7. máj 2012 12:53

Prievidza oslávila Deň Európy tancovaním kalamajky

Mesto Prievidza na Deň Európy ožilo netradičným podujatím. Na podujatí tancujPD.eu 2012 prišlo vytvoriť slovenský rekord v spoločnom tancovaní kalamajky 1820 tanečníkov.

Námestie slobody v pondelok 7. mája 2012 ožilo pokusom o slovenský rekord. Zámerom bolo na oslavu Dňa Európy vytvoriť ustanovujúci rekord v počte tanečníkov kalamajky na jednom verejnom priestranstve. To sa aj podarilo. Komisár pre slovenské rekordy oficiálne overil počet registrovaných tanečníkov, ktorých bolo spolu 1820.

Hlavným organizátorom nevšedného podujatia bola Obchodná akadémia Prievidza, na čele s pedagógom Stanislavom Malegom, ktorý bol nositeľom celej myšlienky. Nad podujatím prevzali záštitu JUDr. Katarína Macháčková, primátorka mesta Prievidza a Mgr. Ľubomír Vida, riaditeľ Obchodnej akadémie a poslanec prievidzského mestského zastupiteľstva. Slávnostného finále sa zúčastnila aj poslankyňa Európskeho parlamentu MUDr. Anna Záborská.

Mesto Prievidza chce aj touto cestou poďakovať všetkým spoluorganizátorom, ktorí sa do prípravy podujatia zapojili. Na príprave podujatia spolupracovali Kultúrne a spoločenské stredisko Prievidza, Regionálne kultúrne centrum Prievidza, Centrum voľného času Spektrum a Informačné centrum mladých Prievidza. Zdravotnícku službu zabezpečil Slovenský červený kríž. Takisto ďakujeme v mene detí aj kaviarni Green Box, ktorá tancujúcim zadarmo čapovala limonádu.

Kalamajka je párový tanec, podobný strofickým polkám. Vyznačuje sa pomerne pevnou tanečno-hudobnou väzbou. Sprievodom je 8-taktová pieseň v dvojštvrťovom takte a tempe. Tanečníci opakujú príznačný motív s podupmi a príklepmi nôh v rytme a ten striedajú s vírením páru polkou. Na Slovensku sa tanec stal obľúbeným najmä na okolí Senice a neskôr sa vytratil. V českom prostredí to bol obľúbený tanec v 19. storočí. Pôvodne sa jednalo o kolesový tanec.

Na severovýchodnom Slovensku sa vyskytoval tanec tzv. kolomyjka – sólový, párový a skupinový tanec realizovaný v rýchlom tempe a dvojštvrťovom takte sprevádzaný hudbou a popevkami tanečníkov. V regióne horná Nitra a Turiec sa opäť objavil po výskume na Podpolianske folkórne slávnosti V Detve v r. 1993.

Ďalšie aktuality

Hornonitrianske folklórne slávnosti

14. Jun 2024 9:33
Už zajtra, 15.06 sa môžete tešiť na hlavný program 38. ročníka Hornonitrianskych…

Festivalová Prievidza

14. Jun 2024 9:29
Máte už plány na víkend? Príďte zažiť nezabudnuteľný festival plný hudby, tanca,…

Brigáda v Dennom centre

14. Jun 2024 8:33
Dňa 06.06.2024 sa v popoludňajších hodinách v areály DC Bôbar Prievidza uskutočnila…