6. máj 2016 8:46

20.ročník medzinárodného baseballového tábora bude výnimočný

V Bojnickom rekreačnom zariadení Hlboké sa v termíne od 2.7.-10.7. 2016 bude konať už 20. ročník obľúbeného športovo-anglického tábora pre deti a mládež vo veku 8-17 rokov pod vedením skúsených lídrov zo Severnej Ameriky a mladých slovenských nadšencov.

Keď skupina Američanov zavítala v roku 1994 na Slovensko, ich cieľom bolo začať pracovať s mladými ľuďmi v postkomunistickom bloku. Nemali jednoduchú úlohu: nevedeli po slovensky a chceli nadviazať kontakt prostredníctvom baseballu – športu, ktorý nemal na Slovensku žiadnu tradíciu.

Baseball je jeden z najobľúbenejších amerických rodinných športov a hrajú ho v zámorí takmer všetci. Jeho čaru podľahol aj Tom Johnson, už bývalý profesionálny nadhadzovač pre extraligový tím Minnesota Twins. Po ukončení svojej športovej kariéry sa začal venovať práci s mladými ľuďmi prostredníctvom športu a osud ho zavial až k nám na hornú Nitru.

Vtedy v roku 1994 mal šťastie na tých správnych ľudí a jeho vízia sa začala uskutočňovať. Najprv iba postupne: každé leto presvedčil skupinu Američanov, aby obetovali svoju dovolenku a úspory a s taškami plnými baseballového výstroja sa vybrali na pár týždňov do maličkej „Slovakie“, kde začali učiť deti i dospelých, ako sa chytajú loptičky a ako sa drží pálka.

Prvý baseballový tábor v Bojniciach sa konal už v roku 1996 a odvtedy sa činnosť neziskovej organizácie GoodSports Slovensko pod vedením prezidenta Johnsona rozrástla do takej miery, že sa rozhodol aj s manželkou na Slovensko presťahovať. Ich aktivity sa sústreďujú na tvorbu kvalitného voľnočasového programu pre deti a mládež v oblasti nášho hlavného mesta a letný tábor v Bojniciach už každoročne nesmie chýbať.

Johnson, ktorý počas svojej kariéry pracoval s tisíckami ľudí v sociálnej sfére, hovorí: „Rodičia majú pri výchove detí v nedávno zreformovanej slovenskej spoločnosti náročnú úlohu“. Svojimi aktivitami sa snažia zlepšiť kvalitu života mladých ľudí aj z dlhodobého hľadiska: „Snažíme sa ukazovať deťom, ako sa dá správať voči sebe i svojmu okoliu s rešpektom.“ Mladí ľudia spolupracujúci s GoodSports sa podieľajú na organizácii, zdokonaľujú sa v cudzom jazyku a učia sa zodpovednosti. „Tábor im dáva šancu ukázať, čo v nich je,“ približuje Johnson.
Pre deti vo veku od 8-17 rokov si usporiadatelia pripravili skvelý program a aktivity: baseballové tréningy a turnaj, futbal, volejbal, basketbal, frisbee, floorbal a ďalšie tradičné i netradičné športy, bláznivé hry a súťaže, aktivity s angličtinou hravou formou, tvorivé dielne, táborovú živú kapelu amerických hudobníkov, prekvapenia zo zámoria a veľa, veľa zábavy za účasti amerických aj slovenských animátorov i detí, skúsených športovcov, lídrov a zabávačov.
Dvere do nášho areálu sú počas tábora otvorené pre rodičov i zvedavcov, večer máme vždy zaujímavý program a radi sa zoznámime s rodičmi detí,“ odkazuje Katka Mózsiová, asistentka Toma Johnsona.

Neziskovke Good Sports sa nedávno podarilo dostavať baseballové ihrisko v Devínskej Novej Vsi pri Bratislave, kde pôsobí celoročne. Počas tohto roka chce rozšíriť svoje aktivity aj do okresného mesta Prievidza a otvoriť v ňom voľnočasové centrum ponúkajúce bezplatné krúžky pre deti a mládež. Viac o aktivitách neziskovky sa dozviete na www.GoodSports.sk.

Do tábora sa môžete prihlásiť do 10.júna telefonicky na 0902 705 507 alebo e-mailom na katarina.mozsiova@gmail.com.
-DaDa-

Ďalšie aktuality

Dajme nábytku druhý život

17. Apr 2024 12:30
Čo jeden nevyužíva, to môže byť pre druhého užitočné. Práve preto darujeme použitý…

Zmena termínu vývozu hnedých nádob na biologicky…

16. Apr 2024 9:48
Informujeme obyvateľov, že v piatok t. j. 19.4.2024 sa nebude realizovať vývoz…

Mesto začne s rekonštrukciou cvičebného priestoru na ZŠ s…

16. Apr 2024 8:08
Od 1. mája začína rekonštrukcia cvičebného priestoru ZŠ a MŠ na Ul. Dobšinského.…