1. Aug 2018 10:54

Horná Nitra a Západné Macedónsko spolupracujú pri transformácii

Hornú Nitru navštívili štyria primátori z gréckeho regiónu Západné Macedónsko s cieľom vymieňať si skúsenosti z procesu prípravy na transformáciu hospodárstva po prechode od uhlia.

Západné Macedónsko na severe Grécka je rovnako ako horná Nitra pilotným regiónom v Platforme pre uhoľné regióny v procese premeny, ktorú spustila v závere minulého roka Európska komisia. Primátorka Prievidze Katarína Macháčková na pozvanie Siete energetických samospráv Grécka a Ivety Hricovej, veľvyslankyne Slovenskej republiky v Helénskej republike, navštívila v apríli 2018 Západné Macedónsko a pozvala partnerov z gréckeho regiónu na výmennú návštevu na Slovensko.

Množstvo inšpirácií
Pre hostí z municipalít Kozani, Eordaia, Florina a Amntaio bol od 25. do 27. júla pripravený bohatý program. Zahŕňal návštevu zelených projektov Hornonitrianskych baní Prievidza – rybej farmy v Handlovej a skleníkového hospodárstva v Novákoch, banského skanzenu, návštevu priemyselného parku v Prievidzi a spoločnosti Brose, kúpeľov a novej vyhliadky nad Bojnicami. „Snažili sme sa dať našim hosťom čo najviac inšpirácií, ukázať im konkrétne projekty a úspešné príbehy. Vieme, že ich región zápasí s viac ako 25-percentnou nezamestnanosťou, odchodmi mladých ľudí a v porovnaní s hornou Nitrou u nich vôbec nie je jednoduché nájsť alternatívy nových odvetví hospodárstva,“ hovorí Alojz Vlčko, vedúci kancelárie primátorky, ktorý delegáciu počas pobytu sprevádzal.

Spoločne chcú požadovať špeciálny fond
Súčasťou programu bolo aj pracovné stretnutie so zástupcami samospráv z hornej Nitry, Trenčianskeho kraja a mimovládnych organizácií. „Zhodli sme sa na tom, že sú tri hlavné oblasti, na ktorých môžeme spolupracovať: riešenie budúceho vykurovania miest po ukončení činnosti elektrární, obnova území zasiahnutých banskou činnosťou a vzájomná spolupráca samospráv a regiónov, ktoré majú uhlie a plánujú svoju budúcnosť,“ uviedol po jeho skončení Savvas Zamanidis, primátor municipality Eordaia.

Mesto Kozani informovalo, že pripravuje v septembri Fórum primátorov z uhoľných regiónov, na ktoré pozvalo aj zástupcov Slovenska. Na podujatí chcú primátori spoločne deklarovať záujem na vytvorení špeciálneho európskeho fondu na spravodlivú transformáciu, a neskôr sa s touto požiadavkou obrátiť aj na Európsku komisiu a europoslancov.

Dobrý príklad pre ostatných
Primátorka Prievidze, Katarína Macháčková si uvedomuje, že partnerstvo regiónov je výborným príkladom. „Podľa toho, čo vieme, sme prvé dva regióny, ktoré sa takto navštívili, aby si vymenili inšpirácie a skúseností z transformácie. Vysielame signál Európskej komisii, aj našim národným vládam, že sme pripravení na úzku spoluprácu pri riešení problémov, ktoré nás spájajú. Vytvorenú platformu chceme naplno využiť,“ hovorí a pripomína, že bola vytvorená na to, aby pomohla až 41 uhoľným regiónom v 12 členských štátoch EÚ reagovať na environmentálne a sociálne výzvy.

Využitie príjmov štátu za emisné povolenky
Návšteva priniesla konkrétne nápady aj pre hornú Nitru. „Veľmi nás zaujalo napríklad to, že v Grécku sa vďaka spoločnému úsiliu municipalít podarilo vytvoriť na národnej úrovni samostatný fond pre uhoľné regióny. Má do neho ísť určité percento príjmov štátu za emisné povolenky. Teda využívajú sa aj iné prostriedky z národnej úrovne ako eurofondy. Zhodli sme sa na tom, že je veľmi dôležité, aby mali samosprávy rozhodujúce slovo pri rozhodovaní o použití takéhoto fondu,“ zdôrazňuje Macháčková. „Pán primátor mesta Kozani, Lefteris Ioannidis, nás upozornil aj na to, že na Slovensku je možné čerpať finančné prostriedky z Modernizačného fondu, ktorý začne fungovať v rámci novej európskej smernice od roku 2021. Preverili sme si dostupné informácie a zistili sme, že Slovensko má na tomto fonde podiel 6,13 %, čo znamená 19 miliónov povoleniek. Pri dnešných cenách to predstavuje hodnotu 304 miliónov eur. Je to nová možnosť financovania transformácie, o ktorej sme doteraz neuvažovali. Určite budeme žiadať, aby sa aj na Slovensku príjmy z povoleniek smerovali práve do nášho regiónu, ktorý má dlhodobo zníženú kvalitu ovzdušia,“ uzatvára.

Ďalšie aktuality

Prievidžania, spravme gesto, hlasujme za naše mesto!

15. Aug 2022 14:16
Pomôžte nám získať mestský park s aktivitami pre každého.

Oznámenie o neprítomnosti zapisovateľky dňa 17.8.2022

15. Aug 2022 8:16
Mesto Prievidza oznamuje politickým stranám, koalíciám a nezávislým kandidátom, že…

Relácia mestského rozhlasu na 32. týždeň

11. Aug 2022 7:22
Uverejňujeme krátke správy, ktoré budú vyhlasované v mestskom rozhlase v 32. týždni.