20. Apr 2012 10:46

Prievidzské deti vytvorili z odpadu EKO MESTO

EKO MESTO budúcnosti vytvorili z odpadových materiálov žiaci základných škôl z Prievidze, v rámci tradičného projektu EKOROK S NESTLÉ SLOVENSKO s. r. o. 2011/2012. Každá z ôsmich zúčastnených škôl postavila z papierových obalov, PET fliaš, tetrapakov, či iných materiálov časť mesta, ktorú si vyžrebovala. Víťazom sa stala ZŠ Rastislavova. EKO MESTO, ale aj ďalšie netradičné diela z odpadu, si mohli pozrieť obyvatelia Prievidze v rámci galaprogramu ku Dňu Zeme, na Námestí Slobody v Prievidzi, v piatok 20. apríla 2012. Do EKOROKU sa zapojilo cca 3500 detí, ktoré spolu vyzbierali 128 707 kg papiera. V zbere papiera zvíťazila ZŠ Energetikov s vyzbieranými takmer 70 kg papiera na žiaka.

,,Celoročné aktivity prievidzských základných škôl v oblasti environmentálnej výchovy hravou formou EKOROK, sa prezentovali verejnosti už po deviaty raz. Cieľom podujatia je predovšetkým prehĺbenie záujmu detí i celej verejnosti o problematiku životného prostredia v miestnej komunite. Spoločnosť Nestlé Slovensko podporila vzdelávací program aj tento rok, tentoraz sumou 7000 Eur. Predstavitelia Prievidze, Nestlé a žiaci zúčastnených škôl vyhodnotili a ocenili najlepšie školy a jednotlivcov. V rámci aktivít si deti upratali školské areály, zhotovili netradičné diela z odpadu, nacvičili vystúpenia EKO karaoke a o týchto aktivitách informovali aj na internete“, konštatovala B. Gatialová.

Primátorka mesta Prievidza Katarína Macháčková k EKOROKU uviedla: ,,V našom meste i regióne vnímame Nestlé ako príklad eticky podnikajúcej spoločnosti. Jej prievidzský závod poskytuje nielen pracovné príležitosti, ale aktivity firmy dlhodobo podporujú environmentálnu výchovu mladej generácie. Preto nás teší, že vzájomná spolupráca trvá už deväť rokov a prináša výsledky v zlepšovaní životného prostredia v našom regióne a zároveň kladne vplýva na mladú generáciu. Dúfame, že aj ďalšie generácie detí budú mať možnosť pokračovať v environmentálnych aktivitách a tešiť sa z čoraz krajšieho a čistejšieho mesta, ku ktorému sami prispievajú“.

Jednotlivé základné školy z Prievidze vyrábali tieto časti EKO MESTA:

  • I. ZŠ S. Chalupku – Škola a ihrisko
  • ZŠ Dobšinského – Obchodné centrum a kúpalisko
  • ZŠ Rastislavova – 2 paneláky a park
  • ZŠ Malonecpalská – Športová hala a štadión
  • ZŠ Mariánska – ZOO a kútik pre deti
  • III. ZŠ S. Chalupku – 4 rodinné domy a botanická záhrada
  • ZŠ Šafárika – Firma NESTLÉ a oddychová zóna
  • ZŠ Energetikov – Eko priemyselná zóna

Komisia ocenila nápaditosť a tvorivosť všetkých staviteľov „EKO MESTA“, kde bolo vidieť, že na projekte pracovali deti 1. aj 2. stupňa, spoločne so svojimi učiteľmi a vychovávateľkami. Fantázia pracovala naplno, o čom svedčia aj rôzne detaily jednotlivých častí eko miest.
Vyhrala ZŠ Rastislavova, na 2. mieste skončila ZŠ S. Chalupku a na 3. mieste ZŠ Šafárika.

Ďalšie aktuality

MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA V MODERNEJ GYMNASTIKE

23. máj 2024 9:14
Moderné gymnastky na Majstrovstvách Slovenska. Minulý týždeň sa konali…

Zmena termínu vývozu hnedých nádob na biologicky…

21. máj 2024 15:01
Informujeme obyvateľov, že v piatok t. j. 24.5.2024 sa nebude realizovať vývoz…

Mesto chce rekonštruovať bazén mestskej plavárne

21. máj 2024 9:28
Na základe ukončeného verejného obstarávanie samospráva uzatvorila zmluvu na…