20. Apr 2010 18:36

Organizátori sa intenzívne pripravujú na 31. FAI Majstrovstvá sveta v bezmotorovom lietaní vetroňov

Potvrdili to na II. prezentačnom stretnutí spojenom s tlačovou konferenciou, ktoré sa konali vo štvrtok 15. apríla 2010 v hangári Letiska v Prievidzi. Najvýznamnejšou športovou udalosťou na Slovensku v tomto roku budú 31. FAI Majstrovstvá sveta v bezmotorovom lietaní vetroňov (WGC), ktoré pod záštitou predsedu vlády SR Roberta Fica organizuje od 3.

do 18. júla 2010 Aeroklub Letisko Prievidza a Slovenský Národný Aeroklub. Čestné predsedníctvo organizačného štábu majstrovstiev sveta prevzal predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Pavol Sedláček. Organizácii podujatia výrazným spôsobom preukazuje podporu mesto Prievidza s jeho primátorom Jánom Bodnárom. Predchádzajúce Majstrovstvá sveta v bezmotorovom lietaní vetroňov sa konali v talianskom meste Rieti za účasti pretekárov z 25 krajín sveta. Reprezentant Slovenskej republiky Jozef Kožár na nich obsadil 5. miesto. Po Slovensku preberie štafetový kolík v roku 2012 Argentína.

Pre stabilný a skúsenosťami overený organizačný tím sú majstrovstvá sveta veľkou výzvou. Svoje schopnosti preukázal aj pri organizácii predzávodu WGC, ktorý predchádzal majstrovstvám sveta, konal sa v auguste 2009, a umožnil pretekárom plnohodnotný tréning. Za podporu pri organizovaní predzávodu, ako aj za podporu Aeroklubu pri príprave Majstrovstiev sveta, patrí všetkým partnerom úprimné poďakovanie.

Aby sa v Prievidzi preteky takéhoto rozsahu mohli konať, bolo nevyhnutné investovať množstvo finančných prostriedkov nielen do infraštruktúry, ale aj do prípravy areálu prievidzského letiska. V ostatnom období bola za týmto účelom rozšírená vzletová a pristávacia dráha letiska, boli vybudované nové prípojky elektriny, vody, zrekonštruovaná rozvodná sieť. Bol vybudovaný základ novej prístupovej cesty, parkoviská a kemp s novými hygienickými zariadeniami. V priestore letiska bola rozšírená kapacita reštaurácie a rekonštrukcii boli podrobené aj ubytovacie kapacity.

Organizačný výbor a generálny partner Aerospool, spol. s r.o. chcú dobrou prípravou a úspešným priebehom posilniť prestíž a dobré meno Slovenska vo svete. Na súťaži sa zúčastní 113 pretekárov z 28 krajín sveta, medzi ktorými bude 8 majstrov sveta v štandardnej, klubovej a svetovej triede. Zastúpenie bude mať samozrejme aj Slovensko, účasťou šiestich pilotov Karola Benedikoviča, Tibora Nogu, Branislava Jesenského, Viliama Kubovčíka, Martina Šnirca a Miloša Ťapušíka pod vedením team kapitána Antona Líšku. Počas majstrovstiev bude priamo na letisku v priestoroch firmy Aerospool zabezpečený profesionálny servis pre vetrone. Monotypom vlečného lietadla bude 15 kusov WT 9 Dynamic z domácej produkcie. „Na majstrovstvá chceme prilákať aj divákov, ktorí obyčajne na takýchto podujatiach absentujú. Pripravili sme preto pre nich, ale aj pre účastníkov pretekov, mimoriadne bohatý kultúrno-spoločenský program, ktorý sa začne otváracím ceremoniálom v sobotu 3. júla 2010. Súčasťou programu tohto dňa bude Air Show (letecký deň) s vyhliadkovými letmi, statickými a dynamickými ukážkami historických i novodobých lietadiel rôznych typov, pestrým programom a súťažami pre deti a bohatým občerstvením. Samotné súťaže potrvajú nasledujúcich dvanásť dní. Počas súťaží bude na letisku tak, ako aj počas predzávodu, umiestnená tribúna pre divákov, aby mohli sledovať atraktívne hromadné vzlety a prílety vetroňov. Zároveň budú môcť diváci počas celých pretekov sledovať dianie vo vzduchu aj na veľkoplošnej obrazovke či prostredníctvom internetu priamo na letisku. V týchto médiách bude znázornený aj vzdušný priestor, ktorý vďaka dobrej spolupráci s Armádou SR a Riadením letovej prevádzky bude presahovať hranice Slovenska a zaberie časti územia troch susedných krajín – Poľska, Česka a Maďarska. Počas trvania pretekov budú každý deň oceňovaní víťazi denných pretekov. Majstrovstvá sveta vyvrcholia 18. júla záverečným ceremoniálom a odovzdaním cien víťazom,“ povedal člen organizačného tímu a zároveň riaditeľ pretekov 31. FAI WGC Jozef Šnirc.

Spolu so zástupcami médií a návštevníkmi sa Prievidza a okolie na mesiac stane dočasným domovom pre takmer 500 osôb. Organizátori a a spolupracovníci najväčšieho a najvýznamnejšieho športového podujatia v histórii samostatného Slovenska veria, že aj vďaka informáciám sprostredkovaným v médiách, sa Slovensko a metropola hornej Nitry – Prievidza – dostanú do povedomia nielen leteckej komunity na celom svete.

Ďalšie aktuality

Obchodná verejná súťaž na predaj budovy bývalej ZŠ na ul. P…

27. Feb 2024 15:31
Mesto Prievidza vyhlasuje obchodnú verejnú súťaž o najvýhodnejší návrh na uzavretie…

Chystá sa zahájenie vývozu nádob na biologicky rozložiteľný…

27. Feb 2024 11:10
Vývoz nádob na biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad rodinných domov mesto…

Zasadnutie MsZ zo dňa 26.2.2024

27. Feb 2024 10:21
Dňa 26. februára 2024 sa konalo zasadnutia mestského zastupiteľstva v Dome kultúry v…