28. Jun 2019 8:56

Prievidza bola opäť multižánrová

Námestie slobody v Prievidzi bolo počas dvoch dní – v piatok 21. a v sobotu 22. 6. 2019 - priestorom pre realizáciu širokého spektra kultúrnych aktivít prievidzských a regionálnych umelcov.

Aj druhý ročník festivalu STRE3T PD si kládol za cieľ pritiahnuť do centra Prievidze najmä priaznivcov neformálnej, alternatívnej kultúry – hudobníkov, tanečníkov, výtvarníkov, divadelníkov i filmárov. Hoci hroziaci dážď do istej miery tento zámer ovplyvnil, na prievidzskom námestí sa počas jednotlivých programových blokov vystriedali stovky Prievidžanov i návštevníkov mesta. V úvode festivalu ich privítala primátorka Katka Macháčková, ktorá zároveň vyjadrila radosť z tejto nevšednej kultúrnej iniciatívy a podporu mesta. V bloku „Hudba na námestí“ si vypočuli koncerty hudobných kapiel z Prievidze – Drums Quartet, Hybrid Kryptonit, Novák – Funky Emotions i Kamenca pod Vtáčnikom – Kapellka. Ponúkli široké spektrum hudobných žánrov – od klasických inštrumentálnych skladieb, cez pop rock, alternatívny rock, funky-disco hudbu až po world music. Horná časť námestia s fontánou sa opäť stala príťažlivým priestorom pre originálnu tanečnú performanciu študentov katedry tanečnej tvorby VŠMU v Bratislave – Hany Jurenkovej, Andrei Pernišovej a Matúša Szeghöa.

Prievidzskí ranostaji si v sobotu ráno mohli dať v kaviarničke Green Box „Rannú kávu s poéziou“ naservírovanú členmi prievidzského Literárneho klubu Poet- Dianou Laslopovou, Antonom Mellom a Miulošom Mokrým. Kaviarnička v prestávkach popoludňajšieho programu hostila i vystúpenia prievidzských stand-upistov – Petra Zavadila a Tomáša Šrámeka. Počas oboch dní sa námestie stalo i netradičným ateliérom pre prievidzských výtvarníkov – Romana Turcela, Olega Cipova, Petra Šoltoa, Zuzky Pisonovej Katky Pračkovej a Andreja Žilu – Noneho. Nechýbal osobitný program pre rodiny deťmi, ktoré sa spontánne zapojili do tanečného workshopu Hip-hop so Skajou, vedeného prievidzskou rodáčkou Kristínou Gromovou, i do interaktívneho predstavenia potulného Divadla na traky. Sympatickým príkladom, ako získavať deti do udržiavania folklórnych tradícií svojej obce i regiónu bolo vystúpenie DFS Malá Lubená z Poluvsia. Najmä stredná a staršia generácia Prievidžanov si prišla na svoje v talk show s Marcelou Laiferovou, ktorá si v nej zaspomínala nielen na roky strávené v Prievidzi, ale zaspievala i viacero svojich legendárnych piesní, vrátane piesne Žiť za to stálo, úryvok z ktorej bol vyrytý na ďalšiu z lavičiek pri fontáne. Príjemnou bodkou festivalu bol program Retro najvác DJ Caggieho, ako alternatíva k bežným diskotékam.


Festival organizovali o.z. K-2000 a Art Point Prievidza s finančnou podporou Fondu na podporu umenia a Mesta Prievidza. Fond na podporu umenia bol hlavným partnerom projektu.

Ďalšie aktuality

Oprava poruchy na verejnom vodovode - Ul. J. Červeňa

17. Aug 2022 8:48
Upozorňujeme obyvateľov, že z dôvodu opravy poruchy na verejnom vodovode bude dnes…

Prievidžania, spravme gesto, hlasujme za naše mesto!

15. Aug 2022 14:16
Pomôžte nám získať mestský park s aktivitami pre každého.

Oznámenie o neprítomnosti zapisovateľky dňa 17.8.2022

15. Aug 2022 8:16
Mesto Prievidza oznamuje politickým stranám, koalíciám a nezávislým kandidátom, že…