26. Aug 2011 6:00

Osvetlené priechody pre chodcov v Prievidzi

Bezpečnosť na našich cestách zlepšia dva osvetlené priechody pre chodcov na Bojnickej ceste a Nábrežnej ulici, ktoré boli uvedené do prevádzky vo štvrtok 25. augusta.

Lepšie cesty a chodníky sú základom cestnej premávky v každom meste. Rovnako dôležitým elementom je bezpečnosť na cestách. Aj preto je veľmi potrebné zabezpečiť čo najlepšie podmienky pre bezpečný a plynulý chod cestnej premávky a bezpečnosť chodcov na našich cestách. Tento hlavný zámer je postupne napĺňaný výstavbou osvetlených priechodov pre chodcov tak, aby spĺňal európsky štandard osvetlenia frekventovaných komunikácií.

Prečo práve na Bojnickej ceste?
Výstavbou obchodných domov a centier v časti medzi Bojnickou a Nábrežnou ulicou sa zhustila premávka do takej miery, že mesto muselo reagovať na zvýšený nápor cestnej premávky najmä počas víkendov a sviatkov, počas nočných hodín, obzvlášť pri zníženej viditeľnosti. Práve preto je namieste opodstatnenosť priameho osvetlenia priechodov pre chodcov. Podľa vykonaného prieskumu a z hľadiska zvýšenia bezpečnosti cestnej premávky v meste Prievidza je v súčasnosti približne 30 priechodov pre chodcov, ktoré by bolo vhodné osvetliť. Na základe rokovania a obhliadky s okresným dopravným inžinierom mjr. Ing. Adriánom Líškom boli v prvej fáze vybrané dva priechody –
medzi OD Kaufland a bývalým OD Billa na Nábrežnej ulici,
medzi OD Kaufland a Elektrodomom Sky Elektro na Bojnickej ceste.
Spoločnosť UNIPA pripravuje podklady na osvetlenie ďalších priechodov pre chodcov, ako prioritné sú vybrané ostatné priechody na Bojnickej ceste, Nábrežnej ulici, neskôr na Ul. A. Hlinku a Hviezdoslavovej ulici.
Osvetlenie priechodu je realizované osadením stožiarov vo výške 6 m pred priechodom v smere jazdy, na ktorých sú 3,5m vysoké výložníky so špeciálne vyvinutými svietidlami.
Spoločnosť UNIPA dostala od mesta Prievidza pre osvetlenie dvoch priechodov sumu 6160, 00 € na nákup materiálu, zemné práce a betonáže. Montáže a elektromontáže boli realizované vo vlastnej réžii spoločnosti UNIPA. Spotreba elektrickej energie osvetlenia jedného priechodu je približne 200,00 € ročne.

Ďalšie aktuality

Informácie o spustení dotačného systému e grant

28. Nov 2023 10:04
Registrácia a prihlásenie na podávanie žiadostí o dotácie bude možné…

PRERUŠENIE DISTRIBÚCIE ELEKTRINY

28. Nov 2023 9:19
Upozorňujeme obyvateľov, že z dôvodu poruchy na distribučnej sústave bude dnes od 7…

Projekt - Vianočný stromček odkazov do neba

24. Nov 2023 10:00
Nezisková organizácia Sv. Lujza, n.o. – Mobilný hospic organizuje projekt „Vianočný…