21. Jul 2014 19:11

Upozornenie na hydrologické a meterologické výstrahy

Slovenský hydrometerologický ústav vydal dnes, v pondelok 21. júla 2014 o 20:02, pre okres Prievidza hydrologickú výstrahu prvého stupňa. Pre okres Prievidza je vydaná aj meterologická výstraha druhého stupňa.

Slovenský hydrometerologický ústav vydal dnes, v pondelok 21. júla 2014 o 20:02, pre okres Prievidza hydrologickú výstrahu prvého stupňa. Prvý stupeň hydrologickej výstrahy upozorňuje na jav, ktorý môže spôsobiť relatívne malé nebezpečenstvo, škody na majetku menšieho rozsahu.

TIP: Aktuálne hydrologické výstrahy SHMÚ

Pre okres Prievidza je vydaná aj meterologická výstraha druhého stupňa. Druhý stupeň meterologickej výstrahy pred búrkami trvá od pondelka 21. júla 2014, od 20:00, do utorka 22. júla 2014, do 00:00.

V okrese Prievidza sa očakáva ojedinele výskyt silných búrok s krúpami, ktoré predstavujú zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. S búrkami môžu byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi 40 – 60 mm a nárazy vetra s rýchlosťou 25 – 35 m/s. Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká.

Pri búrkach je možný výrazný, prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov).

TIP: Aktuálne meterologické výstrahy SHMÚ

„V prípade nadmerného zvýšenia hladiny vodných tokov v meste Prievidza sme pripravení prijať bezodkladné opatrenia na elimináciu možných škôd. Mesto Prievidza má prakticky okamžite k dispozícií 2000 vriec, do 30 minút vieme zabezpečiť privezenie piesku, napĺňanie vriec a ukladanie na kritické miesta, napríklad na okraje Sládkovičovej ulice, Štúrovej ulice a Duklianskej ulice,“ hovorí Michal Ďureje, hovorca mesta Prievidza. „Zvýšenú pozornosť venujeme práve lokalite pod železničnými mostami, kde je najväčší predpoklad vybreženia rieky Handlovky. Operatívne vieme v spolupráci s mestskou políciou zabezpečiť uzavretie prístupových komunikácií a osadenie bariér,“ dodáva Ďureje.

Ešte v roku 2010 uzatvorila Prievidza dohodu so Slovenským hydrometeorologickým ústavom, ktorý operatívne prostredníctvom špeciálne zriadenej e-mailovej schránky informuje mesto o hydrologickej a meteorologickej situácii a o prípadnom blížiacom sa nebezpečenstve. Táto schránka je vytvorená na operačnom stredisku mestskej polície, ktoré je v nepretržitej 24-hodinovej prevádzke. V prípade potreby zabezpečuje spojenie s primátorkou mesta, predsedom krízového štábu mesta, ako aj ďalšími jeho členmi.

Ilustračné foto: Wikipedia by longhorndave

Ďalšie aktuality

Oprava poruchy na verejnom vodovode - Ul. V. Benedikta,…

19. Aug 2022 8:08
Upozorňujeme obyvateľov, že z dôvodu opravy poruchy na verejnom vodovode bude dnes…

Oprava poruchy na verejnom vodovode - Ul. J. Červeňa

17. Aug 2022 8:48
Upozorňujeme obyvateľov, že z dôvodu opravy poruchy na verejnom vodovode bude dnes…

Prievidžania, spravme gesto, hlasujme za naše mesto!

15. Aug 2022 14:16
Pomôžte nám získať mestský park s aktivitami pre každého.