23. Apr 2018 13:32

Keď maturitné písomky, tak OŽAZ

Zatiaľ čo sa štvrtáci Obchodnej akadémie Prievidza potili na praktických maturitách, tretiaci sa potili na horách.

Od pondelka do stredy (9 – 11. 4. 2018) sa konala v našej škole praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky. V tieto dni sa konal aj kurz ochrany života a zdravia pre tretí ročník.
OŽAZ, alebo Kurz ochrany života a zdravia, sa organizuje v treťom ročníku v trvaní 3 dní po 7 hodín výcviku. Kurz je súčasťou školského vzdelávacieho programu, plánu práce školy a účasť žiaka na kurze je povinná. Súčasťou programu aj pobyt v prírode, kde sú žiaci vedení k ochrane, úprave a čistote prírodného prostredia, k poznávaniu prírodných úkazov, liečivých a chránených rastlín.

Prvý deň sa začal v pondelok, kedy navštívili kostol sv. Mikuláša v Porube, kde si spoločne prezreli jednu z najstarších pamiatok v regióne horná Nitra. Je národnou kultúrnou pamiatkou. Postavený bol na prelome 13. a 14. storočia. Usadili sme sa, počúvali sme. Dozvedeli sme sa aj mnoho zaujímavých vecí o maľbách, orgáne, zvonoch a taktiež o oltári. Keď sme si prezreli maľby, vybrali sme sa na balkón. Pekný… Z balkóna sme sa presunuli do kostolnej veže. Schody boli drevené, staré a strmé. Vo veži dva veľké kostolné zvony. Krásne výhľady na okolie…
Druhý deň začal v Bojniciach. Presunuli sme sa na poniklecovú lúku v Strážovských vrchoch. Tu rastie Pulsatilla subslavica, alebo ako sa poniklec prostredný nazýva po latinsky. Chránená kvetina, ktorej je stále menej. Deň končil na vyhliadke nad Bojnicami.

Posledný deň nášho kurzu sme absolvovali túru na Hrádok za obcou Kamenec pod Vtáčnikom. Autobusom sme sa vyviezli až k bývalému, teraz už rozbitému Amfiteátru Píly. Tu sa začínala naša túra. Po predošlom upršanom dni sa veľmi šmýkalo. Cestou sme mali možnosť vidieť aj pár horolezcov, ktorí liezli lanami po skalách. Zdolávanie rebríkov sme s menšími obavami nakoniec všetci zvládli. Po zdolaní rebríkov a reťazí sme sa dostali na cieľ našej cesty – Hrádok. Má výšku 662 n. m. Hrádok nám poskytol nádherný výhľad na pohorie Vtáčnik , Bystričiansku dolinu či skalné útvary Dvanásť sestier. Po týchto krásnych výhľadoch a fotení nás čakala cesta cez chránenú oblasť Makovište k autobusu.
Tieto tri dni sme mali možnosť spoznať ďalšie krásy našej prírody. Všetci máme na čo spomínať – bolo úžasne.

text: Jessica Chochulová, Bianka Tkáčiková, Nikola Vačková, 3.A Obchodná akadémia Prievidza

Ďalšie aktuality

Oprava poruchy na verejnom vodovode - Ul. J. Červeňa

17. Aug 2022 8:48
Upozorňujeme obyvateľov, že z dôvodu opravy poruchy na verejnom vodovode bude dnes…

Prievidžania, spravme gesto, hlasujme za naše mesto!

15. Aug 2022 14:16
Pomôžte nám získať mestský park s aktivitami pre každého.

Oznámenie o neprítomnosti zapisovateľky dňa 17.8.2022

15. Aug 2022 8:16
Mesto Prievidza oznamuje politickým stranám, koalíciám a nezávislým kandidátom, že…