7. Jul 2010 10:18

V Prievidzi sa uskutočnil otvárací ceremoniál k 31. FAI Majstrovstvám sveta v bezmotorovom lietaní

Na majstrovstvách sveta sa zúčastní celkovo 106 pilotov z 28 krajín sveta. Začiatok leteckého dňa, ktorý sa v Prievidzi uskutočnil takmer po štyroch desaťročiach zahájili o deviatej hodine ráno vyhliadkové lety na L-410 Turbolete a na vrtuľníku Robinson R-44. Návštevníci mali možnosť zhliadnuť historické vetrone Z23 Honza, LG 425 Šohaj, LF 107 Luňák a VT 116. Pre deti bola pripravená streľba z luku pri indiánskom stane , trampolína, nafukovacia šmýkala, chodúle, maľovanie na tvár a mnoho ďalšieho atraktívneho vyplnenia voľného času. Otvárací ceremoniál 31.FAI Majstrovstiev sveta v bezmotorovom lietaní začal o 16.hodine predstavením všetkých 28 súťažných tímov.

Po nástupe reprezentantov sa zúčastneným prihovoril predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Pavol Sedláček . Po jeho príhovore zaželal mnoho úspechov pretekárom i organizačnému štábu WGC primátor mesta Prievidza Ján Bodnár. Za prievidzský aeroklub sa vyjadril jeho stávajúci prezident pán František Zlocha.
Preteky oficiálne otvoril prezident FAI (medzinárodnej leteckej organizácie) Roland Stuck. Po jeho príhovore zaznela oficiálna hymna a vztýčila sa vlajka. Týmto sa oficiálne začali 31.Majstrovstvá sveta v bezmotorovom lietaní.
Po otvorení World gliding championship bol pripravený program pre návštevníkov – AIRshow. Predstavili sa dopravné lietadlá L-410 Turbolet a JAK-40, historické lietadlá JAK- 52, Piper J-3 Cub, L-40 a Tatra T-101.
Ďalej vrtuľníky Mi-171, Robinson R-22 , R-44 a Vírnik. Leteckú akrobaciu predviedli lietadlo EXTRA 300 a vetroň L13A a mnoho iných typov lietadiel.
Na koniec patril vzdušný priestor historickej leteckej skupine Retro Sky Team s ukážkami bojových scén z II.svetovej vojny.
Návštevníci mali ďalej možnosť využiť ponuku vyhliadkových letov na Turbolete a vrtuľníku.

Alexandra Moštková
Aeroklub Letisko Prievidza,

Video: KORMAŇÁK PRODUCTION
Foto: www.wgc2010.sk

Ďalšie aktuality

Materské školy v Prievidzi by mohli začať čerpať energiu z…

9. Jun 2023 13:04
MŠ, Ul. J. Matúšku a MŠ, Nábrežie sv. Cyrila v Prievidzi by mohli začať čerpať…

Týždeň plný radosti a smiechu v MŠ, Ul. P. Benického

9. Jun 2023 9:00
Pri príležitosti medzinárodného dňa detí pripravili pedagógovia pre deti v …

Odstávka vody

6. Jun 2023 8:47
Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s. upozorňuje obyvateľov, že z…