16. Jun 2023 8:15

Prievidzskí divadelníci zbierajú ocenenia na celoštátnych súťažiach

V dňoch 8 -11. júna sa v Liptovskom Mikuláši konala celoštátna postupová súťaž a prehliadka divadla dospelých Belopotockého Mikuláš. Súťaž je vrcholným podujatím svojho druhu na Slovensku a nesie meno jedného z najznámejších organizátorov kultúrneho života v čase národného obrodenia a zakladateľa prvého slovenského ochotníckeho divadla Gašpara Fejérpatakyho Belopotockého.

Hlavným cieľom súťaže je získavanie vedomostí, rozvíjanie zručností a umelecko-odborný rast neprofesionálnych divadelných kolektívov prostredníctvom poznávania, realizácie a prezentácie divadelnej tvorby.

Tento ročník v súťažnej kategórii Tradičné prúdy divadla jednoznačne dominovalo Divadlo „A“ a SHANTI s divadelnou hrou Ženba, ktoré si odnieslo hlavnú cenu a bolo ocenené zlatým pásmom s priamym postupom na účinkovanie na najstaršom festivale neprofesionálneho divadla v Európe – na Scénickej žatve. Úspech slávil aj Richard Hlavatý, ktorý získal individuálne ocenenie za najlepší mužský herecký výkon za stvárnenie postavy Kočkariova.

Na celoštátnej postupovej súťaži a prehliadke neprofesionálneho divadla mladých FEDIM 2023, ktorá sa konala 2. – 4. júna 2023 v Mestskom kultúrnom stredisku v Tisovci získala ocenenie v podobe bronzového pásma i mladá talentovaná divadelníčka Dorota Peniašková za monodrámu Potvora. Úspech v podobe strieborného pásma na tomto podujatí zaznamenala aj Inscenácia D.N.A v réžii Františka Kňazoviča.

„Som nesmierne hrdá, že mesto Prievidza sa môže pochváliť tak nadanými ochotníckymi divadelníkmi, ktorí zbierajú jedno ocenenie za druhým,“ vyjadrila radosť primátorka mesta JUDr. Katarína Macháčková, ktorá divadelníkov 13. júna prijala a ocenila v Galérii Imricha Vysočana.

Ďalšie aktuality

Chemický posyp na železničných priecestiach

3. Oct 2023 11:03
ŽSR OR Trnava, SMSÚ Topoľčany upozorňuje správcov miestnych a účelových …

Jesenná deratizácia 2023

3. Oct 2023 10:47
Oznamujeme obyvateľom, že v dňoch 05.10.2023 až 23.10.2023, začne spoločnosť …

EKOTOPFILM PRICHÁDZA S ABSOLÚTNYMI FILMOVÝMI NOVINKAMI 

2. Oct 2023 12:14
Najstarší filmový festival Ekotopfilm - Envirofilm oslavuje 50 rokov a prináša už 03…