9. Aug 2011 11:21

Meno Andreja SEKERU pribudlo v pamätnej knihe mesta

Utorok 9. augusta 2011 dopoludnia sa obradná sieň mesta Prievidza zaplnila „prievidzskou hokejovou rodinou“. Primátorka mesta JUDr. Katarína Macháčková spolu s ďalšími pozvanými prijala pri príležitosti 25. narodenín reprezentanta SR a hráča NHL Buffalo Sabres Andreja SEKERU (* 8. júna 1986 ).

O Andrejovi Sekerovi sa dozvedeli účastníci prijatia, medzi ktorými boli okrem mladých prievidzských hokejistov aj jeden z jeho bývalých trénerov a funkcionári Mestského športového hokejového klubu (MšHK) Prievidza, z príhovorov slávnostného obradu.
Zástupkyňa primátorky Helena Dadíková predstavila účastníkom obradu Andreja Sekeru takto :
Andrej SEKERA – 25 ročný hokejový reprezentant Slovenskej republiky a hráč NHL v mužstve Buffalo Sabres. Bol účastníkom ZOH vo Vancouveri (2010), účastník Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v Kanade (2009), dvojnásobný účastník majstrovstiev sveta 20 ročných v drese kapitána mužstva a účastník majstrovstiev sveta 18 ročných – rovnako v drese kapitána.
Na majstrovstvách sveta 2011, ktoré sa konali na jar na Slovensku, náš reprezentačný dres, žiaľ, pre zranenie neobliekol.
S hokejom začínal ako trojročný pod vedením svojho otca Venda Sekeru, ktorý patril medzi opory prievidzského hokeja. Ako talentovaný hráč patril medzi najlepších starších žiakov v I. lige do 14 rokov. V tom období bol žiakom športovej triedy na vtedajšej II. Základnej škole Sama Chalupku v Prievidzi. Okrem otca Venda Sekeru ho trénovali počas jeho pôsobenia v Prievidzi aj Slavomír Mjartan a Ján Jeleň. A stále obliekal hokejový dres s emblémom Prievidze. Svojimi výkonmi na seba upozornil funkcionárov Dukly Trenčín a svoje hokejové schopnosti začal Andrej zdokonaľovať v meste pod hradom Matúša Čáka.
Ako 15 ročný obliekol po prvý krát reprezentačný dres Slovenska. Postupne s kapitánskou páskou na rukáve viedol reprezentačné výbery Slovenska do 16., 17., 18. a 20. rokov.
V roku 2004 bol úspešne draftovaný do mužstva NHL Buffalo Sabres. V USA si však zahral aj súťaž OHL – v mužstve Owen Sound Atack a hral aj AHL s mužstvom Rochester Americans. V sezóne 2005/2006 získal cenu „Max Kaminski Trophy“ ako najlepší obranca sezóny OHL.
V roku 2006 podpísal profesionálnu zmluvu s tímom Buffalo Sabres . Za „šable“ odvtedy odohral 240 duelov na poste obrancu.
Pred troma týždňami podpísal novú zmluvu, v ktorej sa upísal materskému klubu na ďalšie štyri roky a tak sa vyhol prípadnej arbitráži.
Vo vlaňajšej sezóne odohral za svoje mužstvo 76 zápasov, v ktorých dosiahol 29 kanadských bodov.
Andrej je slobodný, jeho starší brat Martin je tiež hokejistom, hráva za domáci klub MšHK Prievidza.
Na vyhlasovaní najúspešnejších športovcov nášho regiónu pred dvoma rokmi bolo Andrejovi udelené „zvláštne ocenenie“ za propagáciu hokejového klubu mesta Prievidza.
Počas dovolenkových pobytov na Slovensku sa Andrej Sekera zúčastňuje rôznych besied s mládežou, vídavame ho na charitatívnych podujatiach, či športových turnajoch. Ale popri tom sa aj doma, na Slovensku, venuje kondičnej príprave. V týchto dňoch sa pod vedením kondičného trénera Romana Švantnera intenzívne pripravuje na novú hokejovú sezónu v NHL.

