30. Sep 2011 10:23

UNIPA, spol. s.r.o., pracuje efektívnejšie

Prievidza (28. september 2011) – Mestská spoločnosť UNIPA, spol. s.r.o., po nástupe nového vedenia a znížení finančných prostriedkov zo strany mesta aj naďalej zabezpečuje všetky svoje činnosti v plnom rozsahu, pričom pristupuje aj k realizácii nových rozvojových projektov, ktoré vedú predovšetkým k zvýšeniu bezpečnosti a komfortu života obyvateľov Prievidze.

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:“Normálna tabuľka“; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:““; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:“Times New Roman“; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} Cieľom zmeny vo vedení mestskej spoločnosti Unipa bolo podľa primátorky mesta najmä výrazné zefektívnenie chodu spoločnosti a jej fungovanie na princípoch štandardnej obchodnej spoločnosti, poskytujúcej služby za ekonomicky výhodných podmienok pre mesto a jeho obyvateľov, ale zároveň schopnej prinášať zisk z externého prostredia do mestskej pokladne. Konateľ spoločnosti Miroslav Procháska zhodnotil napĺňanie týchto cieľov nasledovne: „Toto zadanie nebolo jednoduché. Na prevádzku športovísk je v rozpočte o takmer 100 tis € menej, ako tomu bolo v minulom roku. Napriek tomu sme od začiatku nepripúšťali možnosť obmedziť prevádzku športovísk, ktoré poskytujú priestory najmä pre športovú činnosť prievidzskej mládeže. Vďaka prijatým razantným opatreniam na zvýšenie efektívnosti, dôslednému prehodnocovaniu nákupov tovarov a služieb a zefektívnením organizačnej štruktúry spoločnosti sa podarilo udržať ich prevádzku v nezmenenom rozsahu aj pri takto drasticky zníženom rozpočte. Tiež som rád, že napriek tomu, že rozpočet na verejné osvetlenie bol znížený o viac ako 43 tis eur, svietili sme viac, ako tomu bolo v porovnateľnom období roku 2010. Nepristúpili sme napríklad k vypínaniu osvetlenia počas noci v mestských častiach Veľká a Malá Lehôtka a Hradec, ako v minulosti. V neposlednom rade som spokojný aj s celkovým hospodárskym výsledkom spoločnosti, ktorý je za prvý polrok kladný vo výške 4 1967 €.“

Prvý polrok sa však v spoločnosti Unipa neniesol iba v duchu zvyšovania vlastnej efektívnosti. Spoločnosť realizovala rekonštrukciu havarijného stavu strojovne chladenia na Zimnom štadióne, ktorá je výrazným príspevkom najmä z pohľadu zvýšenia bezpečnosti obyvateľov. Množstvo čpavku v systéme chladenia kleslo takmer trojnásobne. Nezanedbateľná v tomto prípade je aj úspora elektrickej energie pri fungovaní nového systému. Unipa tiež realizovala vlastnými pracovníkmi osvetlenie prvých dvoch priechodov pre chodcov v meste. Vzhľadom k veľmi dobrej odozve zo strany obyvateľov sa bude v roku 2012 pokračovať v budovaní osvetlení ďalších priechodov. Na žiadosť mesta Unipa z vlastných príjmov realizovala štyri detské ihriská v jednotlivých volebných obvodoch mesta.

Ako uviedol konateľ spoločnosti, venovali sa aj rozvojovým projektom. Pripravujú projekt Energetickej optimalizácie verejného osvetlenia, ktorého realizácia v týchto dňoch finišuje. Po jeho aplikovaní bude verejné osvetlenie v meste svietiť štandardných 4 200 hodín ročne, bez nutnosti jeho obmedzovania. Zaujímavosťou okrem progresívneho technického riešenia bude aj spôsob financovania, tzv. EPC (Energy performance contract), kedy je splácanie dodávky realizované z dosiahnutých úspor nákladov na elektrickú energiu, ktoré dodávateľ technológie musí garantovať princípom: Ak nie sú úspory, nie sú splátky.

Tiež z poverenia mesta UNIPA, spol. s.r.o., pripravuje projekt regulácie statickej dopravy v centrálnej mestskej parkovacej zóne. Mesto Prievidza sa rozhodlo nekopírovať model riešenia podľa iných miest prenájmom parkovacích plôch externým podnikateľským subjektom. Túto reguláciu zrealizuje mestská spoločnosť, čím príjmy z činnosti zostanú v mestskej pokladni a zároveň bude mať mesto dosah na cenovú politiku prevádzkovateľa. Primátorka v tejto súvislosti uviedla: „Primárnym zámerom pri spustení systému nebude v prípade Prievidze vyberanie parkovného, nakoľko toto bude na prvú hodinu parkovania viacmenej symbolické, ale skutočná regulácia parkovania v centre mesta. Denne sme svedkami akútneho nedostatku parkovacích miest v tejto zóne. Nie je vo finančných, ale ani priestorových možnostiach mesta riešiť situáciu neustálym dobudovávaním parkovacích plôch. Riešenie vidíme vo zvýšení obrátkovosti súčasných parkovacích miest, čo je možné dosiahnuť iba ich spoplatnením. Sme presvedčení, že toto riešenie prispeje k zvýšeniu návštevnosti centra mesta, čo v konečnom dôsledku pomôže najmä subjektom ponúkajúcim služby v uvedenom priestore. Myslím si, že to uvítajú aj obyvatelia, ktorí sa dnes centru vyhýbajú práve kvôli dopravnému chaosu a nemožnosti krátkodobo zaparkovať za prijateľných podmienok. Nechceli sme z parkovania urobiť pre niekoho biznis, hoci takýchto ponúk prišlo mnoho. Chceme spoplatnenie využiť iba ako nástroj na reguláciu potreby parkovania v centre mesta a chceme, aby tento nástroj a prípadný profit z neho zostal v rukách mesta a v prospech jeho obyvateľov.“

Tlačová správa z dňa 28.9.2011

Ďalšie aktuality

Korčuľovanie pre verejnosť i mestská plaváreň za symbolické…

30. Nov 2023 14:05
K zimným mesiacom patria aj zimné radovánky v podobe stavania snehuliakov…

Aktivity November

29. Nov 2023 13:21
Tréning pamäte Dňa 16.  Novembra 2023 sa v DC Bôbar Prievidza…

Zber biologicky rozložiteľného odpadu potrvá do 1.12.2023

29. Nov 2023 9:14
Vývoz nádob na biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad rodinných domov bude vzhľadom…