2. Jul 2015 8:57

Jubilejné Hornonitrianske folklórne slávnosti zožali úspech

Posledný júnový týždeň sa už po 30. krát konali Hornonitrianske folklórne slávnosti. Počasie návštevníkom i vystupujúcim prialo a podujatie prebiehalo bez väčších problémov.

Organizátormi podujatia boli Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, Mesto Prievidza, Hornonitrianske múzeum v Prievidzi, Kultúrne a spoločenské stredisko v Prievidzi a TEZAS spol. s.r.o. Prievidza.
Záštitu nad podujatím prijali predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Ing. Jaroslav Baška a primátorka mesta Prievidza JUDr. Katarína Macháčková. Podujatie sa konalo s finančnou podporou Trenčianskeho samosprávneho kraja, Mesta Prievidza, Ministerstva kultúry SR, Slovenských elektrární, a. s. a Nadácie bane pre zdravie, vzdelanie, kultúru a šport v regióne.

V piatok program slávností naštartovala škola tanca, ktorú viedol študent Katedry tanečnej tvorby VŠMÚ Tomáš Bakyta. Nasledovala vernisáž sochárskeho sympózia, kde sa pridali už k existujúcej výstave sôch v lesoparku tri ďalšie diela na tému „handrár“ od umelcov Ferdinanda Bolebrucha, Ladislava Polereckého a Mgr.art. Samuela Ondrejku.

Na hlavnom pódiu sa predstavili deti z detských folklórnych súborov pod režisérskou taktovkou Elišky Hrbíkovej v programe VESELOŽE. Následne program nadviazal na minuloročné slávnosti opätovne programom gajdošov z hornej Nitry, ale aj ich hostí z Oravy a gréckej menšiny z Českej republiky. Predstavili sa aj dva jubilujúce súbory folklórny súbor Senior Vtáčnik z Prievidze a folklórny súbor Jánošík z Partizánskeho. A napokon návštevníkov strhol svojím výnimočným a dynamickým vystúpením hosť piatkového programu folklórny súbor Vranovčan z Vranova nad Topľou.

Sobotný program otvoril jubilant folklórny súbor Jánošík – senior z Partizánskeho a hneď po ňom nasledoval emotívny program venovaný spomienkam a vyznaniam tvorcov a režisérov Hornonitrianskych folklórnych slávností. Zavítali medzi nás osobnosti folklóru hornej Nitry doc. Ing. Viliam Gruska, Ing. Emil Trgiňa, Stanislav Malega, Viliam Kurbel, Eliška Hrbíková, Eva Henčelová či Ľubomír Macek.
Po programe folklórnych skupín nasledovala živá sedemčlenná Ľudová hudba Beťári, ktorá rozprúdila náladu v publiku pred vystúpením hlavného hosťa sobotného programu slávností – Tanečného divadla Ifjú Szivek z Bratislavy. Tanečné divadlo sa predstavilo s programom Kukučie vajíčko, kde sme popri ľudovom tanci mali možnosť zazrieť aj fragmenty iných tanečných štýlov ako sú hip-hop, menuet, majorette, lindi hop či flamenco. Predstavenie malo u divákov obrovský úspech, vyžiadalo si prídavok aj niekoľkonásobné „standing ovation“ a tak bolo dôstojným ukončením programov 30. ročníka Hornonitrianskych folklórnych slávností.
Po programe ešte nasledovala škola tanca, kde sa diváci naučili základy čardášu z Kostelca. Tá voľne prešla do ľudovej zábavy, čo taktiež patrí k atmosfére folklórnych slávností.

Návštevníci si okrem hlavného programu mohli vychutnať aj bohaté sprievodné podujatia, ktorými boli: výstava Folklór vo fotografii, tvorivé dielne pre deti, jarmok ľudovoumeleckej tvorby, tradičná kuchyňa hornej Nitry. A tiež výstavy mimo areálu lesoparku a to výstava Ľúbozvuky v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi a výstava čipiek Boženy Tomanovej z Poruby pod názvom Čipkové sny, ktorá ešte do konca týždňa prebieha v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi.
Podujatia sa zúčastnilo takmer 700 účinkujúcich a navštívilo ho asi 1800 divákov.

Autor: Martina Ďurčeková
Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi

Ďalšie aktuality

Relácia mestského rozhlasu na 32. týždeň

11. Aug 2022 7:22
Uverejňujeme krátke správy, ktoré budú vyhlasované v mestskom rozhlase v 32. týždni.

Upozorňujeme na zmeny v umiestnení volebných miestností

10. Aug 2022 13:27
Pre spojené voľby do orgánov samosprávy obcí a voľby do orgánov samosprávnych krajov…

Delegovanie do volebných komisií

10. Aug 2022 12:47
Členom volebnej komisie môže byť ten, kto dovŕšil 18 rokov veku, je spôsobilý na…