19. Apr 2024 13:26

Banícky jarmok získal ocenenie TOP turistický produkt Trenčianskeho kraja

Banícky jarmok, ktorý každoročne organizuje mesto Prievidza a Kultúrne a spoločenské stredisko v Prievidzi, získal ocenenie Top podujatie roka Trenčianskeho kraja. Ocenenie udeľuje Krajská organizácia cestovného ruchu Trenčín región. Slávnostné odovzdávanie sa uskutočnilo vo štvrtok, 18. apríla 2024 na hrade Beckov.

Jarmok zvíťazil v kategórii, v ktorej bolo nominovaných ďalších šesť podujatí a aktivít: Legendy ožívajú, Obnova západného paláca hradu Beckov, Kursalon v Tepliciach, Festival poctivých vín, Jilemnického jarná 25-ka a Kúpele v regióne. Odborná porota sa zhodla, že ocenenie patrí prievidzskému Baníckemu jarmoku. Podujatie je najnavštevovanejším a najstarším podujatím v regióne a má za sebou už 37 ročníkov. Do Prievidze láka množstvo návštevníkov, počas najsilnejších rokov sa pred pódiom bavilo až 12 000 ľudí. Jarmok každoročne začína veľkolepým Baníckym sprievodom, ktorého sa zúčastňujú stovky obyvateľov. Na slávnostnom otvorení nechýba banícka hymna, ktorá odkazuje na charakter hornonitrianskeho regiónu. Súčasťou trojdňového podujatia je aj festival jedla Prievidzský rínok.

Ocenenie na Beckove prevzal viceprimátor mesta Norbert Turanovič a riaditeľka Kultúrneho a spoločenského strediska v Prievidzi Dana Horná, ktorá uvádza: „Veľmi nás teší každoročný veľký záujem návštevníkov a zaplnené námestie pred pódiom. Značku a charakter jarmoku, tak ako ich verejnosť pozná dnes, budujeme posledných desať rokov. Za tento čas sa podujatie stalo etablovaným a rešpektovaným prvkom kultúrnej scény. Z regionálnej akcie, ktorú registrovali zväčša obyvatelia mesta a blízkych obcí, sa nám podarilo vybudovať veľké podujatie na celoslovenskej úrovni, čo sa kvality programu a návštevnosti týka.“ Ďalej približuje, že kedysi boli jarmoky všeobecne navštevované pre sortiment v predajných stánkoch, dnes je trend iný a diváci vyhľadávajú skôr kultúrny program.

Tvorba programu je náročný a niekoľkomesačný proces. Riaditeľka s jej tímom pár týždňov po skončení aktuálneho ročníka začínajú pripravovať ten nasledujúci. Počas rokov v Prievidzi vystupovali najväčšie mená slovenskej hudobnej scény: IMT Smile, Kandráčovci, Horkýže Slíže, Desmod, Polemic, Kollárovci, Gladiator, Marián Čekovský band, Vašo Patejdl s kapelou, No Name, DJ EKG, DJ Milan Lieskovský… Deti okrem iných zabavil Miro Jaroš a seniorov hudobné skupiny Senzus, Kortina, či Marcela Lajferová. „Okrem headlinerov každoročne dávame priestor aj regionálnym zoskupeniam. Na Hornej Nitre pôsobí mnoho nadaných hudobníkov. Dostali sme sa do štádia, že regionálne kapely sa nám samé hlásia a ponúkajú. Ich záujem vystupovať na našom jarmoku je taký veľký, že musíme robiť selekciu.“ hovorí riaditeľka KaSS Prievidza. Podujatie okrem hudobnej zložky ponúka aj tanečné a divadelné vystúpenia. Organizátori sa neboja experimentovať, počas niektorých ročníkov dostali na pódiu priestor i stand-up, talkshow, či športové aktivity.

Tohtoročný jarmok sa uskutoční v dňoch 6. až 8. septembra 2024 na sídlisku Píly v Prievidzi. „Mená ešte nebudem prezrádzať, ale diváci a návštevníci vedia, že sa majú, na čo tešiť. Tak ako každý rok nás čakajú tri dni plné kvalitného programu, skvelej hudby a dobrej nálady.“ dodáva na záver riaditeľka KaSS Prievidza Dana Horná.

Videoreportáž k článku

Ďalšie aktuality

Skupina Rozlet – slová básní, hudba a krásny spev

30. máj 2024 13:50
Presne to je spevácka skupina Denného centra Bôbar, ktorej básne a piesne sa naozaj…

Hlasujte za K Park - 4. ročník

30. máj 2024 11:03
Privítali by ste v Prievidzi priestor, kde si môžete zahrať streetball, pingpong,…

Odstávka vody

30. máj 2024 8:06
Informujeme obyvateľov, že z dôvodu poruchy na vodovodnom systéme na bytovom dome č.…