16. Jun 2023 8:15

Prievidzskí divadelníci zbierajú ocenenia na celoštátnych súťažiach

V dňoch 8 -11. júna sa v Liptovskom Mikuláši konala celoštátna postupová súťaž a prehliadka divadla dospelých Belopotockého Mikuláš. Súťaž je vrcholným podujatím svojho druhu na Slovensku a nesie meno jedného z najznámejších organizátorov kultúrneho života v čase národného obrodenia a zakladateľa prvého slovenského ochotníckeho divadla Gašpara Fejérpatakyho Belopotockého.

Hlavným cieľom súťaže je získavanie vedomostí, rozvíjanie zručností a umelecko-odborný rast neprofesionálnych divadelných kolektívov prostredníctvom poznávania, realizácie a prezentácie divadelnej tvorby.

Tento ročník v súťažnej kategórii Tradičné prúdy divadla jednoznačne dominovalo Divadlo „A“ a SHANTI s divadelnou hrou Ženba, ktoré si odnieslo hlavnú cenu a bolo ocenené zlatým pásmom s priamym postupom na účinkovanie na najstaršom festivale neprofesionálneho divadla v Európe – na Scénickej žatve. Úspech slávil aj Richard Hlavatý, ktorý získal individuálne ocenenie za najlepší mužský herecký výkon za stvárnenie postavy Kočkariova.

Na celoštátnej postupovej súťaži a prehliadke neprofesionálneho divadla mladých FEDIM 2023, ktorá sa konala 2. – 4. júna 2023 v Mestskom kultúrnom stredisku v Tisovci získala ocenenie v podobe bronzového pásma i mladá talentovaná divadelníčka Dorota Peniašková za monodrámu Potvora. Úspech v podobe strieborného pásma na tomto podujatí zaznamenala aj Inscenácia D.N.A v réžii Františka Kňazoviča.

„Som nesmierne hrdá, že mesto Prievidza sa môže pochváliť tak nadanými ochotníckymi divadelníkmi, ktorí zbierajú jedno ocenenie za druhým,“ vyjadrila radosť primátorka mesta JUDr. Katarína Macháčková, ktorá divadelníkov 13. júna prijala a ocenila v Galérii Imricha Vysočana.

Ďalšie aktuality

Banícky jarmok získal ocenenie TOP turistický produkt…

19. Apr 2024 13:26
Banícky jarmok, ktorý každoročne organizuje mesto Prievidza a Kultúrne a spoločenské…

Zelená učebňa pod holým nebom

19. Apr 2024 13:18
Materská škola na Ceste Vl. Clementisa v Prievidzi je Zelenou školou zapojenou v…

Dajme nábytku druhý život

17. Apr 2024 12:30
Čo jeden nevyužíva, to môže byť pre druhého užitočné. Práve preto darujeme použitý…