11. Apr 2016 6:07

Bosákov deň 2016

Víťaz z dvadsiatky stredoškolákov v medzinárodnej slovensko-českej súťaži Bosákov deň 2016 navštívi, na pozvanie europoslanca Eduarda Kukana, Europarlament v Bruseli. Obchodnú akadémiu Prievidza reprezentovala Zuzana Hrdá.

Pred 130-timi rokmi Slovák Michal Bosák, rodák z obce Okrúhle a vtedajšej Šarišskej župy vycestoval do zasľúbenej Ameriky s jedným dolárom. Vypracoval sa z neho úspešný bankár a filantrop. Najznámejšie o ňom je, že jeho podpis, ako bankára, je na 5, 10 a 20-dolárovej americkej bankovke.

Desiatykrát sa v Národnej banke Slovenska uskutočnila súťaž Bosákov deň. Vyhlasovateľom je Spoločnosť Michala Bosáka, ktorá sidli v Prešove a v Prahe. Do súťaže sa zapojili stredoškoláci zo Slovenska a z Česka s ľubovoľným ekonomickým projektom, podnikateľským plánom, start-up-om, ktorý je možné aplikovať v praxi.
Vo finálovom kole sme súťažili dvadsiati. Ja som prezentovala môj projekt „zaKamencom“. Projekt je o revitalizácii objektov a území v Gepniarovej a Bystričianskej doline za obcou Kamenec pod Vtáčnikom – amfiteáter, papiereň, lyžiarske stredisko, cvičné skaly .
Práce boli rôznorodé. Ako vybudovať krajčírsku dielňu, pripraviť aplikácie pre databázu autoservisov, čo s utečencami a ako riešiť utečeneckú krízu, vybudovanie psieho hotela, vytvorenie vlastnej fashion mark.
Konkurencia silná, podujatie v inštitúcii, do ktorej sa len tak nedostanete, držať v ruke falošnú 500 € bankovku, stretnutie s ľuďmi, ktorých tiež nestretnete každý piatok – europoslanec Eduard Kukan, genrálny guvernér Jozef Makúch, Rudolf Bosák, prezident Spoločnosti Michala Bosáka, či Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR …
A bonus? Byť prítomná pri prezentácii, a to v bielych rukavičkách(!), originálu desaťdolárovej bankovky podpísanej významným Slovákom Michalom Bosákom.
Víťaz bol len jeden. Cestuje do Bruselu. Škoda, nevyhrala som..Ale bol to krásny deň.
A víťazke blahoželám!

Autor: Zuzana Hrdá, Obchodná akademie Prievidza

Ďalšie aktuality

Banícky jarmok získal ocenenie TOP turistický produkt…

19. Apr 2024 13:26
Banícky jarmok, ktorý každoročne organizuje mesto Prievidza a Kultúrne a spoločenské…

Zelená učebňa pod holým nebom

19. Apr 2024 13:18
Materská škola na Ceste Vl. Clementisa v Prievidzi je Zelenou školou zapojenou v…

Dajme nábytku druhý život

17. Apr 2024 12:30
Čo jeden nevyužíva, to môže byť pre druhého užitočné. Práve preto darujeme použitý…