21. Mar 2022 9:10

Bezpečne aj na dvoch kolesách


S príchodom jari opäť z pivníc a garáží po zime vyťahujeme bicykle. Bicyklovanie patrí medzi aktívny spôsob oddychu aj relaxácie, no treba mať na pamäti niekoľko bezpečnostných zásad.

V prvom rade je dôležité mať bicykel v dobrom technickom stave. Funkčné brzdy, nahustené pneumatiky, osvetlenie pre prípad zníženej viditeľnosti a vybavenie reflexnými prvkami, ktorých môže byť viacero zvyšujú totiž možnosť, aby cyklistu videli ostatní účastníci cestnej premávky. Správne nastavenie výšky riadidiel, sedadla, sklon bŕzd by mali dieťaťu zabezpečiť rodičia pred prvou jazdou a dieťa by malo vedieť bicykel ovládať v každej situácii, ktoré je vhodné nacvičiť-náhle zastavenie, vyhnutie sa prekážke, jazdu v zákrute a pod.

Pre tento účel je dobré využiť spevnenú plochu ako napr. ihrisko, nepoužívané parkovisko alebo plochu, kde nejazdia vozidlá. Ideálne je získanie cyklistických zručností na dopravnom ihrisku pod dohľadom inštruktora.

Pokiaľ kupujete nový bicykel, nezabudnite na pravidelné servisné prehliadky, na ktoré máte nárok počas záruky. Ich súčasťou býva aj dohustenie pneumatík a nastavenie a dotiahnutie všetkých častí bicykla, čo má veľký vplyv na jeho bezpečné používanie.

Dôležité je aj dodržiavanie zákonných ustanovení, pravidiel cestnej premávky a samozrejmosťou pre deti do 15 rokov je aj bezpečnostná prilba, prípadne ďalšie ochranné prvky. Pripomíname aj to, že deti do 10 rokov nesmú jazdiť po ceste bez sprievodcu, staršieho ako 15 rokov a rovnako aj pravidlo, že chodník je určený len pre chodcov a na bicykli po ňom môžu jazdiť len deti mladšie ako 10 rokov. Cyklisti musia dodržiavať pravidlá cestnej premávky a rešpektovať dopravné značenie. Dospelí by mali byť v tomto svojim deťom príkladom. Pokiaľ sú vo vašom okolí cyklotrasy, využite ich na jazdu. Je to bezpečnejšie ako bicyklovať sa v hustej cestnej premávke.

Okrem týchto zásad je potrebné deti poučiť aj o tom, že bicykel nemôžu odložiť hocikde a nechať ho bez dohľadu. V zápale hry stačí chvíľa, ktorú zlodej môže náležite využiť a odcudzenie bicykla je potom otázkou okamihu. Deti by sa nemali nikdy voziť na bicykli samé alebo na odľahlých miestach bez svedkov. Aj zdanlivo lacný bicykel môže byť pre páchateľa dostatočnou motiváciou na krádež. Preto deti poučte a dbajte na to, aby sa do podobnej situácie nedostali.

POZOR ! Ak je zriadená cestička pre chodcov a cyklistov označená príslušnou dopravnou značkou, cyklista nesmie ohroziť chodca. Ak cestička pre chodcov a cyklistov má oddelené pruhy pre chodcov a cyklistov, sú chodci a cyklisti povinní použiť len pruh pre nich určený; to neplatí pri obchádzaní, predchádzaní, odbočovaní, otáčaní, pri vchádzaní na cestičku pre chodcov a cyklistov a vychádzaní z nej, pričom sa nesmú vzájomne ohroziť.

Cestičku pre cyklistov môže použiť aj osoba pohybujúca sa na lyžiach, korčuliach, kolobežke, skejtborde alebo na obdobnom športovom vybavení, ak tým neobmedzí ani neohrozí cyklistov. Pripomíname, že každý cyklista je občas aj chodec, preto je namieste ich vzájomná ohľaduplnosť a rešpektovanie. Chodci však nesmú vstupovať na cyklotrasy a pohybovať sa po nich! Rýchlosť cyklistu môže byť aj 30-40 km/h a vzájomná kolízia by mohla mať vážne následky. Kočíkovanie alebo prechádzka s deťmi po cyklistickom chodníku môže skončiť tragicky a k tomuto účelu sú chodci povinní použiť chodník, nie cyklotrasu!

Aj keď zákon toleruje na bicykli dospelej osobe hladinu do 0,5 promile v prípade jazdy v zastavanom území obce alebo na cestičke pre cyklistov, napriek tomu Vám odporúčame vyhnúť sa požitiu alkoholu. Vaše zmysly potrebujete mať stopercentné!

