23. Oct 2020 7:29

Informácie k celoplošnému testovaniu na Covid-19

Celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska sa uskutoční od 31. októbra do 1. novembra 2020, t.j. od soboty do nedele. Celoplošné testovanie pomôže zachytiť skryté ohniská nákazy a spomaliť šírenie vírusu, vďaka čomu získajú naši lekári čas a priestor na to, aby sa postarali o chorých. Tým, že sa prídeme otestovať, zistíme nielen svoj vlastný stav, ale teda pomôžeme ochrániť aj svojich blízkych a ľudí v širšom okolí.

– Testovanie bude dobrovoľné a budú sa na ňom môcť zúčastniť všetci od desať rokov.

– Neodporúča sa len tým, ktorí majú nad 65 rokov a trávia väčšinu času vo svojich domovoch, prípadne všetkým obyvateľom so zníženou mobilitou či zdravotnými obmedzeniami, ktorí sa prirodzene vyhýbajú sociálnemu kontaktu.

– Na testovaní sa nezúčastnia klienti domovov sociálnych služieb a hospitalizovaní pacienti v nemocniciach, ktorým bude testovanie vykonané priamo vo svojich zariadeniach.

– Testovanie prebehne počas dvoch víkendov po sebe. Odporúča sa absolvovať obe testovania. Medzi testovaniami – rovnako ako teraz – sa odporúča eliminovať stretávanie na nevyhnutné minimum a dodržiavať schválené epidemiologické opatrenia.

– Kde to bude možné, bude testovanie prebiehať vo vonkajšom prostredí. Postup odberov bude jednosmerný, aby sa znížil počet osôb na jednom mieste.

– Testovanie prebehne za prísnych epidemiologických opatrení, miestnosti budú dezinfikované.

– Na poriadok a dodržiavanie pravidiel bude dohliadať prítomný príslušník Policajného zboru SR a Ozbrojených síl SR.

– Testujúci personál bude vopred testovaný.

– Vzorky potrebné pre testovanie bude odoberať len zdravotnícky personál.

– Vzorky budú bezpečne zlikvidované.

– Test môžete absolvovať na ľubovoľnom odbernom mieste v čase 07:00 – 12:00 h a 13:00 – 22:00 h, nemusíte sa vracať do miesta trvalého bydliska. Prosíme Vás však, aby ste prioritne využívali odberné miesta zriadené vo Vašom meste alebo obci.

– Testovať sa môžu aj cudzinci, ktorí sa dlhodobo zdržujú na Slovensku.

– V prípade pozitívneho výsledku testu nastupujete do domácej 10-dňovej karantény.

– V prípade, že nemôžete absolvovať karanténu v domácom prostredí, bude k dispozícii niekoľko hotelových ubytovacích zariadení s karanténnym režimom, v ktorých bude možnosť za odplatu absolvovať povinnú karanténu, s cieľom eliminácie rizika vzájomnej nákazy osôb žijúcich v jednej domácnosti.

– Slovákom, ktorí žijú v zahraničí, neodporúčame cestovať na Slovensko kvôli plošnému testovaniu. Vzťahujú sa na nich podmienky platné od 1. októbra 2020 uverejnené na stránke Ministerstva zdravotníctva SR na korona.gov.sk, ktoré určujú podmienky pri návrate z bezpečných a menej bezpečných krajín.

Ak máte záujem vypomôcť ako zdravotnícky personál, registrujte sa na portáli Ministerstva zdravotníctva SR na korona.gov.sk.

Ak máte záujem vypomôcť ako dobrovoľník, prosíme vyplňte nasledujúci formulár TU. Už teraz všetkým ďakujeme.

V prípade, že viete odberné miesta podporiť materiálne (stany, ionizátory, germicídne žiariče, ochranné a dezinfekčné prostriedky, vonkajšie ohrievače a ďalšie), kontaktujte priamo mesto Prievidza: email: info@prievidza.sk alebo telefonicky 0904752603.

Informácie o odberných miestach v meste Prievidza budeme postupne aktualizovať.

Všetky podrobné informácie o postupe testovania nájdete TU.

Ďalšie aktuality

Revitalizácia verejného priestoru pred Gymnáziom V.B.…

23. Apr 2024 10:42
Mesto v týchto dňoch podpísalo zmluvu so spoločnosťou INO Buildings s.r.o. na…

Na EKOROKU dominoval les ako miesto zázrakov

23. Apr 2024 10:33
V priestoroch CVČ Prievidza v piatok 19. apríla 2024 vyvrcholil 21. ročník projektu…

Banícky jarmok získal ocenenie TOP turistický produkt…

19. Apr 2024 13:26
Banícky jarmok, ktorý každoročne organizuje mesto Prievidza a Kultúrne a spoločenské…