8. Aug 2013 21:05

Kontrolný deň v SAD Prievidza

Vedenie Prievidze pripravilo 6. augusta 2013 kontrolný deň v SAD Prievidza. Primátorka mesta Katarína Macháčková sa oboznámila so situáciou v oblasti mestskej hromadnej dopravy, ekonomickou situáciou spoločnosti, stavom autobusov ako aj pripravenosťou niektorých projektov. Už začiatkom septembra sa pripravuje spustenie internetu v autobusoch MHD pre cestujúcich zdarma.

Bezplatný internet v MHD Prievidza
V rámci kontrolného dňa primátorka mesta Katarína Macháčková a generálny riaditeľ spoločnosti SAD Prievidza Michal Danko predstavili nový projekt spustenia WiFi zón – bezplatného internetu v autobusoch mestskej hromadnej dopravy.

Internet bude v autobusoch zavedený od 1. septembra 2013. „Teším sa, že sa vedenie mesta rozhodlo pre tento krok, ktorý môže napomôcť zvýšiť počet cestujúcich v linkách MHD. Prievidza je jedno z mála miest, ktoré spustí internet v MHD v tak veľkom počte autobusov. Celkovo bude internet dostupný vo všetkých 32 autobusoch MHD. Internet bude založený na mobilnej technológii, dátovo bude neobmedzený s rýchlosťou prenosu 14,4 Mbit/s, “ uviedol generálny riaditeľ Michal Danko.

„Celý projekt bude stáť 3000 eur ročne. Som presvedčená, že aj týmto krokom sa zvýši komfort cestujúcich. Ak chceme žiť v modernom meste, alebo ak vôbec chceme moderné mesto budovať, potom je naše rozhodnutie tým správnym krokom. V rámci dnešnej kontroly som sa uistila, že spustenie internetu k 1. septembru je dôkladne pripravené a naozaj mu nič nebráni,“ dodala primátorka Katarína Macháčková.

Mesto Prievidza sa stane prvým mestom na Slovensku v ktorom bude internet spustený vo všetkých autobusoch mestskej hromadnej dopravy. V ďalších mestách na Slovensku je internet v prevádzke iba v niektorých autobusoch.

Mesto MHD dotuje sumou viac ako milión eur ročne
V meste Prievidza sa pre potreby MHD využíva celkovo 32 autobusov v 17 linkách hromadnej dopravy. Linky hromadnej dopravy na území mesta najazdili za rok 2012 celkovo 1 620 652 km. Len za prvý pol rok 2013 od januára do 31.júna bolo v mestskej hromadnej doprave prepravených 1 863 181 cestujúcich. Ročne MHD Prievidza prepraví viac ako 3 800 000 cestujúcich.

V tomto roku mesto prispeje na mestskú hromadnú dopravu 1 058 565 eur. „V oblasti MHD sme v minulosti urobili jedno z najnepopulárnejších opatrení, museli sme pristúpiť k redukcii spojov. V roku 2011 sme boli v tak zlej ekonomickej situácii, že sme nedokázali prevádzkovať taký rozsah dopravy aký tu bol. Museli sme sa však správať zodpovedne a k redukcii pristúpiť. Dnes môžeme povedať, že aj vďaka tomuto rozhodnutiu sa cena cestovného lístka zo strany mesta zvyšovať nebude. K zvyšovaniu ciest cestovného museli od 1.augusta 2013 pristúpiť napríklad v Bratislave. Mesto Prievidza cenu lístka dotuje aj uvedenou sumou viac ako milión eur,“ vysvetlila primátorka.

Generálny riaditeľ spoločnosti SAD Prievidza Ing. Michal Danko primátorku mesta ubezpečil, že spoločnosť je aj naďalej pripravená zabezpečovať mestskú hromadnú dopravu v meste so zvyšujúcim sa komfortom cestujúcich. „Keď sme v minulosti stáli pred rozhodnutím zmodernizovať náš vozový park, priemerný vek starých autobusov bol viac ako 20 rokov. Súčasné nové autobusy sme nakúpil aj z eurofondov,“ uviedol Danko.

Niektoré linky MHD sú vyťažené menej, niektoré sú naopak v objeme prepravy cestujúcich silové. Podľa štatistík SAD Prievidza patria medzi najstratovejšie linky smer Hradec a Veľká Lehôtka. Tie ročne tvoria stratu viac ako 35 tisíc eur. Tieto linky sú finančne dotované v rámci verejnej služby. „Ak by MHD bola do prímestských častí nahradená prímestskou dopravou, náklady na cestovné by sa v porovnaní so súčasným cenníkom navýšili aj o dva až tri krát,“ dodal Danko.

SAD vítala asfaltovanie ciest
Po zimných mesiacoch bola väčšina ciest v Prievidzi v kritickom stave, samospráva sa rozhodla ísť cestou obnovy celých povrchov. V auguste sa začalo s realizáciou prác. „Samozrejme aj prebiehajúca rekonštrukcia ciest sa odzrkadlí v znížení nákladov na opravy autobusov, ktoré sú na zlých povrchoch ciest opotrebovávané. Rekonštrukciou ciest sa ušetria iné finančné prostriedky, napríklad aj v doprave,“ uzavrel Michal Danko.

Rekonštrukcie asfaltových povrchov sa dotknú aj trás niektorých liniek MHD. Výrazné meškanie v doprave by však vznikať nemalo.

Kontrolný deň na SAD Prievidza bol v poradí tretím kontrolným dňom, ktorý primátorka mesta uskutočnila. Po odkontrolovaní príprav a realizácii projektov primátorka v spoločnostiach UNIPA, Správa majetku mesta Prievidza a SAD Prievidza plánuje podrobiť kontrole aj Mestskú políciu, Kultúrne a spoločenské stredisko Prievidza a ďalšie mestské spoločnosti.

Ďalšie aktuality

Relácia mestského rozhlasu na 13. týždeň

30. Mar 2023 14:28
Uverejňujeme krátke správy, ktoré boli vyhlasované v mestskom rozhlase v 13. týždni.

Všeobecne záväzné nariadenie mesta Prievidza č. 5/2023 o…

30. Mar 2023 9:52
Číslo: 05/2023 Prílohy: VZN…

Borákova Prievidza 2023

30. Mar 2023 8:51
Vo štvrtok 23. marca 2023 sa uskutočnil v ZUŠ Ladislava Stančeka v Prievidzi už…