Kultúrne a spoločenské stredisko v Prievidzi
4. október 2022
EKOTOPfilm/ENVIROfilm

Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm prináša v utorok 4. októbra 2022 do Kultúrneho a spoločenského strediska Prievidza víťazné dokumentárne filmy festivalu počas svojej TOUR 2022.

Medzinárodná porota vybrala na jeseň  2022 nemala ľahkú úlohu. Museli vybrať z prihlásených 1725 snímok tie najlepšie a udeliť im ocenenia. Festival Ekotopfilm – Envirofilm prináša víťazné filmy v jednotlivých kategóriách.

Jednu z hlavných cien si počas slávnostného udeľovania odniesol dokumentárny film z Kolumbie s názvom EXPEDÍCIA TRIBUGÁ. Sledujeme boje v zálive Tribugá, kde je panenská príroda s pôvodnými obyvateľmi ohrozená výstavbou námorného prístavu. Podarí sa zachrániť neprebádané ekosystémy a komunity, ktoré žijú v rovnováhe so svojím prostredím?

Film o vtákoch v prírode, ako sa rozmnožujú, žijú a prečo sa strácajú a je ich stále menej, zodpovie zase dokument KAM SA PODELI VTÁKY Z NÁŠHO VIDIEKA.

Vo oddychovom filme HĽADANIE TICHA cestujeme po odľahlých oblastiach Francúzska, aby sme zistili, či ešte existujú tiché zóny, miesta, kde nie je počuť hluk ľudí.

Inšpiratívny film VEGÁNSKA VARŠAVA je príbeh o ľuďoch, ktorí stoja za najznámejšími vegánskymi miestami a rastlinným jedlom vo Varšave. Toto poľské mesto patrí medzi top 10 miest s vegánskym gastrom na svete. Prečo to títo ľudia robia? Zdravie, klíma, albo naša planéta?

Jediný ocenený slovenský film v konkurencii zahraničných snímkov je dielo slovenského režiséra Jakuba Šípoša. FILM SNY, DRINA A PANDÉMIA je portrét piatich mladých podnikateľov, ktorí si žijú svoj sen a napĺňajú ho prácou. Spolu s nimi nazrieme ako konzumovať lokálne, myslieť udržateľne a zároveň byť inšpiráciou pre ostatných.

PRE DETI

Festivalový program začína o 16:00 hodine a prvé tri filmy sú venované najmenším divákom. Deti sa môžu zamyslieť nad filmami prostredníctvom postavičiek na plátne.

TAK SORRY

Kampaň festivalu Ekotopfilm pokračuje ospravedlnením sa velikánom doby. Vy ste vymysleli vodu vo fľaši, my fľašu vo vode. Takto znie odkaz kľúčového vizuálu kampane tohtoročného festivalu. Pán Wyeth je autor praktickej plastovej fľaše, ktorá mala uľahčiť život. Avšak my konzumenti, svojim nezodpovedným správaním odhadzujeme tieto fľaše do prírody, končia v oceánoch a na skládkach.

Vezmite rodinu, partnerov, kamarátov a príďte. Tešíme sa na vás!

FB EVENT :  https://fb.me/e/2NJVCm84B

PROGRAM:

16:00 – 16:30 Blok animovaných filmov pre deti

16:30 – 17:10 Vegánska Varšava

17:15 – 17:45 Sny, drina a pandémia

18:00 – 19:00 Expedícia Tribugá

19:00 – 20:00 Kam sa podeli vtáky z nášho vidieka

20:00 – 21:00 Hľadanie ticha

Vstup na festival je voľný.

Ďalšie podujatia

FESTIVALOVÁ PRIEVIDZA - Mesto žije

Námestie slobody Prievidza
29. 6. 2024

Výstava „Slovensko v obrazoch“

Kultúrne centrum v Bojniciach
3. 6. 2024 - 5. 7. 2024

FESTIVALOVÁ PRIEVIDZA: Z rozprávky do rozprávky

Mestský park Prievidza
6. 7. 2024

Vincent musí zomrieť

Dom kultúry Prievidza
24. 6. 2024