2. Jun 2023 13:20

Do Prievidze sa vracajú zdieľané kolobežky

Elektrokolobežky sú v meste Prievidza veľmi obľúbené a postupne sa stali v našom meste významnou časťou mestskej mikromobility. Ich význam potvrdzuje aj fakt, že v minulej sezóne bolo vykonaných v našom meste viac ako 190 tisíc jázd zdieľanými elektrokolobežkami.

Od 8. júna bude zahájená prevádzka zdieľaných kolobežiek spoločnosti TIER, ktoré nám pozitívnym spôsobom ovplyvnia počet vozidiel na cestách a prinesú do nášho mesta udržateľnejšiu mestskú mobilitu,“ hovorí o novej spolupráci referent dopravy Ing. Branislav Michalík a dodáva, „spoločnosť TIER nahrádza v našom meste predchádzajúceho prevádzkovateľa zdieľaných kolobežiek spoločnosť Bolt. Aj touto cestou by sme sa zástupcom tejto spoločnosti chceli poďakovať za spoluprácu a za ich prínos k udržateľnejšej mestskej mobilite v našom meste.

Prievidza je tak ďalším mestom na Slovensku, kam svoju flotilu udržateľnej dopravy prináša berlínsky prevádzkovateľ mikromobility – spoločnosť TIER. Najnovšie modely disponujú rozšírenými bezpečnostnými prvkami od smeroviek, ktoré prinášajú väčšiu predvídateľnosť pohybu jazdcov, až po väčšiu výdrž baterky, vďaka ktorej prejdú obyvatelia a návštevníci mesta dlhšiu trasu o približne 30 %.

Elektrokolobežky TIER sú vybavené ešte ďalšími funkciami, aby bola každá jazda čo najbezpečnejšia a najplynulejšia. Popri osvedčených funkciách, akými sú najväčšie predné koleso, širšia podložka na státie, nabíjačka na bezdrôtový telefón, zvuková signalizácia, dvojitý stojan, dvojité bubnové brzdy a dvojité odpruženie, sú nové e-kolobežky vybavené prednými a zadnými smerovými svetlami pre dobrú viditeľnosť.

Batérie e-kolobežiek TIER, ktoré sú priamo vymeniteľné na mieste vybitia, eliminujú potrebu prepravovať ich do skladov na nabíjanie. Tento operačný model spoločnosti TIER umožnil spoločnosti zostať od januára 2020 úplne klimaticky neutrálnou.

Kolobežky sa budú nachádzať v blízkosti centrálnych dopravných uzlov a vo frekventovaných častiach mesta. Zóny pôsobenia a parkovacie zóny boli definované a implementované v úzkej spolupráci s predstaviteľmi mesta. Maximálna rýchlosť e-kolobežiek TIER je stanovená na 25km/hod, keďže pri tejto rýchlosti je vodič schopný bezpečne manévrovať. Touto rýchlosťou môžu jazdci jazdiť po cyklochodníkoch alebo cestných komunikáciách. Z hľadiska bezpečnosti budú však niektoré mestské zóny rýchlostne obmedzené alebo úplne zakázané.

Ako sa používajú e-kolobežky TIER?

Ak chcete vyskúšať TIER, stiahnite si aplikáciu TIER, nájdite e-kolobežku na mape a odomknite ju naskenovaním QR kódu. Platí sa aktivačný poplatok vo výške 1 eur a sadzba 0,22 eur za minútu. TIER akceptuje väčšinu kreditných kariet, ako aj PayPal. Každá jazda s TIER je nielen klimaticky neutrálna, ale aj krytá poistením zodpovednosti.

Ak chcete ukončiť jazdu, nájdite bezpečné miesto na zaparkovanie, posuňte stojan späť nadol, otvorte aplikáciu TIER a kliknite na „Ukončiť jazdu“.

Pozrite si edukačné video TIER s jednoduchými pravidlami korektnej jazdy a bezpečnosti. 

V prípade ďalších otázok a podnetov je možné kontaktovať priamo prevádzkovateľa kolobežiek na e-mailovej adrese: prievidza@tier.app

O TIER Mobility

TIER Mobility je svetový líder v poskytovaní zdieľanej mikromobility s misiou Change Mobility for Good. Poskytnutím širokej škály vozidiel – od elektrických kolobežiek až po elektrické bicykle a mopedy, poskytuje spoločnosť TIER mestám zníženie ich závislosti od automobilov. TIER, ktorú v roku 2018 založili Lawrence Leuschner, Matthias Laug a Julian Blessin, má ústredie v Berlíne a v súčasnosti pôsobí vo viac ako 560 mestách v 30 krajinách Európy a na Blízkom východe. So zameraním na poskytovanie najbezpečnejších, najférovejších a najudržateľnejších riešení v oblasti mobility je TIER od roku 2020 klimaticky neutrálny.

Ďalšie aktuality

Banícky jarmok získal ocenenie TOP turistický produkt…

19. Apr 2024 13:26
Banícky jarmok, ktorý každoročne organizuje mesto Prievidza a Kultúrne a spoločenské…

Zelená učebňa pod holým nebom

19. Apr 2024 13:18
Materská škola na Ceste Vl. Clementisa v Prievidzi je Zelenou školou zapojenou v…

Dajme nábytku druhý život

17. Apr 2024 12:30
Čo jeden nevyužíva, to môže byť pre druhého užitočné. Práve preto darujeme použitý…