, hrával som ho v mladosti a neskôr s partiou rovesníkov. Práve pri nich vznikla myšlienka, či by som nechcel pomôcť prievidzskému klubu. Bol som ochotný do toho ísť, ale za určitých zmien. Mojou prvoradou ambíciou je spopularizovanie volejbalu a pritiahnutie divákov, aby sme mali pre koho hrať. Určite to nie je nereálny cieľ. Veď volejbal patrí vo svete k najobľúbenejším športom. Má po futbale druhý najvyšší počet registrovaných hráčov. Čo sa týka počtu asociácii na svete, je na tom dokonca ešte lepšie ako futbal.

Dlho ste zvažovali či vziať funkciu prezidenta? Predsa len viesť športový klub nie je v dnešnej dobe nič jednoduché.
Zvažoval som to dlhšie, nebolo to impulzívne rozhodnutie. Určite to nie je jednoduché, no mám jasný zámer dostať prievidzský volejbal na vyššiu úroveň a rozhodol som sa preň obetovať voľný čas i financie. Našou víziou je ísť dopredu postupne, najmä s pomocou vlastných hráčov, ktorí hrajú srdcom. Chceme budovať pre klub stále lepšie a lepšie zázemie. Tento šport má v Prievidzi bohatú históriu, začal sa hrať začiatkom dvadsiatych rokov minulého storočia. Určite si zaslúži, aby sa v Prievidzi robil na inej úrovni ako v posledných rokoch, kedy viac menej prežíval.

V spojení s vaším klubom sa v súčasnosti hovorí najmä o extraligových ambíciách.
Áno, chceme sa dostať s mužským tímom do extraligy, a to už v tejto sezóne. Naše ciele sa však neviažu len na mužov, chceme sa čo najlepšie venovať taktiež mládeži a vychovávať perspektívnych hráčov. Podarilo sa nám rozšíriť mládežnícku základňu, máme skoro sto detí. Postupne by sme radi pod svoje krídla zobrali aj dievčenskú zložku prievidzského volejbalu. S našou mlaďou pracujeme nielen po športovej stránke, ale sa ju snažíme aj vychovávať k zodpovednosti a zdravému životnému štýlu. Za úspech považujem aj to, že sa nám podarilo jedného mladého volejbalistu odnaučiť fajčiť. Po cigarete nesiahol už dva týždne (smiech).

Sám ste aj hráčom klubu. Máte ako prezident u trénera určité úľavy?
Nemám žiadne vyššie hráčske ambície. Chcel som si to len vyskúšať, zažiť atmosféru prípravy, tréningov a preto som začal s chalanmi trénovať. V lete som mal jednu z najlepších dochádzok, a tak ma hráči dali, napriek môjmu nesúhlasu, na súpisku. O úľavách od trénera však nemôže byť ani reči, všetko si musím odmakať ako ostatní.

Pred sezónou ste získali z Trenčína skúseného trénera Ivana Hiadlovského. Aj to zrejme vypovedá o tom, že s postupom do extraligy to myslíte vážne.
Ivan Hiadlovský je rodák z nášho mesta, už aj jeho otec bol v našom klube trénerom. Vlani sme od neho získavali cenné rady. Pred aktuálnou sezónou nás oslovil s tým, že sa mu páči, ako to robíme a chcel by taktiež priložiť ruku k dielu. Dohodli sme sa tak s ním na spolupráci, pričom sa v klube nevenuje len mužov ale aj mládeži.

Ako ste pokojný s doterajšími prvoligovými výsledkami a herným prejavom mužstva?
S výsledkami som spokojný, s herným prejavom zatiaľ nie. Naše mužstvo má na viac, ako zatiaľ ukazuje. Verím, že náš výkon bude postupne gradovať a dosiahneme vytúžený cieľ. Samozrejme, môžu prísť zranenia, choroby, prípadne ďalšie komplikácie, no nepripúšťam si, že by nás to mohlo výraznejšie zaskočiť. Máme kvalitnú základnú šestku, ktorú tvoria už teraz špičkoví hráči. Máme aj dostatok dobrých hráčov na lavičke, ktorí dokážu plnohodnotne naskočiť do zápasu.

Čo by ste chceli odkázali fanúšikom prievidzského športu či konkrétne volejbalu?
Nech sa prídu pozrieť na naše zápasy, nech nás prídu povzbudiť. My urobíme všetko preto, aby odchádzali spokojní a videli pekné športové súboje.

Branislav Bucák, foto: Ivan Valko

Ďalšie aktuality

Relácia mestského rozhlasu na 32. týždeň

11. Aug 2022 7:22
Uverejňujeme krátke správy, ktoré budú vyhlasované v mestskom rozhlase v 32. týždni.

Upozorňujeme na zmeny v umiestnení volebných miestností

10. Aug 2022 13:27
Pre spojené voľby do orgánov samosprávy obcí a voľby do orgánov samosprávnych krajov…

Delegovanie do volebných komisií

10. Aug 2022 12:47
Členom volebnej komisie môže byť ten, kto dovŕšil 18 rokov veku, je spôsobilý na…