Kolobežky sú opäť aktuálne

Po zime sa v našich uliciach objavujú kolobežky, ktoré sú alternatívnym spôsobom prepravy a obľúbili si ich najmä mladí ľudia. S ich používaním však súvisia príslušné predpisy a v neposlednom rade aj základná zručnosť užívateľa a pozornosť pri ich používaní. Kolobežkár musí dbať na bezpečnú techniku jazdy a zároveň sledovať ďalších účastníkov cestnej premávky.

Oproti klasickej kolobežke, poháňanej ľudskou silou sú tzv. elektrokolobežky omnoho výkonnejšie, rýchlejšie a majú niekoľkonásobne vyššiu hmotnosť. Preto je na ich ovládanie treba zručnosť a potrebné návyky.

Začiatočník by si mal na vhodnom úseku nacvičiť najmä rozjazd, brzdenie, vyhnutie sa prekážke a reakciu v krízovej situácii. Priamo na ceste už totiž môže byť neskoro. Pri tomto druhu vozidla je zvlášť dôležitý terén cesty a prispôsobenie jazdy, inak sa jazdí na suchom hladkom asfalte, na štrkovom podklade alebo mokrej vozovke. Čím menší obvod kolesa, tým väčšie je riziko šmyku a pádu z kolobežky.
Prilbu, rukavice a chrániče kolien a lakťov oceníte pri kolízii a môžu Vám doslova zachrániť život, aj keď „frajeri“ ich samozrejme nepotrebujú..

Užívateľov kolobežiek by mali zaujímať aj niektoré zákonné ustanovenia:

  • (E)lektrickú kolobežku môže po bežnej komunikácii viesť iba osoba staršia ako 15 rokov. Toto neplatí v obytnej zóne, na chodníkoch pre cyklistov a poľnej/lesnej ceste.
  • E-kolobežky môžu využívať na prepravu najmä cyklistické trasy. Ak nie je taká trasa k dispozícii, môžete vojsť na cestu pre automobily, avšak mali by ste sa pohybovať výhradne po pravom okraji vozovky alebo pravej krajnici.
  • Úprava zákona e-kolobežkárom umožňuje jazdiť aj po chodníkoch, musia však jazdiť iba rýchlosťou chôdze. Niektoré typy kolobežiek dosahujú rýchlosť až 25 km/h, preto by ste mali jazdu po chodníku vždy zvážiť. V prípade netaktného jazdca kolobežky sú ohrození najmä starší ľudia a deti.
  • Rovnako ako cyklisti, aj kolobežkári musia pri priechode cez prechod pre chodcov tlačiť elektrickú kolobežku vedľa seba.
  • Na elektrickej kolobežke sa môžete pohybovať aj mimo obce, avšak treba pamätať na to, že pri takejto jazde treba mať na sebe už aj ochrannú prilbu a v prípade zníženej viditeľnosti aj reflexnú vestu alebo oblečenie s reflexnými prvkami.
  • Elektrokolobežka musí tiež disponovať svetlami a odrazkami.

Podľa novely zákona sa kolízia s e-kolobežkou považuje za dopravnú nehodu. Ak jazdec poruší pravidlá cestnej premávky, môže dostať pokutu až do výšky 50 eur. Aj keď zákon toleruje na kolobežke plnoletej osobe hladinu do 0,5 promile alkoholu v prípade jazdy v zastavanom území obce alebo na cestičke pre cyklistov, napriek tomu Vám odporúčame vyhnúť sa požitiu alkoholu. Vaše zmysly potrebujete mať stopercentné!

Pokiaľ ste si potrebné pravidlá osvojili, patríte k ohľaduplným vodičom a rešpektujete
ostatných účastníkov cestnej premávky, prajeme Vám veľa bezpečných kilometrov bez nehody a množstvo zážitkov pri spoznávaní krás mesta Prievidza aj jeho okolia!

Ďalšie aktuality

Oprava poruchy pitnej vody

10. Apr 2024 9:01
Informujeme obyvateľov, že z dôvodu opravy poruchy na verejnom vodovode bude dnes…

Ekorok s Nestlé

9. Apr 2024 8:27
19. apríla sa od 9:30 do 12:00 hodiny na Námestí slobody uskutoční 21. ročník…

Mesto zrekonštruuje výbehy pre psov

9. Apr 2024 8:12
Mesto Prievidza spravuje aktuálne desať výbehov pre psov. V súčasnosti chystá…