4. Oct 2012 6:08

Slovenské filmobranie prinesie už po 6. krát kvalitné slovenské filmy

Filmový klub ´93 pri Kultúrnom a spoločenskom stredisku organizuje v dňoch 16. – 18. októbra 2012 v kine Baník a Dome kultúry podujatie 6. Slovenské filmobranie. Je to akcia, ktorá už vošla do povedomia kultúrnej verejnosti takmer na celom Slovensku. Členom filmového klubu i širšej verejnosti ponúkame každý rok kvalitný program zostavený výlučne zo slovenský filmov spolu so sprievodnými akciami.

Tento rok chceme prerušiť tradíciu výlučnej prezentácie slovenských filmov a zahrať aj film Nahá korisť, ktorý bol nominovaný na Oscara (Naked Prey, USA, 1966, réžia Cornel Wilde). Ako dôvod uvádzame, že režisér a herec Cornel Wilde (Kornel Lajos Weisz) sa narodil 12. októbra 1912 práve v Prievidzi (zomrel 16. októbra 1989 v USA). Tento rok si preto chceme nielen pripomenúť sté výročie narodenia slávneho amerického herca, režiséra a producenta, ale tiež priblížiť prievidzskej verejnosti túto zaujímavú postavu svetovej kinematografie a tak trochu ju aj vrátiť rodnému mestu.


Ako každý rok aj tento je venovaný slovenskému hercovi. Tento rok vzdáme poctu Viliamovi Polónymu. Počas troch dní sa môžu návštevníci tešiť na novšie aj staršie filmy, ktoré sa budú s jednodňovým časovým posunom premietať aj v kine v Handlovej.


V utorok uvádzame film Nahá korisť (USA, 1966, réžia Cornel Wilde) a slovenský film Sedím na konári a je mi dobre (Slovensko, 1989, réžia Juraj Jakubisko). V stredu pokračujeme filmami Až do mesta Aš ( Slovensko, 2012, réžia Iveta Grófová) a Balada o siedmich obesených (Slovensko, 1968, réžia Martin Hollý). Piatok sa presunieme z kina Baník do Domu kultúry, kde historik a spisovateľ Pavol Dvořák uvedie pásmo dokumentárnych filmov.


Členov Filmového klubu určite poteší, že na toto podujatie majú vstup voľný. Tí, ktorí zatiaľ členmi Filmového klubu nie sú, môžu tak urobiť aj počas 6. Slovenského filmobrania.

Plagát na stiahnutie : ico_pdf_46

Ďalšie aktuality

Oprava poruchy na verejnom vodovode - Ul. J. Červeňa

17. Aug 2022 8:48
Upozorňujeme obyvateľov, že z dôvodu opravy poruchy na verejnom vodovode bude dnes…

Prievidžania, spravme gesto, hlasujme za naše mesto!

15. Aug 2022 14:16
Pomôžte nám získať mestský park s aktivitami pre každého.

Oznámenie o neprítomnosti zapisovateľky dňa 17.8.2022

15. Aug 2022 8:16
Mesto Prievidza oznamuje politickým stranám, koalíciám a nezávislým kandidátom, že…