21. Oct 2016 5:50

Bubeníci zo súboru PARTY DIDDLES úspešní v Litve

Na jar tohto roku mesto Prievidza zainvestovalo na podnet učiteľa Petra Krška do inštrumentára bicích nástrojov ZUŠ Ladislava Stančeka. V krátkom čase sa ukázalo, že sa to vyplatilo. Výsledky zanietenej práce žiakov a pedagógov školy si mohli obyvatelia mesta vypočuť už na tohtoročnom slávnostnom zahájení osláv Dňa baníkov.

Súbory bicích nástrojov zo ZUŠ L. Stančeka počas otvorenia Baníckeho jarmoku 2016.
Na pôde ZUŠ Ladislava Stančeka pôsobí nové, ako sa po krátkom čase ukázalo, reprezentatívne hudobné teleso s názvom PARTY DIDDLES. Partia mladých hudobníkov, na čele so Samuelom Kmotorkom, absolventom školy a aktuálne študentom Janáčkovej akadémie v Brne, si založila súbor zložený čisto z bicích nástrojov.

Samuel Kmotorka, ktorý je autorom celej myšlienky a bývalým žiakom P. Krška, má s prácou v takomto špecifickom súbore na naše pomery výnimočné skúsenosti. Ako jediný Slovák sa dostal do slávneho amerického stopäťdesiat členného orchestra Madison Scouts a počas dvojmesačného turné s ním precestoval osemtisíc míľ naprieč Amerikou. Poznajú ho už aj zainteresovaní odborníci v Litve, kde absolvoval jeden semester vysokoškolského štúdia. Keď sa dozvedeli, že založil na Slovensku (drumeline) bubenícky súbor, pozvali ho na II. ročník medzinárodného súťažného festivalu pochodových súborov bicích nástrojov.

Festival organizoval Brass band Association v Litve a jeho hlavný program sa konal v dňoch 14. – 15. októbra v Cido Arene mesta Panevėžys. Zúčastnili sa ho súbory z Holandska, Ukrajiny, Lotyšska, Poľska, Slovenska, Litvy a ďalších krajín. Prievidzský súbor bicích nástrojov PARTY DIDDLES obstál vo svojej prvej umelecko – konfrontačnej skúške veľmi dobre. V silnej konkurencii obsadil vynikajúce tretie miesto.

Súbor bicích nástrojov – drumeline PARTY DIDDLES z Prievidze tvorí sedem hudobníkov: zľava Martin Vida, Vladimír Darmovzal, Jakub Vida – traja pedagógovia prievidzskej ZUŠ, František Vincúr, umelecký vedúci Samuel Kmotorka, Dušan Beňadik, Jakub Tisaj.
Poďakovanie patrí mestu za finančné zabezpečenie nákupu bicích nástrojov, jednotného oblečenia i časti nákladov na cestu súboru do Litvy, ale aj tým, ktorí stáli pri zrode myšlienky a samozrejme členom súboru podieľajúcim sa na tomto mimoriadnom úspechu.

Foto: archív mesta Prievidza, Samuel Kmotorka a Štefan Vida
Text: P. Krško,S. Kmotorka

Ďalšie aktuality

Oprava poruchy na verejnom vodovode - Ul. J. Červeňa

17. Aug 2022 8:48
Upozorňujeme obyvateľov, že z dôvodu opravy poruchy na verejnom vodovode bude dnes…

Prievidžania, spravme gesto, hlasujme za naše mesto!

15. Aug 2022 14:16
Pomôžte nám získať mestský park s aktivitami pre každého.

Oznámenie o neprítomnosti zapisovateľky dňa 17.8.2022

15. Aug 2022 8:16
Mesto Prievidza oznamuje politickým stranám, koalíciám a nezávislým kandidátom, že…