18. Dec 2013 7:54

Prievidžania natočili film o minulosti a opustených miestach

Horizont sa preklápa z jednej strany na druhú a krajina za oknami vlaku ubieha. Hlavná hrdinka číta kvíz v časopise. Je viac vášnivá, racionálna alebo ani jedno? Krátky film Medzi vrstvami, ktorý sa takto začína, bude mať premiéru v Art Pointe (Kino Baník) už 28. decembra 2013.

Režisérsky debut Vandy Mesiarikovej spája dohromady ľudí, ktorí majú spoločné to, že pochádzajú z Prievidze – a väčšinou tu už nežijú. Je to prípad kameramana Braňa Gilana a divadelnej režisérky Slávy Daubnerovej. Výsledkom je kompaktný film, ktorý sa pohybuje na hranici minulosti a prítomnosti, má silu vyvolať aj vaše vlastné spomienky.

Na začiatku jeho vzniku nebol príbeh, ale miesta. „Námet filmu vznikol, keď sme chodili sme fotiť opustené miesta na Slovensku. Dnes nefunkčné zabudnuté zariadenia, ktoré stále dýchajú. Predstavovali sme si rôzne príbehy, ktoré sa v nich odohrávali, príbehy ľudí, ktorí tam zažívali prvé lásky, šťastia a nešťastia,“ vysvetľuje vznik filmu režisérka Vanda Mesiariková.

Samotný film bol ale malou produkčnou výzvou. Ani jeden z autorov nemohol celé natáčanie zaplatiť. „Preto sme radi, že sme boli podporení v rámci programu Think Big,“ vysvetľuje Veronika Ľahká. K tomu sa pridalo pár ďalších partnerov a film sa mohol realizovať. Kľúčový bol prenájom jedného vagónu vlaku na trase Prievidza – Nové Zámky, ktorý tvorí rámec filmu. „Samotné natáčanie trvalo tri dni a jednu noc k tomu. Bola to šialená roadmovie, pri ktorej sme pracovali od skorého rána až do neskorej noci a neustále sme sa premiestňovali,“ spomína režisérka.

Na konci road movie je krátky film o kúpalisku, láske a cestovaní vlakom, ktorý spríjemní svojou svetelnosťou šero zimy. Každý divák má možnosť vidieť svoju minulosť a prejsť sa po zdanlivo mŕtvych miestach, kde ale stále žijú príbehy.

Medzi vrstvami
Spomienka je viac než len pocit. Je ako svetlo, ktoré presvitá cez viečka, kým driememe vo vlaku.
Slovensko, Francúzsko / 2013 / 16 min. / Vanda Mesiariková
Do idúceho vlaku nastupuje minulosť, ktorej nezáleží na ničom. Vráti pocity a miesta, ktoré sú dnes dávno opustené. Útlak v škole minulého režimu, najzásadnejšia láska a najkrajší z letných dní. Všetko nás doviezlo tam, kde sme dnes, aj keď to chceme poprieť prísnosťou. Minulosť sa vracia a tiká rýchlejšie ako dnešok.
Viac informácií a fotky: www.facebook.com/MedziVrstvami
Kontakt: Ivana Rybanská, ivana.rybanska@gmail.com

Ďalšie aktuality

Prievidžania, spravme gesto, hlasujme za naše mesto!

15. Aug 2022 14:16
Pomôžte nám získať mestský park s aktivitami pre každého.

Oznámenie o neprítomnosti zapisovateľky dňa 17.8.2022

15. Aug 2022 8:16
Mesto Prievidza oznamuje politickým stranám, koalíciám a nezávislým kandidátom, že…

Relácia mestského rozhlasu na 32. týždeň

11. Aug 2022 7:22
Uverejňujeme krátke správy, ktoré budú vyhlasované v mestskom rozhlase v 32. týždni.