21. máj 2019 12:32

Fúzie 2019 boli tradične nielen o jazze

Príťažlivé koncerty jazzu a jeho fúzií s príbuznými hudobnými žánrami, hodnotné vzdelávacie aktivity, propagačno-motivačné koncerty pre žiakov základných umeleckých škôl, nevynímajúc výchovné koncerty pre žiakov základných a stredných škôl – to bol v kocke program 11. ročníka festivalu Fúzie – festival nielen o jazze v Prievidzi. Podujatie tak každý rok prispieva k propagácii, prezentácii a popularizovaniu jazzu a jemu príbuzných žánrov.

V stredu 15. mája festivalový program odštartoval v sále Kultúrneho a spoločenského strediska v Prievidzi. Pod taktovkou zoskupenia Martin Uherek Quartet si žiaci základných a stredných škôl vychutnali výchovný koncert Príbehy jazzu II. Je to jedna z výborných možností, ako predstaviť tento hudobný žáner aj mládeži, ktorá sa s ním doposiaľ nestretla.

Piatkový program začal už v dopoludňajších hodinách v priestoroch Základnej umeleckej školy L. Stančeka vzdelávacími aktivitami. Všetky workshopy sa niesli vo vysoko odbornej, no príjemnej priateľskej atmosfére. Vokálne viedla jazzová odborníčka Lenka Vašátková a speváčka – Doris Thotová. O inštrumentálne workshopy sa postarali členovia pražského jazzového zoskupenia Miroslav Hloucal Sextet CZ/SK: kontrabas – Tomáš Baroš, bicie – Peter Solárik, piano – Jakub Tököly, saxofóny Rosťa Fraš a Ondřej Štveráček, trúbka – Miroslav Hloucal. Popoludní sa účastníci presunuli do sály Art point/kino Baník, aby si na workshope pod vedením jazzovej odborníčky Lenky Vašátkovej prehĺbili vedomosti na tému Hra v súbore big-bandového charakteru.

Na javisku to roztočili žiaci i profesionáli
Celoslovenská prehliadka súborov ZUŠ otvorila v piatkový podvečer šnúru koncertov určených pre širokú verejnosť. Na javisku sa vystriedali mladí umelci zo štyroch miest a škôl. Swingless Jazz Ensemble SZUŠ Nitra, Múzaband – tanečný orchester SZUŠ Humenné, kapela Bojnický kaktus – ZUŠ Bojnice, súbor bicích nástrojov SUBINA a Big band ZUŠ L. Stančeka Prievidza. Každý z nich zaujal. Najdôležitejšie však je, že mladí ľudia sa venujú tejto činnosti, čím dávajú tiež vieru, že hudobná scéna bude v budúcnosti obohatená o mladých interpretov. Vo večerných hodinách už javisko patrilo profesionálom – Miroslav Hloucal Sextet CZ/SK. Aj keď počet návštevníkov bol, bohužiaľ, pre MS v hokeji chabý, svoje majstrovstvo predviedli výborne.
Sobotný program bol sladkým bonbónom, ktorý si vychutnal každý fanúšik jazzu a príbuzných žánrov. Program veľmi poeticky a emotívne otvorila kapela Ľudove mladistvá / SK. Je to zaujímavý umelecký projekt skladateľa, klaviristu Martina Majla Štefánika, ktorý spája prvky folklóru, jazzu, vážnej a energickej modernej hudby. I na prievidzských fúziách potvrdili, že toto spojenie má všetko, čím môže vnímavého poslucháča zaujať.

V druhom bloku slovenský folklór vystriedala exotika. Horúce slnko na javisko priniesli Alexandre Santos & Leonardo Barbosa BR/PT. Ide o unikátne duo, ktoré aj nášmu poslucháčovi predstavilo brilantné spojenie latinsko-americkej hudby severnej Brazílie s hudbou africkou a reggae. Alexandre Santos zaujal hrou na jeden nástroj súčasne basový aj gitarový part s nenapodobiteľnou virtuozitou,. Tento výkon umocnil charizmatickým spevom. Spolu s brilantnou hrou hráča na bicie nástroje, Leonarda Barbosa, stvorili radostnú hudbu s imaginárnym zvukom celého orchestra.

Záver večera aj celého festivalu pódium dostalo hudobnú rozbušku v podobe českej kapely Circus Problem s prievidzským huslistom Erikom Kadlíčkom. Zoskupenie sa prezentuje originálnou a nezameniteľnou tvorbou autorských piesni lídra kapely Jirku Čevelu, kde bolo počuť fúziu hudby známej ako balkan, gypsy, klezmer, pop a swing, občas i blues.
Tešíme sa opäť o rok

Prievidzský festival Fúzie – festival nielen o jazze otvoril teda druhú desiatku. Stalo sa tak za podpory Trenčianskeho samosprávneho kraja a Mesta Prievidza. Hlavným partnerom projektu „Fúzie 2019 – kultúrno-vzdelávacie aktivity“ bol Fond na podporu umenia. Bez organizátorov, ktorým patrí poďakovanie za realizáciu, by si však hudobní fajnšmekri nezgustli. Vďaka patrí hlavnému organizátorovi združeniu K 2000 o.z., spoluorganizátorom: ZUŠ L.Stančeka v Prievidzi, Art kinu Baník a KaSS v Prievidzi. Za všetkých priaznivcov dobrej hudby chceme poďakovať tiež dramaturgovi festivalu Petrovi Krškovi a odbornému garantovi Martinovi Uherekovi s nádejou, že v budúcom roku k nám spolu s organizačným tímom podujatia opäť prinesú mnoho výbornej muziky.

Ďalšie aktuality

Prievidžania, spravme gesto, hlasujme za naše mesto!

15. Aug 2022 14:16
Pomôžte nám získať mestský park s aktivitami pre každého.

Oznámenie o neprítomnosti zapisovateľky dňa 17.8.2022

15. Aug 2022 8:16
Mesto Prievidza oznamuje politickým stranám, koalíciám a nezávislým kandidátom, že…

Relácia mestského rozhlasu na 32. týždeň

11. Aug 2022 7:22
Uverejňujeme krátke správy, ktoré budú vyhlasované v mestskom rozhlase v 32. týždni.