Hornonitrianske múzeum Prievidza
18. máj 2024 – 13. september 2024
PRÁZDNINY S HRAČKOU

Hračky – sú vari staršie ako ľudstvo samo, objavujú sa spolu so schopnosťou bytostí vnímať potešenie a zabávať sa. Najstaršie známe hračky u nás aj vo svete sú praveké keramické hrkálky, rituálne predmety v tvare zvierat. Z antiky sa zachovali bábiky, vozíčky i súčasti spoločenských hier, v druhom tisícročí pred naším letopočtom škálu pre chlapcov obohatili meče či figúrky vojačikov. I keď sú hračky vnímané najmä ako predmety na hru detí, neboli a nie sú vždy určené len najmladším. Spoločenské a športové hry rôzneho charakteru patria tiež k zábavkám dospelých. Od staroveku si nimi krátili dlhú chvíľu hlavne vyššie spoločenské vrstvy, ale napríklad aj vojaci a neskôr študenti odlúčení od rodín.

Detské hračky sú najčastejšie zmenšeninou reálnych predmetov, ľudí či zvierat, umožňujú od útleho veku napodobňovať svet dospelých a cítiť sa tak jeho súčasťou. Deti sa pri hre nielen rozptýlia, hračky zároveň rozvíjajú ich fantáziu, psychiku, sociálne cítenie i manuálne zručnosti.

Počnúc 17. storočím sa hračky začali vyrábať v prvých špecializovaných dielňach v Holandsku a Nemecku. S každou dobou sa sortiment hračiek rozširuje. Od 17. storočia je známy hojdací koník, v 18. storočí sa začali ponúkať pre chlapcov cínoví vojačikovia a koncom storočia technické stavebnice, pre dievčatá kuchynky s funkčným zariadením či porcelánové bábiky.

Aké materiály sa používali pri prvých hračkách, ktoré pochádzajú ešte z obdobia pred naším letopočtom? Kde na Slovensku sa od konca 19. storočia začali zakladať dielne na tvorbu hračiek? Aké najstaršie hračky sa nachádzajú v múzejných zbierkach? Či akí regionálni umelci a dielne na výrobu hračiek pôsobili na našom území?

Odpovede aj na tieto otázky prinesie výstava Prázdniny s hračkou spolu s rozsiahlym výberom zo zbierok histórie, etnológie i archeológie – od hier, prvých hračiek, bábik, detských kuchyniek, plyšových zvieratiek až po stavebnice a hudobné nástroje. Hry a hračky, aké vypĺňali voľné chvíle ich rodičom, starým rodičom, prastarým rodičom…, ba dokonca i tým, na ktorých si pamätajú už len ich hračky…

plagát akcie

Ďalšie podujatia

Stretnutie pri prameni rieky Nitry

5. 7. 2024

Storočnica Imricha Vysočana

Meštiansky dom Prievidza
19. 6. 2024

Storočnica Imricha Vysočana

Meštiansky dom Prievidza
20. 6. 2024 - 6. 9. 2024

KONCERT FILMOVEJ HUDBY

Dom kultúry Prievidza
21. 9. 2024