16. Sep 2011 11:02

Medzinárodná konferencia Muzeálie ako súčasť kultúrneho dedičstva v rámci projektu Múzejné križovatky

Partnerstvo múzeí v súčasnej dobe nadobúda viacero podôb a veľkou mierou sa na ňom podieľajú aktivity, ktoré nachádzajú podporu v systéme grantových programov. Jedným z podujatí, ktorého organizátorom sú partnerské múzeá z dvoch strán hranice – Hornonitrianske múzeum v Prievidzi a Muzeum Jihovýchodní Moravy ve Zlíně, sú Múzejné križovatky a v rámci neho dôležité miesto zaujíma medzinárodná konferencia s témou Muzeálie ako súčasť kultúrneho dedičstva.

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 Konferencia sa uskutoční 21. – 23. septembra 2011 v Prievidzi a stretnú sa na nej odborníci z múzeí, zástupcovia kultúrno-výchovných ustanovizní, orgánov samosprávy, ale aj reprezentanti záujmových zoskupení. Súčasťou konferencie je aj exkurzia po vybraných múzeách a múzejných zariadeniach v regióne horného Ponitria. Samostatná časť konferencie je venovaná workshopu s tvorivými dielňami, a to v skanzene vo Valaskej Belej so zameraním na sklársku výrobu a v rodiacom sa múzejnom zariadení s expozíciou tradičného bývania v Diviakoch nad Nitricou – Mačov so zametaním na tradičné textilné techniky.

Základným zámerom celého projektu Múzejné križovatky je posilnenie partnerstva múzejníkov, výmena skúseností vo viacerých oblastiach múzejnej činnosti a rozvoj spolupráce, podporujúcej komunikáciu medzi múzejnými ustanovizňami, odborníkmi v oblasti verejnej a miestnej samosprávy i dobrovoľníkmi, usilujúcimi sa o zdarné pôsobenie v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva. Tvorcovia projektu, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou, z prostriedkov Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom, sú presvedčení, že ich aktivity prispejú k skvalitneniu poznania širokej verejnosti o múzejných ustanovizniach a fondoch v ich správe, podporia partnerstvo oboch regiónov a osobitým vkladom bude aj ich podiel a participácia na oživení turizmu a aktívneho cestovného ruchu týchto územno-administratívnych celkov.

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:“Normálna tabuľka“; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:““; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:“Times New Roman“; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} Súčasťou projektu Múzejné križovatky je aj publikovanie príspevkov z medzinárodnej konferencie v samostatnom zborníku a tiežvydanie spoločného prezentačného materiálu a propagácie muzeálií z fondov oboch partnerov.

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:“Normálna tabuľka“; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:““; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:“Times New Roman“; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

Tento mikroprojekt je spolufinancovaný Európskou úniou, z prostriedkov Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom,

Ďalšie aktuality

Hornonitrianske folklórne slávnosti

14. Jun 2024 9:33
Už zajtra, 15.06 sa môžete tešiť na hlavný program 38. ročníka Hornonitrianskych…

Festivalová Prievidza

14. Jun 2024 9:29
Máte už plány na víkend? Príďte zažiť nezabudnuteľný festival plný hudby, tanca,…

Brigáda v Dennom centre

14. Jun 2024 8:33
Dňa 06.06.2024 sa v popoludňajších hodinách v areály DC Bôbar Prievidza uskutočnila…