9. Mar 2011 11:19

Dva sviatky v jeden deň

Medzinárodný deň žien si pripomína celý svet. Výnimkou nebolo ani mesto Prievidza, ktoré pre obyvateľky denných centier a klubov zdravotne postihnutých pripravilo v Kultúrnom dome zábavné popoludnie.  Dámam prišla zablahoželať aj primátorka Katarína Macháčková, ktorá je prvou ženou na primátorskom poste v meste Prievidza a tým sama hrdo reprezentuje postavenie žien v našej spoločnosti. Medzinárodný deň žien sa slávi od roku 1911, kedy bol ustanovený ako deň boja žien za sociálne a politické zrovnoprávnenie.

8. marec nie je náhodný, ale zvolený na počesť prvého organizovaného vystúpenia 40 tisíc žien z krajčírskych a textilných dielní proti krutému vykorisťovaniu a diskriminácii v New Yorku v roku 1857.

Práve aspekt rovnoprávnosti spomenula vo svojom príhovore k viac ako 260 prítomným ženám aj primátorka mesta Katarína Macháčková: My už na začiatku tretieho tisícročia nemusíme bojovať za tie práva, za ktoré bojovali ženy na začiatku 20. storočia.Ale stále sme ešte nedosiahli úplnú rovnocennosť najmä v pracovnom zaradení a preto je dobré, keď sa ženy organizujú a dávajú najavo svoje postoje,“  uzavrela primátorka, ktorá sama musela v živote prekonávať mnohé úskalia a predsudky voči ženám.

Okrem slov primátorky potešil prítomné dámy aj bohatý kabaretný program. S repertoárom evergreenov rozospievali prítomných speváci Peter Paulík a Peter Švec. Tanečné umenie predviedli talenty zo štúdia Xoana a  tanečnej skupiny pod vedením Dáriusa Štrbu.

V závere programu vystúpila herečka a speváčka Maja Velšicová spolu s Miroslavom Fančovičom. Nadšený potlesk a standing ovation svedčili o tom, že pre mnohé z prítomných bola táto legenda slovenskej zábavy veľkým vzorom. Jej vystúpenie bolo nádhernou bodkou za oslavou Medzinárodného dňa žien v Prievidzi.

Utorok 8. marca však bol ešte jeden „sviatok“ –  večer sme sa lúčili „s pani basou“, pretože páve v tento deň končilo obdobie tohtoročných  Fašiangov. Hudba, o ktorú sa postarala NECPALANKA, spev v podaní speváckej skupiny Dúbravka, tanečné vystúpenia detí z Centra sociálnych služieb DOMINO a tanečnej školy Viery Nedeljakovej, to všetko bolo súčasťou Pochovávania basy v kultúrnom dome v Necpaloch.

Primátorku mesta tu vytancovali viacerí páni, medzi ktorými nechýbal ani nový náčelník mestskej polície. Obaja dostali od muzikantov z Necpalanky „ospravedlnenie“ na neskorší príchod do práce na druhý deň. V Necpaloch bolo teda aj v tomto roku na záver Fašiangov veselo.   

foto: M. Paluš

Ďalšie aktuality

Informácie o spustení dotačného systému e grant

28. Nov 2023 10:04
Registrácia a prihlásenie na podávanie žiadostí o dotácie bude možné…

PRERUŠENIE DISTRIBÚCIE ELEKTRINY

28. Nov 2023 9:19
Upozorňujeme obyvateľov, že z dôvodu poruchy na distribučnej sústave bude dnes od 7…

Projekt - Vianočný stromček odkazov do neba

24. Nov 2023 10:00
Nezisková organizácia Sv. Lujza, n.o. – Mobilný hospic organizuje projekt „Vianočný…