5. Aug 2011 11:30

Hľadanie vinníka na nesprávnej adrese

Mesto Prievidza je nútené reagovať na obvinenia, ktoré sa valia na samosprávu zo všetkých strán, pretože sú nepodložené a zavádzajúce !

Možno by bolo potrebné postaviť otázku, prečo sa profesionálny šport – a to nielen v Prievidzi – tak výrazne spolieha na rozpočet samosprávy ?! Stalo sa akousi módou, že sa donedávna aj v Prievidzi siahalo v rámci zvyšovania popularity komunálnych politikov na peniaze, ktoré patria všetkým daňovým poplatníkom v obciach a mestách a sú cielené na zabezpečovanie zákonných potrieb.

Ako poslankyňa priznávam, že samospráva má povinnosť utvárať podmienky na zabezpečenie telesnej kultúry a športu (§4 ods.3, písm h) zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v platnom znení) .
A tie prievidzská samospráva utvára tým že financuje prevádzku športovísk, sa podieľa na financovaní športovej haly, stará sa o údržbu a funkčnosť svojich zariadení, platí riadne zamestnancov, odvádza za nich odvody, vykonáva podľa možností údržbu a opravy.
Ročne stoja športoviská prievidzských daňových poplatníkov viac ako milión euro ! Len roku 2010 to bolo takmer 1 milión 240 tisíc euro. Určite by sa väčšine obyvateľov mesta viac pozdávalo, keby sa tieto prostriedky dali na opravu zdevastovaných chodníkov, ciest, vybudovanie parkovacích plôch, lavičky, zeleň. Teda na veci, ktoré sú povinnosťou.

Seniorské kluby sa naučili na peniaze mesta. Majitelia basketbalového klubu, resp. akciovej spoločnosti, ktorá bola na tento účel založená, nenaplnili predsavzatia, s ktorými išli do prevádzkovania športovej haly. Dostali ju do vienka a mali z nej zabezpečiť zisky na podporu seniorského basketbalu. Ak sa tak nestalo, je to vina mesta ?

Iný klub mesta emotívne prehlási, že súčasné vedenie mesta oklamalo celý prievidzský šport, nie len futbal či basketbal, ale aj svetovo úspešné kluby ako je prievidzský Kickbox Idranyi.
Dotyčný klub, žiaľ, zabudol na podporu, ktorú dostal od mesta aj v tomto roku !

V čom mesto oklamalo športovcov ? Nech niekto odpovie mestu na tieto tvrdenia a dokáže,

KDE UROBILO MESTU CHYBU !
Čo predchádzalo súčasnej situácii v prievidzskom basketbale a ako súvisia spolu basketbal, športová hala a mesto…
City aréna Prievidza (od 1. októbra 2009 ), pôvodne Viacúčelová športová hala, bola postavená v roku 1977 ako združená investícia ULB, š.p., Prievidza a mesta Prievidza. Išlo v tom čase o jednu z najmodernejších športových hál na území Česko – Slovenska, Pre rozvíjajúci sa basketbal, zápasenie a gymnastiku sa na veľa rokov stala komerčnému prenájmu. Viacúčelová športová hala od začiatku pôsobila ako domáci stánok športového kolektívu regiónu hornej Nitry. Basketbalisti BC Prievidza získali v športovej hale v rokoch 1989 a 1993 dva tituly majstrov Česko – Slovenska. A následne aj dva majstrovské tituly Slovenska v rokoch 1994 a 1995. V roku 1996 tu domáci basketbalisti dokázali zvíťaziť v európskej Superlige.

Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:“Normálna tabuľka“; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:““; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:“Times New Roman“;}

O prievidzskej športovej hale sa t.č. na internete o. i. dočítate : City Arena je multifunkčná hala, ktorá vo svojom vnútri skrýva množstvo priestorov prispôsobených k rôznemu využitiu. Hlavná palubovka má rozmery 46x23m a do hľadiska sa zmestí 2000 divákov na sedenie a ďalších 700 na státie. Pri koncertoch je možné kapacitu zvýšiť pridaním stoličiek na palubovku až o ďalších 700 miest na maximálnu kapacitu 3400 miest na sedenie. Ďalšia sála k športovému, ale aj inému využitiu má rozmer 24x14m a momentálne je využívaná hlavne k tréningu a súťažiam zápasníckeho klubu. Táto sála sa dá využiť aj tréning basketbalu, ale aj na organizovanie rautu a V.I.P priestoru pri veľkých podujatiach na hlavnej palubovke. Ďalšia sála je určená pre gymnastiku a je k tomuto účelu špeciálne upravená. V City Arene sa nachádza ďalej posilovňa, sauna, vodoliečba, kaviareň, bufet, kancelárske priestory a priestory určené ku komerčnému prenájmu.

Vráťme sa však pár rokov dozadu. Mesto halu ako svoje výlučné vlastníctvo prenechalo nájomnou zmluvou od 1.10.1997 Hornonitrianskym baniam Prievidza, a.s., na dobu do 31.12.2016. Spoločnosť halu prevádzkovala, starala sa o ňu, chodili tam gymnasti, trénovali zápasníci, basketbal sa hral… a občas sa konali aj kultúrno – spoločenské podujatia a koncerty. Mesto prispievalo na činnosť klubov i haly podľa toho, aké malo finančné možnosti a aká bola vôľa vedenia mesta a zastupiteľstva.
V júni 2009 prišli na zastupiteľstvo zástupcovia spoločnosti City Arena, s.r.o., Prievidza a informovali o zámere prevádzkovať areál Viacúčelovej športovej haly.
Zároveň dali ponuku mestu na obsadenie dvoch miest v trojčlennej dozornej rade spoločnosti. Mestské zastupiteľstvo v Prievidzi uznesením číslo 223/09 dňa 30. júna 2009 schválilo tento zámer a vyhovelo žiadosti spoločnosti City Arena, s.r.o., Prievidza, o postúpenie práv a prevzatie záväzkov zo Zmluvy o nájme hnuteľného a nehnuteľného majetku a obstarávaní činností zo dňa 8.12.1997 uzatvorenej so spoločnosťou Hornonitrianske bane Prievidza, a.s. do 31.12.2016 s účinnosťou od 1.9.2009. Následne na ďalšom rokovaní zastupiteľstva sa termín posunul na 1. októbra 2009.
Zároveň Mestské zastupiteľstvo v ten istý deň – 30. júna 2009 – zobralo na vedomie informáciu o zámere spoločnosti City Arena, s.r.o., Prievidza, založiť s Hornonitrianskym basketbalovým klubom Prievidza akciovú spoločnosť BC Prievidza, a.s.
Ten, kto sedel v rokovacej sále 30. júna 2009 pri prezentácii zámeru spoločnosti City Arena, s.r.o., musel počuť aj to, že keď bude žiadosti vyhovené, spoločnosť sa postará, že bude z jej ziskov financovaný seniorský basketbal. Do akej miery sa tento prísľub naplnil, by mali informovať verejnosť autori tejto myšlienky a poukázať na svoju schopnosť stáť si za slovom.

Helena Dadíková zástupkyňa primátorky.

Ďalšie aktuality

Korčuľovanie pre verejnosť i mestská plaváreň za symbolické…

30. Nov 2023 14:05
K zimným mesiacom patria aj zimné radovánky v podobe stavania snehuliakov…

Aktivity November

29. Nov 2023 13:21
Tréning pamäte Dňa 16.  Novembra 2023 sa v DC Bôbar Prievidza…

Zber biologicky rozložiteľného odpadu potrvá do 1.12.2023

29. Nov 2023 9:14
Vývoz nádob na biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad rodinných domov bude vzhľadom…