9. Feb 2021 18:50

Mesto Prievidza pre svojich obyvateľov pripravuje testovanie aj tento víkend

Mesto Prievidza pripravuje na diagnostiku infekčného respiračného ochorenia COVID-19 otvorenie 17 odberných miest aj počas víkendu 13. a 14. februára 2021. Urobí tak aj napriek tomu, že väčšina miest a obcí združených v regionálnom Združení miest a obcí hornej Nitry vyhlásila, že nie sú schopné naďalej zabezpečovať kapacity pre testovanie. Mestá Prievidza a Nováky sú nateraz jedinými samosprávami, ktoré sa plánujú držať odporúčania v uznesení vlády a zabezpečiť na svojom území vykonanie testovania obyvateľstva na prítomnosť ochorenia COVID-19 počas tohto víkendu.

Testovanie pripravujú na 17 miestach

Mesto Prievidza aj napriek vyhláseniu 40 samospráv z regionálneho Združenia miest a obcí hornej Nitry naďalej plánuje zabezpečiť na svojom území vykonanie testovania obyvateľstva na prítomnosť ochorenia COVID-19, v zmysle odporúčania v príslušnom uznesení vlády. „Ďalej pracujeme na organizácii testovania na 17 odberných miestach, s očakávaným otestovaním približne 11 000 osôb. Nie je však v našich možnostiach zabezpečiť testovanie pre celý okres. Prioritou našej samosprávy je preto postarať sa o obyvateľov mesta Prievidza,“ vysvetlila primátorka Prievidze Katarína Macháčková.

Primátorka dnes listom požiadala ministra vnútra Romana Mikulca o potvrdenie možnosti poskytnúť takto testovanie len pre vymedzenú skupinu obyvateľov mesta Prievidza – osoby s trvalým pobytom, osoby s prechodným pobytom a cudzincov s pobytom na území mesta Prievidza, a tie osoby, ktoré budú aktívne pri zabezpečovaní úspešnej realizácie testovania.

Samospráva testovanie plánuje v sobotu a nedeľu, 13. a 14. februára 2021, od 8:00 do 17:00. V Prievidzi malo pôvodne vzniknúť 15 odberných miest. Vzhľadom na uvedenú situáciu samospráva mesta pridáva ďalšie dva odberné tímy, ktoré majú pracovať v Základnej škole s materskou školou na Malonecpalskej ulici. Odberné miesto v Malej Lehôtke bude k dispozícii okrem soboty aj počas nedele. Približne polovica z odberných miest bude aj s možnosťou rezervácie na konkrétny čas, registráciu mesto plánuje spustiť vo štvrtok.

Riešením sú ďalšie mobilné odberné miesta (MOM)

O situácii informovala primátorka mesta e-mailom aj všetkých ostatných členov Vlády SR, poskytla im informácie o vytvorených testovacích kapacitách v mobilných odberných miestach, a požiadala o ich navýšenie. Navrhla tiež na zvládnutie vzniknutej situácie využitie ozbrojených síl SR v obciach a mestách okresu Prievidza v obdobnom modeli ako boli využité na Orave a v okrese Bardejov pri pilotnom plošnom testovaní v októbri 2020.

„Uvedomujeme si, že postoj regionálneho združenia samospráv je aj dôsledkom doterajšieho vývoja vytvárania testovacích kapacít v okrese Prievidza. Aj my ich považujeme za nedostatočné. Nie je udržateľné, aby samosprávy zabezpečovali dodatočnú testovaciu kapacitu potrebnú na využívanie výnimiek zákazu vychádzania podľa uznesenia vlády a Covid automatu kontinuálne až do 19. marca 2021,“ uviedla primátorka. V celom okrese s cca. 130 tisíc obyvateľmi je zatiaľ k dispozícii 5 verejných MOM, a po očakávanom uzatvorení zmlúv a spustení prevádzky ďalších MOM je možné predpokladať, že bude v prevádzke spolu iba 10 bezplatných verejných MOM. „Je nereálne, aby bola táto kapacita dostatočná pre všetkých záujemcov z okresu, aj keď budú testovať 6 dní v týždni, a to aj lepších fázach Covid automatu,“ dodala.

Vládu SR informovala, že je potrebné čo najskôr prijať uznesenie, ktorým sa uloží úloha ministrovi zdravotníctva, zabezpečiť vyhlásenie ďalšieho verejného návrhu na uzatvorenie zmluvy o spolupráci pri zriaďovaní a prevádzkovaní mobilných odberových miest na diagnostiku infekčného respiračného ochorenia COVID-19 prostredníctvom antigénového testu. „Posledná výzva, ktorá bola vyhlásená na základe uznesenia vlády z polovice januára tohto roka už bola uzavretá, teda bez novej výzvy nie je možné doplniť testovacie kapacity v územiach, kde je podobná situácia ako v okrese Prievidza,“ vysvetľuje.

Doteraz bola výzva cielená pre mestá nad 5000 obyvateľov, s obmedzením, že jeden poskytovateľ môže mať iba jednu MOM v meste alebo mestskej časti. Primátorka Prievidze navrhuje novú výzvu zacieliť tak, aby mohli vzniknúť nové kapacity, napríklad odstránením bariér pri zriaďovaní, a umožnením vytvorenia MOM aj poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v obciach.

Ďalšie aktuality

Relácia mestského rozhlasu na 13. týždeň

30. Mar 2023 14:28
Uverejňujeme krátke správy, ktoré boli vyhlasované v mestskom rozhlase v 13. týždni.

Všeobecne záväzné nariadenie mesta Prievidza č. 5/2023 o…

30. Mar 2023 9:52
Číslo: 05/2023 Prílohy: VZN…

Borákova Prievidza 2023

30. Mar 2023 8:51
Vo štvrtok 23. marca 2023 sa uskutočnil v ZUŠ Ladislava Stančeka v Prievidzi už…