14. Nov 2012 9:39

Legendy revolúcie sú späť

Projekcia dvoch dokumentárnych filmov, ktoré sa rôznym spôsobom vracajú k Novembru 1989, chce Prievidzi pripomenúť, prečo je 17. november sviatkom, ktorý je stále dôležité pripomínať.

Rockeri aj intelektuáli. Legendárne postavy Nežnej revolúcie približuje premietanie dokumentárnych filmov, ktoré sa uskutoční 16. novembra 2012 v Art Pointe v Prievidzi (bývalé Kino Baník). Úvodný film sa venuje revolučnej evolúcii Michaela Kocába. V časozbernom filme sledujeme premenu drsného rockera na politika. A možno aj o kúsok späť k rockerovi. Dokument patrí do série časozberných portrétov Evoluce 4 z revoluce a premietneme ho o 17tej.
Boj človeka za spravodlivosť a slobodu pre niektorých stelesňuje Karel Kryl. Poctou tomuto umelcovi, ktorý „si přinesl anděla, polámali mu křídla“, bude gitarový recitál Milana Antola. Po ňom si v pohodlí kina o 19tej môžete pozrieť dokument Muži revolúcie od Zuzany Piussi. Audiovizuálny fond SR tento film finančne nepodporil, lebo je podľa neho ešte priskoro na hodnotenie osudov protagonistov revolučných udalostí. Takýto výrok tiež dokazuje, že je dôležité pozrieť sa znovu na to, kto sú muži Novembra a čo sa medzi nimi dialo mimo tribún.
„Raz za rok je však dôležité sa znovu obrátiť a zamyslieť nad slobodou, ktorá je dnes pre nás samozrejmosťou,“ zdôvodňuje zmysel konania dokumentárneho večera pripomínajúceho udalosti novembra 1989 Ivana zo združenia Berkat. „Hoci je škoda, že sa nám nepodarilo tento rok zorganizovať aj premietania pre školy,“ dodáva.
Pripomenutie udalostí Nežnej revolúcie organizuje občianske združenie Berkat, Ars Preuge, za podpory KaSS Prievidza a Art Point Prievidza.

Ďalšie aktuality

Oprava poruchy na verejnom vodovode - Ul. J. Červeňa

17. Aug 2022 8:48
Upozorňujeme obyvateľov, že z dôvodu opravy poruchy na verejnom vodovode bude dnes…

Prievidžania, spravme gesto, hlasujme za naše mesto!

15. Aug 2022 14:16
Pomôžte nám získať mestský park s aktivitami pre každého.

Oznámenie o neprítomnosti zapisovateľky dňa 17.8.2022

15. Aug 2022 8:16
Mesto Prievidza oznamuje politickým stranám, koalíciám a nezávislým kandidátom, že…