Primátorka mesta sa jubilantovi i ostatným prítomným prihovorila takto :
Dámy a páni, milí mladí športovci, milý náš kamarát Andrej.
Všetkých vás ešte raz srdečne vítam a pozdravujem v mene svojom i v mene vedenia mesta Prievidza na prijatí reprezentanta Slovenskej republiky, účastníka olympijských hier, hráča NHL – hokejistu Andreja Sekeru.
Stalo sa peknou tradíciou, že aspoň takouto formou chceme poďakovať športovcom, ktorí sa vedia presadiť na najvyšších fórach a robia dobré meno svojmu športu, nášmu mestu, regiónu a svojej krajine. Počas môjho pôsobenia vo funkcii primátorky sme prijali už volejbalistov Telovýchovnej jednoty Stavbár Prievidza, ktorí vzorne reprezentujú naše mesto už 50 rokov.
Ďalšími našimi milými hosťami boli mladí basketbalisti a ich realizačné tímy „BC Prievidza – mládež“. Starší žiaci pod vedením trénera Ivana Chrenku získali na domácej palubovke druhýkrát po sebe titul Majstrov Slovenska. Je to krásny úspech – byť najlepším žiakom v republike. O tom, že s mládežou to v Prievidzi vieme, dokázali na Majstrovstvách Slovenska v Spišskej Novej Vsi „starší minižiaci“, ktorí pod vedením bratov Tomáša a Mareka Bulíkovcov získali strieborné medaily v basketbale. Určite o týchto chlapcoch ešte budeme počuť.
Vážení prítomní, každý športový kolektív sa skladá z jednotlivcov, bez ktorých by žiadny tréner nedosiahol významné úspechy. Jedným z nich je aj sympatický a skromný Andrej Sekera . Andrej sa svojim poctivým prístupom k tréningom a zápasom prepracoval až do reprezentácie, vychutnal si atmosféru pod olympijskými kruhmi a chodia na neho tisícky divákov v najkvalitnejšej hokejovej súťaži – NHL.
Andrej nie je prvým hokejistom z nášho mesta, ktorý bol draftovaný do zámoria. V roku 2004 bol vtedajším vedením mesta prijatý odchovanec prievidzského hokeja Martin Šagát – hráč kanadského Toronta. Martin Šagát v súčasnosti hráva najvyššiu českú ligu. Aj on šíri dobré meno mesta Prievidza v zahraničí. A jeho otec Milan je stále aktívnym funkcionárov prievidzského hokeja.
Som presvedčená, že toto prijatie nie je posledným. Veď športovcov máme dobrých aj vo futbale, zápasení, basketbale, cyklistike, kickboxe a ďalších. A my máme úprimnú radosť z každého úspechu v akomkoľvek športe.
Za seba i vedenie mesta môžem Andrejovi a najmä našim mladým športovcom sľúbiť, že Prievidza zostane mestom, v ktorom má a bude mať šport vždy zelenú. Že mesto bude aj naďalej utvárať podmienky na šport a telesnú kultúru. Aj napriek tomu, že nám niektorí seniori vyčítajú nezáujem a nedostatočnú ekonomickú podporu športu, naše povinnosti vyplývajúce zo zákona si plníme a budeme plniť.
A samozrejme nám bude cťou, organizovať takéto stretnutia, pretože sú veľkou motiváciou hlavne pre mladých športovcov, ktorých máme v našom meste dostatok.
Milí športoví priatelia.
Dovoľte mi, aby som nášmu jubilantovi – dnes už 25 ročnému Andrejovi Sekerovi, zablahoželala nielen v mene svojom, ale aj v mene vás, ktorí ste prijali pozvanie na dnešnú slávnosť. Želám mu predovšetkým pevné zdravie, spokojnosť v osobnom života a to najdôležitejšie = veľa športového šťastia a úspechov.
Sme na neho hrdí a budeme aj my šťastní, keď budeme sledovať jeho ďalšie svetové úspechy v hokeji.
Všetko najlepšie, Andrej !
Po príhovore nasledoval slávnostný zápis do pamätnej knihy mesta a Andrej Sekera prevzal z rúk primátorky pamätný list a spomienkové darčekové predmety.
Prijatie Andreja Sekeru skončilo priateľkou besedou zúčastnených a mladých členov MšHK.

Ďalšie aktuality

MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA V MODERNEJ GYMNASTIKE

23. máj 2024 9:14
Moderné gymnastky na Majstrovstvách Slovenska. Minulý týždeň sa konali…

Zmena termínu vývozu hnedých nádob na biologicky…

21. máj 2024 15:01
Informujeme obyvateľov, že v piatok t. j. 24.5.2024 sa nebude realizovať vývoz…

Mesto chce rekonštruovať bazén mestskej plavárne

21. máj 2024 9:28
Na základe ukončeného verejného obstarávanie samospráva uzatvorila zmluvu na…