Prievidzská púť, koncert Simy Magušinovej aj slávnostná svätá omša
Na Mariánskom vŕšku v Prievidzi sa koná 17. a 18. augusta 2024 tradičná Prievidzská púť k Nanebovzatiu Panny Márie.
Farnosť Rímskokatolíckej cirkvi na území Prievidze bola založená začiatkom 13.storočia, v čase, keď bol už s veľkou pravdepodobnosťou postavený prievidzský hrad. Ten sa nachádzal v miestach, kde teraz stojí kostol Nanebovzatia Panny Márie – na cintoríne. Práve na tomto mieste, dnes nazývanom Mariánsky vŕšok, sa už od roku 1660 koná prievidzská púť. Po Nežnej revolúcii sa ustálila tradícia organizovať Prievidzskú púť ako dvojdňové podujatie počas víkendu po slávnosti Nanebovzatia preblahoslavenej Panny Márie.
Prievidzská púť sa začína v sobotu popoludní vešperami vo farskom Kostole sv. Bartolomeja o 16:30 a procesiou so sochou na Mariánsky vŕšok. Tu sa zhromaždia veriaci a počas sobotného večera je pripravený duchovný program – modlitba ruženca, svätá omša a modlitba akatistu, ktorý je doplnený kultúrnym programom.
Tento rok je v sobotu 17. augusta 2024 o 20:00 pripravený ako kultúrny program koncert speváčky Simony Magušinovej – slovenskej pesničkárky a skladateľky, ktorá vo februári 2020 získala ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2019 v kategórii populárna hudba a v septembri toho roku získala v ankete Osobnosť televíznej obrazovky titul Speváčka roka za rok 2019.
Najviac pútnikov prichádza na Mariánsky vŕšok v nedeľu dopoludnia na slávnostnú svätú omšu. Tú bude celebrovať Branislav Koppal, generálny vikár Banskobystrickej diecézy, v nedeľu 18. augusta 2024 o 10:00. Na túto bohoslužbu prichádzajú stovky účastníkov z celej Hornej Nitry. Mnohé rodiny majú tradíciu stretať sa počas prievidzskej púte. Nielen vďaka tomu má púť účastníkov prakticky z celého Slovenska aj zo zahraničia.
Prievidzská púť k Nanebovzatej Panne Márii nadväzuje na históriu pútí, ktoré sa v Prievidzi konali od roku 1660. V súčasnosti neodmysliteľne patrí k duchovnému životu v Prievidzi i jej širšom okolí. Patrí medzi najväčšie púte veriacich, ktoré sa konajú na území TSK. Na Hornej Nitre je z hľadiska počtu účastníkov každoročne jedným z najväčších cirkevných podujatí.
Podujatie je realizované s finančnou podporou Trenčianskeho samosprávneho kraja a mesta Prievidza.