23. Mar 2018 12:13

FEBIOFEST pozýva na oslavy svojho jubilea s hviezdami európskeho filmu

Exkluzívne premiéry filmov ocenených na prestížnych zahraničných festivaloch v Cannes, Benátkach či Locarne, ako aj ďalšie z oficiálneho výberu á-čkových festivalov v Rotterdame, Toronte či Karlových Varov, nové domáce snímky, pocty osobnostiam svetovej kinematografie, to všetko ponúkne jubilejný 25. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest. Filmy, ktoré nie sú len konzumnou zábavou, ale filmy, ktoré nastavujú zrkadlo súčasnému svetu. Z hlavného mesta následne zavíta až do 10 slovenských miest. Najväčšia putovná prehliadka na Slovensku sa v Prievidzi uskutoční od 26. do 29. marca 2018 v Dome kultúry Prievidza.

V rámci novej sekcie Bez limitov uvedieme na Febiofeste víťazné snímky z renomovaných festivalov v Berlíne, Locarne či Jihlave ako aj nominantov na Oscara. V pondelok, 26. marca režisér Sean Baker prichádza s neobyčajne silnou snímkou, ktorú si obľúbili kritici aj diváci hneď po jej svetovej premiére na prestížnom festivale Cannes. Dej filmu The Florida Project sa odohráva neďaleko Disneylandu. Očarujúca šesťročná Moonee a jej kamaráti si užívajú leto, radosť zo slobody a kopčekov zmrzliny nemá šancu ohroziť zložitý svet dospelých. Čo na tom, že Moonina 20-ročná matka každý týždeň divoko zháňa peniaze na nájomné? V jednej z titulných úloh sa prestaví aj Willem Dafoe, ktorý si za postavu vyslúžil nomináciu na Oscara.

Utorok, 27. marec sa bude niesť v znamení premiéry česko-slovenskej snímky Hmyz, nového a súčasne posledného filmu legendárneho umelca, ktorý svojou celoživotnou tvorbou ovplyvnil Tima Burtona či Davida Lyncha, jedného z najstarších stále tvoriacich filmárov sveta, 83-ročného režiséra Jana Švankmajera. MFFK Febiofest je prvou prehliadkou po svetovej premiére na prestížnom festivale v Rotterdame, kam Jan Švankmajer osobne zavítal uviesť svoju novinku. Čierna komédia v hlavných úlohách s Kamilou Magálovou, Janom Budařom a Jiří Lábusom sleduje divadelných ochotníkov z malého mesta, ktorí skúšajú hru bratov Čapkovcov Zo života hmyzu.

V stredu, 28. marca je na programe ďalší film zo sekcie Bez limitov Cukrár, ktorý inovatívnym prístupom k filmovej narácii alebo vizuálnemu spracovaniu ovládol v poslednom čase filmové festivaly či európsku klubovú scénu. Služobné cesty môžu priniesť mnoho prekvapení a nie je výnimkou, ak medzi ne patrí stretnutie, ktoré prerastie do mileneckého vzťahu. Debutujúci režisér prináša melodrámu, ktorej sila spočíva v subtílnosti, s akou spracúva milostnú tematiku. Do popredia stavia krehké a nepatrné emócie, kontúry bolestného tajomstva odhaľuje veľmi pozvoľna. O to silnejšie svedectvo o láske, ktorá nie je podmienená sexuálnou orientáciou, tento formálne kultivovaný debut prináša.

Počas MFFK Febiofest budú môcť diváci nahliadnuť aj do životov osobností pop kultúry. Záver prievidzskej časti festivalu vygraduje snímkou Nico, 1988 od režisérky Susanny Nicchiarelli. Kto bola v skutočnosti ikona 60-tych rokov, superstar Andyho Warhola, múza Lou Reeda, modelka, herečka, hudobníčka a speváčka Crista Päffgen preslávená ako Nico? A ako vyzerali jej posledné roky života, sprevádzané závislosťami a démonmi, ukazuje snímka ocenená na festivale v Benátkach.

Hlavným organizátorom MFFK je Asociácia slovenských filmových klubov. Prievidzskú časť festivalu pripravuje Filmový klub ´93 a KaSS Prievidza, vstupné na festival je 2,00 € ZŤP, 3,00 € člen FK´93, 4,00 € jednorazový vstup. V prípade záujmu bude možnosť zakúpiť si Filmový preukaz v hodnote 5,00 €, ktorý bude platiť na všetky premietania Filmového klubu ´93 počas tohto kalendárneho roku. Viac informácii o festivale nájdete na www.kasspd.sk alebo www.facebook.com/FilmovyKlub93.

Ďalšie aktuality

Prievidžania, spravme gesto, hlasujme za naše mesto!

15. Aug 2022 14:16
Pomôžte nám získať mestský park s aktivitami pre každého.

Oznámenie o neprítomnosti zapisovateľky dňa 17.8.2022

15. Aug 2022 8:16
Mesto Prievidza oznamuje politickým stranám, koalíciám a nezávislým kandidátom, že…

Relácia mestského rozhlasu na 32. týždeň

11. Aug 2022 7:22
Uverejňujeme krátke správy, ktoré budú vyhlasované v mestskom rozhlase v 32. týždni.