29. Feb 2016 7:06

Utečenci, cukor ako droga či proruská propaganda na filmovom festivale Jeden svet

Témy 9. ročníka regionálneho filmového festivalu Jeden svet v Prievidzi od 14. do 19. marca sú horúce: Európou už viac ako rok hýbe téma utečencov, angažovaná matka s tehotenskou cukrovkou päť rokov mapovala praktiky potravinárskeho priemyslu a učiteľ z Považskej Bystrice vytvoril zoznam 42 webov, ktoré šíria proruskú propagandu.

Festival v pondelok 14. marca otvorí autorský deň. Venovaný bude mladému slovenskému filmárovi Mirovi Removi. Záber jeho filmov je viac ako pestrý – od svojráznych portrétov bývalého alkoholika Braňa Jobusa či čudáka Ľuboša, až po dokument zo zákulisia festivalu Pohoda. Od 18:00 nám v rámci otvorenia festivalu čaká aj jedno celkom veľké – PREKVAPENIE!

Cestu utečencov od sýrskych hraníc po strednú Európu príde vo festivalový utorok predstaviť fotoreportér ANDREJ BÁN. Problematiku dokreslia filmy BOJOVNÍCI ZO SEVERU o radikalizácii mladých islamistov a KRAJINA NA POMEDZÍ o migrantoch v severnej Afrike, ktorých hľadanie lepšieho života prinieslo do situácie stálej neistoty. O 19:30 premietneme víťazný film festivalu Jeden svet 2012 ZVLÁŠTNY LET, ktorý zachytáva aktuálnu tému o vyhostení migrantov z Európy do krajín ich pôvodu.

Presne o 24 hodín nadviaže na Zvláštny let dokument ÚKRYT rovnakého režiséra Fernanda Melgara. Úkryt ponúka pohľad pozorovateľa prisťahovalcov v útulku pre bezdomovcov a migrantov vo švajčiarskom Lausanne. O 17:00 premietneme portrét detských utečencov, ktorí sú nútení utiecť pre násilím občianskej vojny v Sýrii.
Väčšiu nádej isto dodá diskusia so slovenskými záchranármi – Pavlom Krajčovičom, Lukášom Gurtnerom a Štefanom Hodničákom, ktorí ako dobrovoľníci mesiace pomáhajú utečencom na hraniciach – najskôr v Maďarsku a dnes v Chorvátsku a Srbsku. Spolu s nimi príde medzi nás aj občianska aktivistka a filantropka Viera Dubačová, ktorá sa aktívne zapojila do humanitárnej pomoci utečencom priamo na hraničných prechodoch.

Štvrtkový program obráti list na tému ŽI-JEME ZDRAVO. Hosťom bude režisérka Andrea Culková s rodinou. Počas tehotestva si uvedomila svoju závislosť na cukre, ktorý považuje za drogu. Vo svojom filme SUGAR BLUES odkrýva neuveriteľné súvislosti medzi chorobami, poruchami správania a nadmernou konzumáciou cukru.
Neodeliteľnou zložkou stravy je mäso a nad jeho konzumáciou sa o 16:00 zamyslíme vo filme LOVEMEATTENDER.

Výnimočný človek Anton Srholec bol v minulosti hosťom festivalu dokonca dvakrát. V piatok si pripomenieme jeho odkaz rovnomenným filmom. Hosťom bude režisérka filmu Andrea Čermáková, ktorá spolu s manželom prinesie na festival aj hudobný recitál venovaný pátrovi Antóniovi.

ŽIVOT PODĽA VÁCLAVA HAVLA pripomenie ďalšiu významnú osobnosť boja proti neslobode. A o 20:30 vo filme VZDIALENÁ BLÍZKA položí Fedor Gál otázku na telo: Ako sa vyrovnať so starnutím aj s postupným uvedomovaním si vlastnej smrteľnosti?

Sobotný program skombinuje tradičný filmový maratón s doobednými kratšími filmami nielen pre deti a hosťom – učiteľom a aktivistom –Jurajom Smatanom. Od 16:00 odhalí pre divákov kontext dnešnej propagandy. Silnými snímkami sú ČEČENSKO, VOJNA BEZ STÔP a PODOBA TICHA o genocíde v Indonézii, ktoré získali ocenenia na festivaloch Jeden svet v Prahe a Bruseli.

Festival uzavrie autor, s ktorého filmami začneme: Miro Remo a jeho film COMEBACK o návrate do každodenného života po rokoch strávených v najstráženejšej väznici na Slovensku.

Popri 30 filmoch a viacerých zaujímavých hosťoch 9. ročník festivalu Jeden svet v Prievidzi dopľňajú sprievodné podujatia.Výstavy fotografií Ľudské práva v rozvojovej spolupráci a Dôstojný život pre všetkých, kvalitná káva Power Coffee či čerstvá novinka: Berkat knižnica.

Regionálny filmový festival Jeden svet v Prievidzi organizuje občianske združenie Berkat a výťažok z festivalu je darovaný na účely verejnej zbierky Berkat pomáha, konkrétne na transplantácie očných rohoviek nevidiacim v Afganistane a na pomoc komunite v horskej dedinke Agouti v Maroku.

Festival Jeden svet na Slovensku organizuje občianske združenie Človek v ohrození. Človek v ohrození je nezisková organizácia, ktorá sa venuje humanitárnej a rozvojovej pomoci, podpore ľudských práv a vzdelávacím a informačným aktivitám. Generálnym partnerom festivalu Jeden svet je Slovenská sporiteľňa.

Jeden svet v Prievidzi sa koná pod záštitou primátorky mesta Prievidza JUDr. Kataríny Macháčkovej.

Program a viac info nájdete na www.jedensvet.prievidza.net.

Ďalšie aktuality

Oprava poruchy na verejnom vodovode - Ul. J. Červeňa

17. Aug 2022 8:48
Upozorňujeme obyvateľov, že z dôvodu opravy poruchy na verejnom vodovode bude dnes…

Prievidžania, spravme gesto, hlasujme za naše mesto!

15. Aug 2022 14:16
Pomôžte nám získať mestský park s aktivitami pre každého.

Oznámenie o neprítomnosti zapisovateľky dňa 17.8.2022

15. Aug 2022 8:16
Mesto Prievidza oznamuje politickým stranám, koalíciám a nezávislým kandidátom, že…