8. Apr 2015 11:16

Parná lokomotíva 464.001 „Ušatá“ na poštovej známke

Chýba Vám známy piskot a dym z komína parnej lokomotívy 464.001 „Ušatá“? Hoci sa v súčasnosti kotol parnej lokomotívy podrobuje opravám, opäť sa ukáže verejnosti a nadšencom. Tento krát však aj v mini verzii, a to nie len priaznivcom železnice a starých lokomotív, ale očarí aj filatelistov a príležitostných zberateľov poštových známok.

Poštové známky na listoch či pohľadniciach si zaslúžia našu pozornosť. Poštová filatelistická služba (POFIS), do prijatého emisného plánu Technické pamiatky Slovenska v roku 2015 zaradila dva parné stroje – parnú lokomotívu 464.001 „Ušatá“ a parný rušeň 498.104 „Albatros“. V piatok 17. apríla 2015 sa o 14.00 h. v priestoroch Železničnej stanice Prievidza uskutoční inaugurácia poštových známok. V tento deň bude v priestoroch železničnej stanice k dispozícií okrem poštových známok, obálok FDC (prvého dňa vydania) a pohľadníc s motívmi týchto dvoch parných rušňov aj prenosná poštová schránka a pracovníci Slovenskej pošty Vám odovzdané zásielky označia príležitostnou poštovou pečiatkou.
Poštová známka parná lokomotíva „Ušatá“ vychádza v náklade milión kusov, rozmery známky sú 44,1 x 26,6 mm, je vyrobená rotačnou oceľotlačou v kombinácii s kníhtlačou, jej autorom je akad. maliar Marián Komáček a rytcom Handlovčan, akad. maliar Rudolf Cigánik.
Organizátori Vás pozývajú aj na návštevu priestorov železničnej stanice, kde bude pre priaznivcov železnice a zberateľov poštových známok pripravený zaujímavý program. Začne už krátko popoludní, keď do priestorov stanice príde mimoriadny vlak ťahaným motorovým rušňom T478.1201 „cecaňa“. Súčasťou súpravy bude originálny a na Slovensku jedinečný prezidentský (salónny) vozeň a reštauračný vagón, ktorí si budú môcť záujemcovia pozrieť aj zvnútra. Nadšenci a priaznivci parnej lokomotívy si pozrú „Ušatú“ v plnej kráse, hoci nepojazdnú.
Piatkový program bude pokračovať v priestoroch bývalého infocentra na železničnej stanici, kde bude pripravená počas víkendu výstava poštových známok a pohľadníc zo železničnou tematikou a modely železničných strojov.

Autor: Jana Oswaldová

Ďalšie aktuality

Oprava poruchy na verejnom vodovode - Ul. V. Benedikta,…

19. Aug 2022 8:08
Upozorňujeme obyvateľov, že z dôvodu opravy poruchy na verejnom vodovode bude dnes…

Oprava poruchy na verejnom vodovode - Ul. J. Červeňa

17. Aug 2022 8:48
Upozorňujeme obyvateľov, že z dôvodu opravy poruchy na verejnom vodovode bude dnes…

Prievidžania, spravme gesto, hlasujme za naše mesto!

15. Aug 2022 14:16
Pomôžte nám získať mestský park s aktivitami pre každého.