20. Mar 2025 13:12

Na skle maľované

Výstavou „Na skle maľované“ pokračuje Galéria Imricha Vysočana v prezentácii významných a zaujímavých tvorcov spätých s mestom Prievidza. V jej načasovaní zároveň zohľadňuje nielen veľkonočné obdobie späté s náboženskými tradíciami či ročným zvykoslovím, ale aj rozdielne prístupy vo využití sklomaľby charakteristické pre vystavujúce autorky.

Ľubica Maliariková (1957), majsterka ÚĽUV-u, vo svojej tvorbe reprezentuje tradičné postupy, témy a žánrové výjavy spojené s technikou maľby na skle osvojené dlhodobým štúdiom. Obohacuje ich individuálnym prístupom, pre ktorý je príznačná minuciózna práca s detailom, pevné vedenie obrysových línií a vyvážená kompozícia čistých farebných plôch. Na výstave sa predstavuje nielen unikátnou sériou sakrálnych malieb  krížovej cesty, ale i formátovo menšími  obrázkami s motívmi ročného zvykoslovia, obradov a folklóru. 

Vanda Rozenbergová (1971), spisovateľka a výtvarníčka, svojsky experimentuje s technikou sklomaľby, aby v nej,   s výraznou dávkou kreativity a štylizácie, vyjadrila svoj hravý a originálny vnútorný svet. Typickú transparentnosť  malieb na skle nahrádza viacvrstvovými i nepriehľadnými nánosmi farieb s reliéfnym, až plastickým, povrchovým efektom. Prekvapuje nás v nich i nevšednými,  vtipnými  až viaczmyselnými námetmi s množstvom skrytých, metaforických odkazov.

Výstava bude v Galérii Imricha Vysočana v Prievidzi sprístupnená od 3. 4. do 30. 5. 2025.

Plagát podujatia

Ďalšie aktuality

Prerušená dodávka pitnej vody - Veľká Lehôtka

30. Jan 2026 7:38
Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a. s. oznamuje, že z dôvodu…

Relácia mestského rozhlasu na 5. týždeň

29. Jan 2026 16:05
Mesto Prievidza spustilo novú službu MUNIPOLIS – moderný mobilný rozhlas, vďaka…

Ušetrite si čas aj cestu na úrad. Aktivujte si elektronickú…

29. Jan 2026 10:01
Mesto Prievidza spúšťa informačnú kampaň, ktorej cieľom je motivovať občanov k…