16. Nov 2011 6:52

Zber a drvenie konárov po meste INAK

Určite si každý v našom meste všimol kopy konárov čakajúcich dlhšie na svoj odvoz. Konáre sa neustále hromadili, ale nikto ich neodpratával. Ako to bolo s ich zberom a drvením a ako je možné, že tieto práce čakali na svoju realizáciu tak dlho?

Pre nikoho nie je žiadnym tajomstvom súčasná kritická finančná situácia v našom meste. Obzvlášť rozpočet mesta Prievidza je napätý na maximálnu možnú mieru. Tieto faktory nútia hľadať mestský úrad lacnejšie, efektívnejšie spôsoby, riešenia a výkony služieb a prác.
Na základe zmluvy medzi mestom a spoločnosťou TEZAS sa mal zber konárov uskutočniť práve prostredníctvom spoločnosti TEZAS. Avšak vysoké ceny realizácie ich zberu a likvidácie pre mesto Prievidza sú zo strany mesta považované za neúmerne predražené. Podľa oficiálneho stanoviska spoločnosti TEZAS bol objem konárov z jesenného zberu určených na likvidáciu v tomto zbere 300 m3. Náklady na zber a následné drvenie konárov by podľa spomínanej zmluvy stáli prostredníctvom spoločnosti TEZAS 41 081,10 eur.
Samotná realizácia zberu a drvenia konárov sa nakoniec uskutočnila prostredníctvom mestskej spoločnosti UNIPA za 1000 eur. Predraženie prác o 40 tisíc eur považujeme za nezodpovedné použitie finančných prostriedkov z mestskej pokladne, a to obzvlášť v súčasnej zložitej finančnej situácii. To bol hlavný dôvod neskoršej realizácie týchto prác. Vedenie mesta je presvedčené, že čakanie bolo pre mestskú pokladňu tým najvýhodnejším krokom. Ako sa vyjadril viceprimátor JUDr. Ing. Ľuboš Maxina PhD. „predraženie prác o 40 tisíc eur je pre mesto neakceptovateľným mrhaním finančných prostriedkov našich obyvateľov.“
Vysoké ceny od spoločnosti TEZAS sa stali už dlhodobo terčom kritiky zo strany vedenia mesta. Ako podotkla primátorka „spoločnosť TEZAS na spoločných rokovaniach argumentovala tým, že nimi ponúkaný cenník služieb je konkurenčný v porovnaní s cenníkmi iných firiem a poukazovali na to, že práve TEZAS má najnižšie ceny za realizáciu týchto prác. Preto sme spoločnosti TEZAS navrhli verejnú súťaž pre výber spoločnosti, ktorá ponúkne najnižšiu sumu na realizáciu všetkých služieb v meste. To však konatelia tejto spoločnosti odmietli.“
Vzťahy medzi mestom a TEZAS-om sa nezlepšili ani po tom, ako si počas mesiaca júl táto spoločnosť nechala vyfakturovať a vyplatiť služby, ktoré boli zrealizované len čiastočne. Konkrétne ide o 3000 metrov maľovania vodorovného dopravného značenia v meste Prievidza menej ako bola vyfakturovaná dĺžka.

Jesenný zber a drvenie konárov prostredníctvom spoločnosti

TEZAS-(návrh)

Jesenný zber a drvenie konárov prostredníctvom spoločnosti

UNIPA- (realizácia)

41 081 eur

1000 eur

Ďalšie aktuality

MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA V MODERNEJ GYMNASTIKE

23. máj 2024 9:14
Moderné gymnastky na Majstrovstvách Slovenska. Minulý týždeň sa konali…

Zmena termínu vývozu hnedých nádob na biologicky…

21. máj 2024 15:01
Informujeme obyvateľov, že v piatok t. j. 24.5.2024 sa nebude realizovať vývoz…

Mesto chce rekonštruovať bazén mestskej plavárne

21. máj 2024 9:28
Na základe ukončeného verejného obstarávanie samospráva uzatvorila zmluvu na…