4. Aug 2011 5:11

Vyjadrenie mesta k problémom prievidzského basketbalu

Mesto Prievidza s poľutovaním prijalo správu o existenčných problémoch basketbalového klubu. Primátorka mesta mala a má snahu seniorskému basketbalu pomôcť.

Žiaľ, mesto sa v tomto čase dostalo do veľmi zložitej finančnej situácie. Je spôsobená zvýšením úrokovej sadzby na úveroch. Zvýšenie nároku na rozpočet vo výške 45 tisíc €, ktoré predstavujú podiel zvýšených úrokov pre dcérsku spoločnosť Prievidza Invest a 21 530 € zvýšenie úrokov v prípade deviatich úverov samotného mesta, predstavujú objemy, ktoré mesto musí nájsť v II. úprave rozpočtu. Tou sa bude zaoberať zastupiteľstvo 30. augusta. V pôvodnej verzii návrhu II. úpravy rozpočtu ešte pred pár dňami zohľadnilo mesto požiadavku basketbalistov na príspevok vo výške 50, resp. 35 tisíc €. Realita pri zostavení II. úpravy však ukázala čosi iné a zámer mesta pomôcť, stroskotal na nesolventnosti mesta. Je nutné vo vzťahu postoja mesta k seniorskému basketbalu zdôrazniť aj to, že terajšia samospráva dostala do vienka neblahé dedičstvo vo forme úverovej zaťaženosti vo výške 15 miliónov €.

Ďalším dôvodom, prečo nie je v tejto chvíli mesto schopné basketbalu pomôcť, je aj päť percentný sklz v poskytovaní podielovej dane. Na účtoch mesta chýba v porovnaní so schváleným rozpočtom približne 550 tisíc €. V tejto situácii si nemôže dovoliť mesto poskytovať transfery na záujmové činnosti, pretože by ohrozilo chod samosprávy a jeho zákonných funkcií. Primátorka mesta zajtra odchádza na plánovanú služobnú cestu do zahraničia. Po návrate však bude rokovať s vedením HBP, a.s., o možnosti riešenia vzniknutej situácie. Ani ona si neželá, aby úžasná atmosféra basketbalových stretnutí v prievidzskej športovej hale zostala len nezabudnuteľnou spomienkou a minulosťou.

Prikladáme vyhlásenie basketbalového klubu HBK Prievidza:

„Po viacmesačných intenzívnych rokovaniach ohľadom finančného zabezpečenia chodu basketbalového klubu musíme konštatovať, že situácia je veľmi vážna a dnes stojíme na okraji priepasti. Hornonitrianske bane ako bývalý generálny sponzor už viac ako dva roky odmietajú spoluprácu, ako aj každý pokus o stretnutie a vysvetlenie si situácie. Mesto Prievidza aj napriek ústnym prísľubom po posledných rokovaniach oznámilo, že nie je schopné ani najmenšou možnou čiastkou pomôcť klubu. Bohužiaľ, ani ostatní veľkí zamestnávatelia v regióne nemyslia na zachovanie najväčšieho športového a kultúrneho vyžitia svojich zamestnancov (zápasy pravidelne navštevuje 2500 a viac fanúšikov), a tak ostáva na nás rozhodnúť, či vôbec začneme sezónu alebo nie. Vlastnou činnosťou a s pomocou drobných sponzorov vieme sezónu pokryť na približne 50 až 60 percent z plánovaného rozpočtu, no bol by veľký risk a nezodpovednosť voči hráčom aj ostatným zainteresovaným v takejto situácii vôbec začať. Preto sme nútení oznámiť širokej verejnosti, že ak sa v najbližších troch dňoch nestane zázrak a nepomôže nám veľký partner, najbasketbalovejší klub na Slovensku zanikne! Je smutné, že bane, mesto a ostatné veľké firmy nie sú schopné dať dokopy sumu približne 100 000 eur na sezónu ako podporu klubu, ktorý reálne zabáva obyvateľov mesta a regiónu. Prípadný zánik bude mať veľký vplyv aj na výchovu a záujem mládeže o šport.“

Ďalšie aktuality

Skupina Rozlet – slová básní, hudba a krásny spev

30. máj 2024 13:50
Presne to je spevácka skupina Denného centra Bôbar, ktorej básne a piesne sa naozaj…

Hlasujte za K Park - 4. ročník

30. máj 2024 11:03
Privítali by ste v Prievidzi priestor, kde si môžete zahrať streetball, pingpong,…

Odstávka vody

30. máj 2024 8:06
Informujeme obyvateľov, že z dôvodu poruchy na vodovodnom systéme na bytovom dome č.…