4. Aug 2015 8:25

Ivan Pavle - Mystérium návratov

14.8. 2015/ Art point

Ivan Pavle je jednou z najvýraznejších osobností strednej maliarskej generácie na Slovensku. Narodil sa 8. marca 1955 v Galante, vyrastal v Prievidzi. V roku 1981 absolvoval odbor monumentálnej maľby na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (prof. Castiglione, prof. Vychlopen).
Žije a tvorí v Bratislave. Venuje sa najmä maľbe a kresbe, ale aj sochárskej tvorbe, nábytkovým objektom a sporadicky aj ilustrácii. Vystavoval v prestížnych slovenských i zahraničných galériách, je zastúpený vo verejných i súkromných zbierkach po celom svete. Absolvoval niekoľko tvorivých pobytov hlavne v USA a Francúzsku, kde v roku 1989 získal Cenu poroty na Medzinárodnom festivale maľby v Cagnes sur Mer.
Do Prievidze, kde Ivan Pavle, ako sa sám vyjadril, „prežil väčšinu krásneho detstva“ a kde doposiaľ žije časť jeho rodiny, sa v tomto roku vracia prostredníctvom výstavy v Artgalérii v kine Baník. Je v tom trochu symboliky i zámeru, že tu svoju tvorbu prezentuje v roku svojho významného životného jubilea. Prievidzskému publiku ponúka v čase tradičných hodov a vlastnej maliarskej zrelosti akési vizuálno-duchovné hodovanie v podobe komorných i veľkoformátových obrazov s témami, ku ktorým sa kontinuálne vracia. Predovšetkým je to ľudská figúra a jej fragmenty v podobe korpusov a torz, rozličné mýtické a mytologické postavy situované do architektonických priestorov a fiktívnych krajín, obraz Babylonu ako symbolu ľudskej márnivosti a túžby po nedosiahnuteľnom, vznešené a majestátne postavy Madon a ďalšie veľké témy maliarstva, ku ktorým pristupuje s osobitnou pokorou skúmajúc staré receptúry klasickej maľby i súčasné možnosti ich traktovania.

Ďalšie aktuality

Prievidžania, spravme gesto, hlasujme za naše mesto!

15. Aug 2022 14:16
Pomôžte nám získať mestský park s aktivitami pre každého.

Oznámenie o neprítomnosti zapisovateľky dňa 17.8.2022

15. Aug 2022 8:16
Mesto Prievidza oznamuje politickým stranám, koalíciám a nezávislým kandidátom, že…

Relácia mestského rozhlasu na 32. týždeň

11. Aug 2022 7:22
Uverejňujeme krátke správy, ktoré budú vyhlasované v mestskom rozhlase v 32. týždni.