19. Jul 2017 6:49

Prievidza u partnerov v Poľsku

Tretia júlová nedeľa patrila prezentácii mesta Prievidza v partnerskom meste Jastrzebie- Zdrój v Poľsku. Partnerské banícko – kúpeľné mesto realizuje v tomto roku projekt, prostredníctvom ktorého chce svojim obyvateľom predstaviť svoje partnerské mestá. K partnerom vycestovala delegácia mesta spolu so štyrmi kolektívmi, jedným speváckym duom a troma majstrami ľudovej umeleckej výroby.

Zaujímavosti mesta a ponuky z oblasti cestovného ruchu ponúkala v osobitnom stánku vedúca referátu cestovného ruchu mestského úradu Ivona Vojtášová. V troch stánkoch sa so svojimi výrobkami a ukážkami výroby pochválili keramikárka Izabela Chylová, medovnikárka Danka Škultétyová a rezbár Milan Látka.

Na veľkom pódiu v krásnom prostredí kúpeľného parku, kde sa zišlo množstvo obyvateľov Jastrzebie-Zdrója, sa v takmer štvorhodinovom programe striedal banícky spevokol KAHANEC pod vedením Marienky Chmelárovej, foklórny súbor SENIOR VTÁČNIK pod vedením organizačnej vedúcej Katky Baňankovej v choreografii Elišky Hrbíkovej – s doprovodom ľudovej hudby pod vedením Matúša Leporisa, MAŽORETKY tanečnej skupiny TREND z Centra voľného času SPEKTRUM pod vedením Katky Sokolovej, hudobná skupina VIKTORY zo Základnej umeleckej školy Ladislava Stančeka a duo Viktória Granecová ( spev ) a Jakub Vida ( gitara). Z programu televíznej „šláger parády“ zaspieval niekoľko piesní aj Peter Paulík. Pozdrav obyvateľom mesta odovzdali spoločne poslanci MsZ v Prievidzi a členovia komisie kultúry Helena Dadíková a Peter Paulík, ktorí podujatie moderovali.

Pestrý program zostavený z piesní rôznych žánrov a štýlov, tradičných tancov z hornej Nitry, ale aj francúzskych šansónov a choreografií vo viacerých pôsobivých kostýmoch mažoretiek, zaujal početnú divácku kulisu. Na svoje si prišli aj tí, ktorí chceli skúsiť niečo z hornonitrianskej kuchyne. Hríbové melence, varené priamo na mieste konania podujatia v kotle, rozvoniavali v kúpeľnom parku len krátko. Minuli sa ihneď po dovarení.
Prezentácia Prievidze v poľskom meste Jastrzebie-Zdrój bola podľa riaditeľa mestského kultúrneho strediska krásnym a umelecky hodnotným príspevkom k letným podujatiam v našom partnerskom meste. Vďaka za vzornú reprezentáciu Prievidze patrí všetkým účinkujúcim i zúčastneným majstrom ľudovej umeleckej výroby.
– H. E. Dadíková –

Ďalšie aktuality

YOUNG RUN je tu opäť!

15. Jul 2024 8:47
Najmladšia bežecká akcia v meste prichádza už po štvrtý krát. YOUNG RUN aj v roku…

Kampaň „Do práce na bicykli“ pozná víťazov

15. Jul 2024 8:45
Do práce na bicykli je národná kampaň, ktorej hlavným cieľom je podporiť rozvoj…

Odstávka pitnej vody

15. Jul 2024 8:30
Informujeme obyvateľov, že z dôvodu poruchy bude prerušená dodávka pitnej vody dnes…