8. Sep 2015 8:54

Pozývame na Banícku omšu

V nedeľu 20. septembra 2015 o 9:30 sa bude v Kostole Najsvätejšej Trojice (v kostole piaristov) konať Banícka omša. Prievidžania si na nej spomenú na tých, ktorí v našom regióne pri ťažbe zahynuli.

Liturgiu svätej omše oživí spevokol Haliar zo Starých Hôr a Školský orchester Základnej umeleckej školy Ladislava Stančeka Prievidza spolu s Miešaným zborom Rozkvet pod dirigentskou taktovkou Jána Glosa. Orchester uvedie v rámci sv. omše dielo hudobného skladateľa Josefa Buchnera pod názvom Banícka omša – časti Kyrie eleison, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei. Jednotlivé časti sú komponované na melodické motívy starých baníckych piesní a v časti Benedictus zaznie banícka hymna.

Svätú omšu bude celebrovať prievidzský dekan Vladimír Slovák. Bohoslužbu bude v priamom prenose vysielať aj Rozhlas a televízia Slovenska na Dvojke.

„Banícku omšu sme pripravili prvýkrát v roku 2013, aby sme okrem bujarej zábavy Baníckeho jarmoku ponúkli aj duchovný program. Mnohí Prievidžania, ktorí sa Baníckej omše vlani a predvlani zúčastnili, tento nápad ocenili. Preto sme sa rozhodli svätú omšu pripraviť opäť. Chceme spomínať hlavne na zosnulých baníkov, ktorí zahynuli pri dolovaní uhlia na hornej Nitre,“ hovorí Katarína Macháčková, primátorka mesta Prievidza.


Banícka omša v Kostole Najsvätejšej Trojice v Prievidzi v roku 2014 (Foto: Mária Melicherčíková)

Ďalšie aktuality

Relácia mestského rozhlasu na 32. týždeň

11. Aug 2022 7:22
Uverejňujeme krátke správy, ktoré budú vyhlasované v mestskom rozhlase v 32. týždni.

Upozorňujeme na zmeny v umiestnení volebných miestností

10. Aug 2022 13:27
Pre spojené voľby do orgánov samosprávy obcí a voľby do orgánov samosprávnych krajov…

Delegovanie do volebných komisií

10. Aug 2022 12:47
Členom volebnej komisie môže byť ten, kto dovŕšil 18 rokov veku, je spôsobilý na…