12. Nov 2010 17:04

Prievidzskí umelci darovali deťom nové leporelá

Po päťdesiatich troch rokoch uzreli svetlo sveta ilustrácie akademického maliara Imricha Vysočana, rodáka z Prievidze, v podobe leporiel – knižiek pre najmenších – Mechúrik na cestách a Svrček huslista. Prvotný podnet na použitie pôvodných kresieb pre detské diafilmy majstra Vysočana z roku 1957 na ilustrovanie detskej literatúry dali p.

Mgr. Amália Lomnická z RKC Prievidza p. Zora Ondrejčeková, prom. hist. zo Slovenskej národnej galérie Bratislava. Na realizáciu tejto myšlienky bol oslovený ďalší významný Prievidžan p. Daniel Hevier. Tento uznávaný slovenský spisovateľ navyše texty k uvedeným kresbám na motívy rozprávok Pavla Dobšinského prebásnil, vďaka čomu sa tieto leporelá radia medzi skutočné vzácnosti v súčasnej detskej tvorbe.
Pre nás Prievidžanov a priateľov Prievidze sú leporelá obzvlášť výnimočné. Spojili dvoch prievidzských umelcov – spisovateľa a výtvarníka, akademického maliara.

Daniel Hevier detstvo prežil v Prievidzi. Ako básnik debutoval v roku 1974 a odvtedy vydal stovky kníh pre deti a dospelých, prekladá z angličtiny, píše texty piesní, libretá muzikálov, divadelné a rozhlasové hry, filmové a televízne scenáre a scenáre pre multimediálne projekty. Spolupracuje s rozhlasom a televíziou. Má svoje rozhlasové relácie a autorské stránky v printových médiách. Príležitostne učí na rôznych typoch škôl a vedie kurzy tvorivého písania a vnútornej kreativity.

Imrich Vysočan na narodil a do roku 1944 žil v Prievidzi. Po skončení vysokoškolských štúdií žil a pracoval v Bratislave. Patril medzi prvých absolventov odd. kreslenia a maľovania vtedajšej SVŠT. Bol žiakom prof. Jána Mudrocha, Dezidera Milyho, Gustáva Mallého a Jozefa Kostku. Ako vysokoškolský pedagóg a funkcionár pôsobil v rokoch 1952 až 1955 na VŠVU a v rokoch 1962 až 1975 ako docent na Stavebnej fakulte SVŠT. Vo výtvarnej práci aktívneho akademického maliara je známejšia jeho tvorba v architektúre a grafika. Menej známa, zakliata v trinástej komnate, je jeho rozsiahla a všestranná voľná komorná tvorba.

Obidve knižky pre najmenších – leporelá Mechúrik na cestách a Svrček huslista v týchto dňoch vydalo Vydavateľstvo Perfekt, a.s. Bratislava a budú obohatením aktuálnej predvianočnej knižnej ponuky.

Ďalšie aktuality

Korčuľovanie pre verejnosť i mestská plaváreň za symbolické…

30. Nov 2023 14:05
K zimným mesiacom patria aj zimné radovánky v podobe stavania snehuliakov…

Aktivity November

29. Nov 2023 13:21
Tréning pamäte Dňa 16.  Novembra 2023 sa v DC Bôbar Prievidza…

Zber biologicky rozložiteľného odpadu potrvá do 1.12.2023

29. Nov 2023 9:14
Vývoz nádob na biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad rodinných domov bude vzhľadom…