10. Sep 2013 9:25

Park Skotňa v piatok ožije

Park Skotňa na Dlhej ulici oživí v piatok 13. septembra iniciatíva Parkotvor. Najrozľahlejšia zeleň v centre Prievidze ožije prechádzkami s výkladom, diskusiami, výtvarným umením a hudbou. Zámerom podujatia je získať názory obyvateľov na súčasný stav parku a ich predstavy o jeho rozvoji a využívaní v budúcnosti.

Dnes je v parku pár lavičiek a lesík ihličnatých stromov. Betónové chodníky sú v zlom stave, dopĺňajú ich vychodené chodníky. Z pôvodných záhrad v tejto lokalite zostalo len pár ovocných stromov. Jednou z mála atrakcií sú ping-pongové stoly v parku, ktoré sú často využívané napriek popraskanému povrchu.

Dobrovoľníci z iniciatívy Parkotvor chcú park oživiť v súlade s predstavami tých, ktorí ho budú využívať. Preto budú celý piatok 13. septembra 2013 zaznamenávať názory, predstavy a nápady obyvateľov formou ankety, mapy a plánovacej prechádzky parkom. Počas verejnej diskusie budú mať účastníci možnosť svoje predstavy predebatovať s odborníkmi z oblasti životného prostredia, tvorby mesta i zástupcami samosprávy.

„Živý park nemusí byť len miestom pre venčenie psov. Môže sa stať priestorom stretnutí, nových zážitkov, kultúry, športu. K tomu všetkému však je potrebný hlas obyvateľov. Živý park je park s ľuďmi, ktorí nemajú problém vysloviť svoje predstavy,“ hovorí Jakub Kmeť, jeden z iniciátorov podujatia.

Dopoludnia organizátori pripravia program pre deti a mládež. Žiaci a študenti z prievidzských škôl, budú môcť park lepšie spoznať na tvorivých prechádzkach. Organizátori im priblížia problematiku inváznych rastlín ale aj minulosť parku. Podobné prechádzky budú môcť absolvovať popoludní aj ostatní obyvatelia.

Podujatie Parkotvor bude pokračovať diskusiou O parku v parku, ktorej sa zúčastní aj primátorka mesta Prievidza Katarína Macháčková a zástupca primátorky Ľuboš Maxina. Každý dostane priestor vyjadriť svoj názor na to, ako by sa mal park meniť a využívať v budúcnosti.

V prípade nepriaznivého počasia sa časti programu uskutočnia v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi.

Program podujatia:
10:00 – 14:00 – TVORIVÉ PRECHÁDZKY V PARKU pre školákov – zapojili sa miestne školy ZŠ Rastislavova ulica, Gymnázium V. B. Nedožerského a Piaristické gymnázium F. Hanáka
16.00 – 18.00 – PLÁNOVACIA PRECHÁDZKA v parku s výkladom o histórii, súčasnosti a budúcnosti parku (štart pri knižnici)
18.00 – 20.00 – VEREJNÁ DISKUSIA občanov, odborníkov a zástupcov mesta o budúcnosti Parku Skotňa (pri ping-pongových stoloch)
20.00 – 21.30 – koncerty: NANY M HUDÁK, GENUINE JACKS

Projekt podporila Nadácia Intenda v rámci programu Oživujeme verejný priestor. Financovaný je aj s podporou Európskej Komisie.

Ďalšie aktuality

Ochrana lesov pred požiarmi v roku 2023

29. Mar 2023 8:22
V posledných troch rokoch znova stúpa v prievidzskom regióne počet požiarov, ktoré…

Mesto Prievidza oslávilo deň učiteľov

28. Mar 2023 14:07
Aj tento rok si 28. marca o 9:00 hod. v priestoroch KaSS v Prievidzi 20 učiteľov…

Pracovné trhy 2023

28. Mar 2023 9:23
Kontaktné centrum Prievidza v rámci projektu Podpora zamestnateľnosti v regióne…