18. Jan 2010 11:04

MHD v Prievidzi je nielen vynovená, ale aj ekologická

Dvadsať nízkopodlažných autobusov na plynový pohon dostala do vienka cestujúca verejnosť v Prievidzi a Bojniciach, čím sa prievidzská spoločnosť SAD v rámci Slovenska dostala na prvé miesto v obnove vozidlového parku. Viac ako dvadsaťročné Karosy, ktoré už pokojne môžu byť považované za morálne a technicky zastarané, vystriedali nové Irisbusy, vybavené pohonom na stlačený zemný plyn, elektronickým odbavovacím a informačným systémom a navyše prispôsobené na prepravu imobilných cestujúcich či mamičiek s detskými kočíkmi.

Prievidzská Mestská hromadná doprava je v súčasnosti vybavená 32 autobusmi, ktoré zabezpečuje 68 vodičov. Štyri z dvadsiatich nových autobusov symbolicky odovzdali v piatok 15. januára t.r. zástupcovia spoločnosti SAD Prievidza prostredníctvom primátora Prievidze Jána Bodnára obyvateľom mesta a to na mieste pre autobusovú dopravu nezvyčajnom – na Námestí slobody. Tu si ich mohli okoloidúci poprezerať nielen zvonku, ale aj v interiéri. Ako na slávnostnom odovzdaní autobusov skonštatoval generálny riaditeľ SAD Prievidza Michal Danko, investícia do kúpy autobusov, predstavujúca 5 mil. 850 tis. eur, pochádzala z fondov Európskej únie, ministerstva životného prostredia, ale taktiež z vlastných zdrojov a je príspevkom pre obyvateľov mesta Prievidza ku skvalitneniu pomerne výrazne zaťaženého životného prostredia. Investíciu do modernizácie mestskej hromadnej dopravy vysoko vyzdvihol primátor mesta Ján Bodnár, keď vo svojom príhovore povedal: „Spoločnosť sa svojím prístupom k skvalitneniu mestskej hromadnej dopravy a takisto aj životného prostredia v našom meste správa veľmi korektne. Už v minulosti sa podieľala na finančnom zabezpečení informačnej tabule, osadenej na priečelí budovy mestského úradu, kde sa občania dozvedia podrobné informácie o zaťaženosti ovzdušia v našom meste a ďalšie potrebné informácie. Korektnosť spoločnosti SAD a jej predstaviteľov si vážime o to viac, že mesto Prievidza dotuje mestskú hromadnú dopravu ročným príspevkom vo výške takmer jedného milióna eur, a tieto finančné príspevky spoločnosť následne investuje do modernizácie autobusov s cieľom zvýšiť komfort a bezpečnosť cestujúcej verejnosti“.
Súčasne s autobusmi bola odovzdaná do užívania aj plniaca stanica plynu na tankovanie autobusov, nachádzajúca sa ako jediná v rámci Trenčianskeho kraja v areáli SAD Prievidza.

Štatistika:

SAD Prievidza, a.s. vykonáva v Mestskej hromadnej doprave 1 852 tis. km ročne
Počet prepravených osôb v roku 2009: 4 mil. 656 tis., z toho
 • 19 % ZŤP a nad 70 rokov
 • 36 % cestujúci so zľavneným cestovným (žiaci, študenti, dôchodcovia)
 • 45 % plne platiacich cestujúcich
Parametre nových autobusov MHD:

16 nízkopodlažných autobusov IRISBUS CITELIS 10,6M
 • plynový pohon
 • automatická prevodovka
 • 23 miest na sedenie
 • 58 miest na státie
4 nízkopodlažné autobusy IRISBUS CITELIS 12M
 • plynový pohon
 • automatická prevodovka
 • 33 miest na sedenie
 • 68 miest na státie

Ďalšie aktuality

Zasadnutie VVO II

30. máj 2023 8:16
Z poverenia predsedu VVO 2 Ing. Ľuboša Jelačiča  Vám oznamujeme, že zasadnutie…

Porucha na verejnom vodovode - Veľká Lehôtka

30. máj 2023 7:41
Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s upozorňuje obyvateľov, že z…

Mesto Prievidza prideľovalo dotácie na mládežnícky šport

29. máj 2023 10:14
Mesto Prievidza podporuje športovú činnosť klubov aj v tomto roku viacerými spôsobmi…