10. Sep 2012 5:58

100 rokov FC Baník Horná Nitra

Oslavy 100 rokov organizovaného futbalu v meste Handlová prebehli 1. septembra 2012 v rámci regionálnych osláv dňa baníkov, ktorého súčasťou bola aj večerná prezentácia v alegorickom sprievode Pálfyho Laura 2012.

Novovzniknutý regionálny klub FC BHN, ako pokračovateľ klubov ŠKF Baník Handlová a mládežníckej zložky FK Prievidza 2010, sa odprezentoval nielen svojimi hráčmi, ale aj parádnym autobusom, ktorý bol ozdobou celej pálfyholaury 2012. Krásne jubileum 100 rokov futbalu v Hadlovej sa začal dažďom a turnajom prípraviek, v ktorom si zmerali sily najmenšie deti z regiónu. Pre mnohé z nich to bol vôbec prvý odohratý zápas na futbalovom štadióne a tak za stáleho dažďa si schuti zahralo niekoľko desiatok detí v rozmedzi 6-8 rokov.

Okolo obeda „nastúpil“ na pľac šéftréner mládeže mgr. Patrik Mojžiš a s trénermi žiakov a prípraviek FCBHN , ktorí si pripravili pre najmenších rôzne súťaže a zaujímavé futbalové cvičenia. Žiaľ sústavný dážď troška pokazil dojem z úsilia detí a trénerov, ale dúfame, že aj týmto spestrením sme prispeli k oslave storočnice futbalu v Handlovej. Poobede už začali exhibičné zápasy. Ako prvý sa predstavili bývali hráči Handlovej a Prievidze, v zápase okrem inýchbavili prítomných divákov hráči ako, Remža, Lacko,Hájovsky, Malatinský ( syn bývaleho úspešného trénera Handlovej a Spartaka Trnava , Antona Malatinského ),. na handlovskej strane a Slaný, Šlosár, Magdolen, Halaška… na strane prievidzkej. Počas prestávky nastal slávnostný akt – oceňovanie ľudí, ktorí písali históriu handlovského futbalu. Postupne z rúk primátora mesta Handlová Rudolfa Podobu, prezidenta SFZ Jána Kováčika a prezidenta FCBHN Róberta Šuníkaprevzali svoje ocenenia – Ľubomír Paulík, Vladimír Jonáš, Štefan Abrahám, Milan Hudec, Jozef Strelka, Jaroslav Remža, Anton Kováčik, Teodor Boška, Imrich Frívaldsky a Štefan Stránsky. Po zápase, v ktorom ťahali za kratší koniec handlovský futbalisti, pokračovali oslavy krstom publikácie venovanej 100 ročnej histórii handlovského futbalu, ktorú pokrstil úspešný mládežnícky tréner Jaroslav Maslík.

Po krste, ktorému asistovali prezident SFZ Ján Kovačik a prezident FCBHN Róbert Šuník, prišla na rad druhá exhibícia – zápas výberu hornej Nitry, proti ligovému výberu hráčov, v ktorom sa predstavili za hornú Nitru aj Kovačik, Andrejčák, Mojžiš, Blahač … a v ligovom výbere Bugár, Hornák, Hrdina, Pastva…. V prestávke opäť prišlo na rad oceňovanie, tento krát in memoriam. Rodinný príslušníci si postupne prebrali ocenenia pre – Dezidéra Pellera, Karola Tatára, Ladislava Rosinu, MuDr Viktora Magdolena, Ing. Dušana Šarišského, Antona Malatinského, Jozefa Hájovského, Ing. Ladislava Schmidta, Jozefa Kašu, JozefaGrúbera, JozefaDaubnera, Jozefa Mokrého, ZoltánaFulajtára a Jozefa Kovačika.


Presne o 17tej hodine začali baviť riedko zaplnený handlovský štadión reprezentanti nedávnej minulosti, ako Stanislav Fišan v bráne, obranu dirigoval súčasný reprezentačný kormidelník Michal Hipp spolu s Milošom Glonekom, Vladimírom Kinderom a Rudolfom Rehákom, v strede pola sa predstavili postupne Ľubomír Faktor, Tibor Zátek, Rasťo Michalík, Ladislav Petráš a v útoku Štefan Majxner, Marek Penksa, Martin Obšitník a Róbert Semeník. Sparingpartnera im pri exhibícii robil výber partnerov klubu FCBHN doplnení o Petra Černáka, Ivana Beláka, či prezidenta klubu Róberta Šuníka. Zlatým klincom osláv storočnice bolo vyhlásenie futbalistu storočia, ktorým sa stal podľa očakávania Karol Matiaško in memoriem. Legenda handlovskej futbalovej histórie je okrem iných úspechov aj držiteľom rekordu strelených gólov v jednej sezóne. V roku 1952 ich nastrieľal neuveriteľných 72!

Cez prestávku zaujímavého zápasu prišli na rad aj ocenenia od Slovenského futbalového zväzu a tak z rúk prezidenta SFZ Jána Kováčika, generálneho sekretára Jozefa Klimenta, Prezidenta ZSFZ Ladislava Gádošiho, prezidenta OBLFZ Ivana Bartoša a prezidenta FCBHN Róberta Šuníka, si postupne prebrali svoje ocenenia Jaroslav Maslík, Milan Valent, Eduard Holub a in memoriam Ondrej Černák a Karol Matiaško. Ocenenia ďalej prevzalo aj mesto Handlová za podporu v celej histórii futbalu v meste, klub FCBHN, ako pokračovateľ futbalovej tradície.

Na záver celodennej dôstojnej oslave futbalu boli z rúk syna Karola Matiaška Petra, losovaní výhercovia tomboly, ktorí si okrem iných hodnotných cien, odniesli aj reprezentačný dres podpísaný kapitánom slovenskej reprezentácie, Martinom Škrteľom. Oceneným prišiel zaspievať aj folklórny súbor Hajíček. Po futbale prišli na rad spomienky a zážitky z úst rokmi síce už seniorov, ale duchom ešte stále mladých futbalových šarvancov. A tak prítomní futbalový nadšenci si mohli vypočuť, ako sa hralo na Sparte, v Ostrave, alebo v Bratislave. Na záver nám ostáva len dúfať, že terajší pokračovatelia nadviažu na úspešnú a bohatú éru futbalu na hornej Nitre.

Ladislav Nagy FC BHN

Ďalšie aktuality

Chemický posyp na železničných priecestiach

3. Oct 2023 11:03
ŽSR OR Trnava, SMSÚ Topoľčany upozorňuje správcov miestnych a účelových …

Jesenná deratizácia 2023

3. Oct 2023 10:47
Oznamujeme obyvateľom, že v dňoch 05.10.2023 až 23.10.2023, začne spoločnosť …

EKOTOPFILM PRICHÁDZA S ABSOLÚTNYMI FILMOVÝMI NOVINKAMI 

2. Oct 2023 12:14
Najstarší filmový festival Ekotopfilm - Envirofilm oslavuje 50 rokov a prináša už 03…